۲۰ نژاد سگ بسیار محبوب ایران در سال ۱۳۹۸ و ویژگی های آن ها

0

قبل از تصمیم به خرید سگ، اولین چیزی که باید دربارش فکر کنیم، نژاد سگ مورد نظرمون هست.  در سال های اخیر

مجله آموزشی حیوانات

 تو خونه و آپارتمان، در کشورمون زیاد شده و این پروش دهندگان رو تشویق کرده نژاد های اصیل که قبلا در ایران کم یاب بودن رو به کشور وارد کنن و پرورششون بدن.

در این مقاله میخوایم نگاهی به ۱۰ نژاد سگ پرطرفدار در سال اخیر بندازیم و با ویژگی هاشون بیشتر آشنا بشیم.

۱.     سگ شیتزو ، این بامزه دوست داشتنی

مجله آموزشی حیوانات

با اختلاف زیادی از رقباش توی کشورمون درجه اول محبوبیت رو داره، حتی اگر نژادهایی رو که میکس شیتزو دارن در نظر نگیریم.

معنی اسم نژاد شیتزو، شیر کوچکه ولی این نژاد دوست داشتنی برخلاف اسمش یه عروسکه نه یه شکارچی! سگ شیتزو برای همراهی و همدم بودن ساخته شده و نژادی مهربون، شاد و اجتماعیه که دوست داره دنبال صاحبش راه بیفته و ازاین  اتاق به اون اتاق همراهی اش کنه.

خصوصیت نژادی سگ شیتزو، موهای زیبا، ابریشمین و نرم و پوزه بامزه و کوتاهه که ظاهری عروسکی و بانمک بهشون داده.

سگ شیتزو در مواجه با غریبه ها، بچه ها و سگ های دیگه خیلی آروم و خوش برخورده و یه سگ خونواده به تمام معناس! برای خانواده هایی که بچه کوچیک دارن به شدت توصیه میشه.

نژاد شیتزو جثه کوچیکی داره و برای زندگی در آپارتمان هم مناسبه. سگ شیتزو انرژی زیادی نداره و یه بار تخلیه انرژی در طول روز به مدت نیم ساعت برای خوش رفتار موندنش کفایت میکنه.

سگ شیتزو

۲.     سگ ژرمن شپرد ، باهوش و پر انرژی

مجله آموزشی حیوانات

یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین نژاد سگ در ایران و جهانه و در جایگاه دوم محبوبیت قرار میگیره.

همون رکس معروف توی اون سریال پلیسی که چند سال پیش از تلوزیون پخش میشد و خیلی طرفدار داشت، یه ژرمن بود. نژاد ژرمن شپرد یکی از قدیمی ترین نژادهاییه که شناخته شده.

سگ ژرمن فوق العاده باهوش و با قابلیته. شجاعت و تعلق خاطر توی خون ژرمن هاست و باعث شده در هر کاری که براش آموزش دیده باشن، سربلند بیرون بیان. از سگ ژرمن در کارهایی مثل راهنمایی افراد ناتوان، ارتش، هلال احمر و پلیس استفاده میشه.

اون ها سگ های وفادار و مهربونی هم هستن و برای صاحبشون یه دوست فوق العاده میشن.

اگر پرمشغله هستین و وقت آزاد کمی دارین سگ ژرمن شپرد براتون انتخاب خوبی نیست. چون ژرمن ها انرژی ذهنی و بدنی بالایی دارن اگر مدت طولانی تنها بمونن حوصلشون سر میره و عصبی میشن و ممکنه رفتارهای مخرب مثل واق کردن، جویدن وسایل و کندن زمین از خودشون نشون بدن.

