گربه بریتیش شورت هیر گربه های آرام جذاب نکات بروز و مهم نگهداری و این نژاد

0

در این راهنمای نژاد گربه بریتیش شورت هیر (British Shorthair) همه چیز را در مورد این نژاد محبوب از خلق و خوی این نژاد گرفته تا گروه خونی او بررسی خواهیم کرد.

توله گربه بریتیش شورت هیر
بچه گربه های بریتیش شورت هیر

در مجموعه مطالب ما با عنوان راهنمای نگهداری از

مجله آموزشی حیوانات

برای افراد مبتدی، می خواهیم به یکی از محبوب‌ترین نژادهای گربه‌ها بپردازیم. در مورد این صحبت خواهیم کرد که چه چیز باعث شده این نژاد خاص باشد، نیازهای مخصوص او چیست و چطور باید از این گربه‌ به درستی مراقبت کرد. در این مطلب، می‌خواهیم به بررسی دقیق و کامل نژاد محبوب گربه بریتیش شورت هیر بپردازیم.

گربه‌های بریتیش شورت هیر یکی از محبوب‌ترین نژادها هستند که این امر به دلیل ذات مهربان، شخصیت آرام و ارتباط قوی‌ای است که با صاحب خود برقرار می‌کنند. بریتیش شورت هیر مانند تمامی گربه‌های دیگر ذاتاً مستقل است اما این نژاد به خصوص به دلیل شخصیت مهربان، وفادار و دوست‌داشتنی خود شناخته شده است.

گربه بریتیش شورت هیر چه گربه‌ای است؟

بریتیش شورت هیر یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه‌ها است. این نژاد که اغلب آن را شبیه “عروسک خرسی” توصیف می‌کنند، نژادی مهربان، خوش خلق و خو، بسیار وفادار و البته بازیگوش و کنجکاو است. گربه بریتیش شورت هیر یک همراه خوب برای افراد تنها و خانواده‌های دارای فرزند است.

گربه بریتیش شورت هیر سفیدرنگ
گربه بریتیش شورت هیر سفید

بریتیش شورت هیر گربه‌ای با اندازه متوسط رو به بزرگ است. نژادی است که به خوبی رشد پیدا کرده