از تولگی در

مجله آموزشی حیوانات

 ژرمن کوشا باشین تا تا در بزرگسالی خوش رفتار و اجتماعی بشن. ژرمن ها نگهبان های خوبی هم هستن و با

مجله آموزشی حیوانات

به درستی میشه ازشون یه سگ نگهبان عالی ساخت.البته ژرمن تنها سگ نگهبان نیست و سگ های زیادی در لیست بهترین سگ های نگهبان قرار دارن. برای اینکه باهاشون آشنا بشین میتونین مقاله «

مجله آموزشی حیوانات

» بخونین

بهترین نژاد سگ برای شما، چه نژادیه؟

اگر قصد گرفتن سگ دارید، انتخاب مناسب ترین نژاد سگ با توجه به علایق و سبک زندگی شما میتونه سخت باشه. برای همین تیم پت پرس برای کمک به شما یک کتاب طراحی و تهیه کرده که با خواندن و پاسخ به تست هاش میتونید:

  1. نژاد مناسب برای سبک زندگی و علایقتون رو از بین ۴۱ نژاد سگ موجود در ایران انتخاب کنید.
  2. با ویژگی هاش آشنا بشید.
  3. جنسیت یا نر و ماده بودنش رو تعیین کنید.
  4. اسم مناسب رو روش بگذارید
  5. با فضای زندگی با سگ و مسئولیت هاش آشنا بشید
  6. خونتون رو برای ورود سگ به زندگیتون، آماده کنید.

مجله آموزشی حیوانات

 

عکس سگ ژرمن

۳.     سگ تریر، نژادی که به اشتباه شناخته شده

چرا اشتباهی؟ با اینکه سگ تریر یکی از محبوب ترین و فراوان ترین نژاد سگ در ایرانه ولی نژادی که ما به اسم تریر میشناسیم، وجود خارجی نداره!

چرا؟ چون تریر یه اسم کلی برای

مجله آموزشی حیوانات

هست و نژادهای اون دسته، ویژگی های ظاهری بسیار متفاوتی با همدیگه دارن. سگ تریر ای که ما در ایران میشناسیم، یه سگ با موهای سفید و کمی فر، جثه متوسط و ظاهر عروسکی هست. شاید بشه گفت از بین سگ های نژاد تریر، به

مجله آموزشی حیوانات

بیشتر شبیه باشه. ولی معمولا سگی که به اسم تریر در ایران شناخته شده میکسی از تریر وست هایلند و نژاد شیتزو هست.

سگ تریر وست هایلند چه ویژگی هایی داره؟ یه سگ شاد و سرگرم کننده با اعتماد به نفسه که خودشو خیلی بزرگ میبینه. غریزه شکار بالایی که داره باعث شده برای نگهداری با جوندگان، خرگوش و پرندگان کوچیک مناسب نباشه.

تریر وست هایلند سگ باهوشیه و  به شرطی که جلسات آموزشیتون طولانی و خسته کننده نباشن، آموزش پذیره.

پوشش بدنش سفیده و دو لایه است و نیاز به برس کشیدن روزانه داره.

سگ تریر وست هایلند اگر غریبه ببینه یا حس کنه خطر در کمینه شروع به پارس کردن میکنه و میتونه خیلی پر سر و صدا باشه. البته شما میتونین این جور مواقع آموزشش بدین که فقط یک واق بزنه و ساکت بشه.

سگ تریر

۴. سگ هاسکی ، زیبای مهار نشدنی

مجله آموزشی حیوانات

یه سگ بسیار زیباست که با ظاهر منحصر به فرد گرگ مانند و چشم های آبی اش شناخته میشه. از روی پوشش بدن ضخیم و ۲ لایه اش میشه فهمید که نژاد هاسکی از جاهای سرد منشاء گرفته.

اگه بخوایم سگ هاسکی رو توی ۲ تا کلمه خلاصه کنیم باید بگیم پر انرژی و مستقل! هاسکی ها به شدت نژاد بیش فعالی هستن و برای اینکه بدرفتار نشن باید تخلیه انرژی انجام دادن رو در موردشون جدی بگیرین.

برای نگهبانی مناسب نیستن چون رغبتی ندارن با دیدن آدم های غریبه پارس کنن! کلا هاسکی ها کم واق واق میکنن ولی عاشق زوزه کشیدنن.

وای که چقد این نژاد زیبا، خرابکاره. یه سگ هاسکی میتونه وقتی تنهاس، به راحتی یه خونه رو بهم بریزه و خراب کنه! ریزش موی هاسکی ها هم بسیار زیاده.

اگر سگ هاسکی دوست دارین، دست نگه دارین!

این نژاد برای هر کسی مناسب نیست. پیشنهاد مجله اینترنتی پت پُرس: در صورتی هاسکی بگیرین که سابقه سگ نگه داشتن رو داشته باشین! این نژاد نیاز به صاحبی داره که باهاش خیلی قاطع برخورد کنه، وقت آزاد زیادی داشته باشه و آموزشش رو جدی بگیره.

 

سگ هاسکی

۵. سگ پامرانین، این کوچولوهای بامزه و بدقلق

سگ پامرانین یه سگ کوچولو، زیبا و لوکسه که اجدادش سگ های قطبی بزرگ بودن. تاریخچه این نژاد طولانی و فوق العاده جذابه!

پامرانین کوچک ترین عضو خانواده اشپیتزهاست. یه ویژگی خنده دار در مورد پامرها اینه که اونا توی ذهنشون جثه خیلی بزرگی دارن! برای همین ممکنه به سگ های بزرگتر واق واق کنن یا حتی اون ها رو تهدید کنن و بهشون دندون نشون بدن. سگ پامرانین به غریبه ها حساسه و ممکنه واق واق کردنش اذیت کننده باشه. دادن آموزش های خونگی مثل جای دستشویی بهشون ممکنه سخت و زمان بر باشه.

مجله آموزشی حیوانات

انرژی زیادی داره و باید حتما حتما روزانه تخلیه انرژی بشه.

پوشش بدن پامرانین ها ۲ لایه است. لایه زیرین نرم و پف کرده است و بهشون ظاهر منحصر به فردی میده.

یکی دیگه از ویژگی های ظاهریشون دم برگشته رو به پشت اوناس.

برخی افراد پامرانین ها رو یک

مجله آموزشی حیوانات

میدونن ولی واقعیت اینه که دست و پای پامرانین ها نسبت به بدنشون کوتاه نیست.

در مورد انتخاب نژاد و خرید سگ سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

مجله آموزشی حیوانات

 

سپ پامرانین

۶. سگ اشپیتز ژاپنی ، با خصوصیات ظاهری منحصر به فرد

مجله آموزشی حیوانات

، در ظاهر یه سگ کوچیک و مامانی و پشمالو و در باطن یه سگ نگهبان و پر ابهته! اونا وقتی غریبه ها رو ببین واق واق میکنن و به خونواده هشدار میدن و عاشق محافظت کردن از اعضای خونه هستن.

این سگ ها به اشتباه اشپیتز نامیده میشن و باید بدونین که مثل تریر یه خانواده از سگ ها داریم که اشپیتز  نامیده میشه.

ممکنه وقتی یه سگ اشپیتز دیدین یاد نژاد پامرانین یا ساموید بیفتین. با اینکه ظاهر این ۳ تا نژاد به هم شبیهه ولی اندازشون خیلی متفاوته!

سگ اشپیتز بسیار باهوشه، آموزش بهش راحته و با بچه ها رابطه فوق العاده خوبی داره. اگر تخلیه انرژی روزانه رو براش انجام بدین و ازش به خوبی نگهداری کنین، شاد و سرحاله و صاحبش رو هم سرحال میاره.

ویژگی منحصر به فرد اشپیتز ها موهای پف کرده و سفید و زیبا و  چهره خندانشونه!

سگ اشپیتز ژاپنی

۷. سگ روتوایلر ، نگهبانی پر ابهت ولی مهربان

مجله آموزشی حیوانات

 جزو نژادهای محبوب برای نگهبانیه و شاید این یکی از مهم ترین دلایل محبوبیتش باشه. رتوایلرها سگ هایی، بزرگ قوی، پرقدرت و در عین حال رام و مهربان هستن که به عنوان سگ کار در ارتش و پلیس هم خوب عمل کرده اند.

خیلی مهمه که رتوایلرها رو از بچگی آموزش بدین و اجتماعی شون کنین. اونطوری همیشه یه سگ مهربان و خوش اخلاق رو کنارتون خواهید داشت.

نژاد سگ روتوایلر به اشتباه و ناعادلانه به خطرناک بودن مشهور شده. شاید منطقی باشه که از روتوایلر های نگهبان و آموزش ندیده بترسیم ولی اگر از نزدیک با یه روتوایلر درست تربیت شده برخورد کنین، تا آخر عمرتون به این نژاد دل میبندین.

سگ روتوایلر

۸. سگ پکینیز ، صورت تخت و بانمک

سگ پکینیز رو قرن ها قبل در چین به وجود آوردن و پرورش دادن تا بتونه همدم خانواده سلطنتی چین باشه. بینی کوتاه، پوزه بسیار تخت و چشمان قلمبه پکینیز ها ظاهرشون رو منحصر به فرد کرده. پکینیز جزو سگ های براکیوسفال یا پوزه تخته و مشکلات سلامتی اون ها رو به همراه داره.

پکینیز ها بسیار باهوشن ولی با هوش زیاد مستقل و کله شق بودن هم همراهه! پس از این نژاد انتظار خوب حرف گوش کردن نداشته باشین.

سگ پکینیز به دلیل بینی کوتاهش موقع خواب خر و پف میکنه که میتونه برای برخی افراد آزاردهنده باشه.

چشمان بیرون زده هم نژاد پکینیز رو مستعد مشکلات چشمی کرده و باید چهارچشمی مراقب چشم هاشون باشین. اونا بخاطر پوزه تختشون نمیتونن به خوبی سگ های پوزه دار نفس بکشن و این ویژگی به دمای زیاد و رطوبت بالا حساسشون کرده.

سگ پکینیز

۱۰. سگ گلدن رتریور، خوش اخلاق و همیشه خندان

مجله آموزشی حیوانات

یکی از محبوب ترین نژادها در کل دنیاس. بخاطر خوش اخلاق و مهربون بودن و تحمل بالایی که داره، سگ خانواده فوق العاده ای هست.

گلدن رتریور نژادی زیبا، اجتماعی، وفادار، مهربون و خیلی باهوشن. اونا سگ خونواده هستن یعنی دوست دارن در همه فعالیت ها با صاحبشون همراه باشن.

اگه یه گلدن رتریور گرفتین، آماده باشین همه جای خونه تو دست و پا ولو باشه!

سگ گلدن رتریور

۱۱. سگ سرابی، ایرانی الاصل و کمی ترسناک!

با اینکه

مجله آموزشی حیوانات

هست ولی تاریخچه ای اصیل داره. این سگ ها جثه ای فوق العاده بزرگ و ظاهری خشن دارن که شاید در نگاه اول بترسونتتون. محبوبیتشون بخاطر نگهبان بودن اون هاست. متاسفانه برخی از سودجویان از این نژاد در جنگ انداختن سگ ها استفاده میکنن.

شواهدی وجود داره که نشون میده اجداد سگ سرابی از سالیان بسیار دور در ایران وجود داشتن و در جنگ ها برای غلبه بر دشمنان به هخامنشیان کمک میکردن.

سگ سرابی

 

۱۲. سگ دوبرمن پینچر،نژاد تیزهوش و با ابهت

مجله آموزشی حیوانات

یکی از نژادهای پرطرفدار توی ایرانه که بیشتر به عنوان سگ نگبان نگهداری میشه.

نگهداری از موهای نژاد دوبرمن پینچر راحته و این سگ ریزش موی زیادی نداره.

دوبرمن ها برای افراد فعال و ورزشکار سگ های خوبی هستن چون پایه بدو بدو و فعالیتن

ولی حواستون باشه که این نژاد اگر به خوبی تعلیم نبینه و اجتماعی نشه، ممکنه احساس غالب بودن بهش دست بده و اونجاست که زندگی رو به کام صاحبش تلخ میکنه!

البته برخی از سگ های دوبرمن پینچر بعد از مدتی بداخلاق میشن و به مشکل برمیخورن.

این سگ ها ممکنه در برابر سگ ها و حیوانات دیگه خشونت نشون بدن و در برابر صداهای بلند حساس هستن.

سگ دوبرمن پینچر

۱۳. سگ تریر، یک نژاد از سگ یا خونواده ای از سگ ها؟

اگر کمی سرو کارتون با دنیای سگ ها باشه نژاد سگ تریر بیشترین اسمیه که بین نژادها به گوشتون میخوره. دلیلیش هم اینه که در ایران وقتی کسی میگه سگ تریر، منظورش یه سگ عروسکی و سفیدرنگه.

ولی در واقع تریر اصلا و ابدا نام یک نژاد سگ نیست! و خیلی از ما به کراس ها یا میکس های نژادهای دیگه سگ با سگ تریر وست هایلند که پوششی سفیدرنگ  و ظاهری عروسکی داره، سگ تریر میگیم!

برای اینکه با این گروه از سگ ها بیشتر آشنا بشید بهتون پیشنهاد میکنم مقاله «

مجله آموزشی حیوانات

» رو حتما حتما مطالعه کنید.

سگ تریر وست هایلند

۱۴. سگ ساموید، نژاد مورد علاقه خودم!

مجله آموزشی حیوانات

یکی از زیباترین سگ های دنیاست و چهره اش جوریه که انگار داره به ما لبخند میزنه. این سگ بزرگ و پشمالو با موهای یکدست سفید و نرمش، نژاد سگ مورد علاقه منه.

البته این چهره خندون خیلی خوب شخصیت ساموید ها رو که ذاتا سگ هایی خوشحال، خوش ذات و خوشبین هستن نشون میده.

علاقه زیاد ساموید ها به انسان هم احتمالا از رابطه نزدیک جد در جد اون ها با مردم منطقه سامویده که این نژاد سگ رو هزاران سال پرورش دادن و تکثیر کردن منشاء گرفته.

سگ ساموید

۱۵.سگ مالتیز؛ سگ آرامش بخش و زیبا

چهره 

مجله آموزشی حیوانات

 با چشم‌های درشت و تیره و بینی مشکی شکلاتیش همون چیزیه که  می‌تونه دل بی‌احساس‌ترین آدم‌ها رو هم نرم کنه!

سگ مالتیز یک سگ عروسکی ظریفه و در سال‌های اخیر نژاد بسیار محبوبی بین ایرانی‌ها بوده.

دلیل محبوبیت سگ مالتیز ظاهر زیبا و پوشش موی سفید براق و اشرافی اونه.

از نکته‌های جالبی که در مورد سگ مالتیز وجود داره اینه که می‌تونین موهای صاف و بلند اون‌ها رو به شکل‌های مختلف و جذاب اصلاح کنین تا ظاهر متفاوت و منحصربفردی داشته‌باشن.

سگ مالتیز

۱۶.سگ پیت بول، قوی ترین سگ دنیا!

پیتبول ها سگ هایی بدنامن و خیلی از افراد فکر میکنن اون ها خشن هستن!

ولی این شایعه ها قدیمی شدن و جالبه بدونین در سال ۲۰۰۷، ۵۱ پیت‌بول در یک تست مراقبت‌های پرستاری شرکت کردن و ۴۸ سگ پیت بول در این تست موفق شدن. در اون سال سگ پیت‌بول به عنوان همراه و دوست انسان‌ها به دنیا معرفی شد.

با اینکه سگ ها هرچه بزرگتر باشن، قدرت بدنیشون هم بیشتر میشه ولی عضلات ضخیم و فک قوی

مجله آموزشی حیوانات

باعث شده به نسبت وزن و جثه اش، قوی ترین سگ دنیا لقب بگیره.

سگ پیت بول

۱۷.سگ پاگ، سگ دلقک و صورت چروک

بینی گرد و پوزه تخت

مجله آموزشی حیوانات

و چشم های گرد و درشت و تیره و چروک های روی صورتشون چهره اون ها رو فوق العاده بامزه و منحصر به فرد کرده.

پاگ ها خیلی وقته که به وجود اومدن و در کنار ما آدم ها زندگی میکنن.

تاریخچه اون ها به ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگرده که در چین باستان پرورش داده میشدن و توسط امپراطورهای چینی نگهداری میشدن.

سگ پاگ عاشق بچه هاست! طبیعت مهربان و بی آزار این سگ ها باعث شده برای کسانی که بچه کوچیک دارن انتخاب بسیار خوبی باشن.

این نژاد خشن نیست و حتی اگر بچه ای موقع بازی باهاش شیطنت کنه هم مهربون باقی میمونه.

پاگ

۱۸.سگ چاو چاو ، سگی شبیه به شیر با زبان آبی!

مجله آموزشی حیوانات

نژادیه که بخاطر ظاهر جالب و منحصر به فردش که ما رو یاد شیرها میندازه معروف شده. البته چاوچاو علاوه بر ظاهر زیباش ویژگی های شخصیتی فوق العاده ای هم داره که بهتره اونا رو نادید نگیریم.

چاو چاو ها سگ هایی وفادار، باوقار و کمی گوشه گیر هستن که طبیعتی مستقل دارن.

برخی افراد معتقدن ویژگی های اخلاقی سگ چاو چاو کمی شبیه گربه هاست، در صورتی که خیلی از صاحبان چاوچاو ها گفتن این نژاد با فردی که بیشترین مراقبت رو ازش به عمل میاره، پیوندی جدانشدنی برقرار میکنن.

۱۹.شیواوا یا شی هوا هوا سگ خانگی نقلی برای آپارتمان

مجله آموزشی حیوانات

به لوکس بودن و کوچولو بودن معروفه و بسیار باهوش هم هست.

این نژاد به فعالیت زیادی نیاز نداره و  با بدو بدو کردن توی فضای آپارتمان شما و چند بار پیاده روی در هفته نیازش به فعالیت برطرف میشه.

سگ شیواوا یا شی هوا هوا نسبت به بودن کنار فراد غریبه حساس و در ابتدا به اون ها بی اعتماده پس در مواجهشون با غریبه ها و مخصوصا بچه ها مراقب باشید که بهشون پرخاشگری نکنن .

راستی باید از بچگی روی تربیت سگ شیتزو حسابی وقت بگذارین و اجتماعیشون کنین تا بعدا باهاشون به مشکلات رفتاری بر نخورین.

 

۲۰. سگ بولداگ، این خرزورِ خرخرو!

مجله آموزشی حیوانات

به معنای واقعی یه تراکتوره در قالب یه سگ! این سگ بدنی مکعب مستطیل و بسیار سنگین وزن داره که تکون دادنش زور رستم میخواد!

البته از این غافل نشیم که بولداگ ها به رابطه خوب داشتن با بچه ها معروفن و همه میگن برخلاف ظاهر خشنشون قلب مهربونی داره.

پوزه تخت این نژاد باعث میشه موقع نفس کشیدن یه صدای خر خر ریزی از خودش دربیاره و به همین دلیل هم ما اسمش رو گذاشتیم سگ خرخرو!

راستی سگ مشهور کارتون تام و جری هم مثلا نژاد بولداگ بود.

سگ بولداگ

 

۴
/
۵
(
۱۲۱

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.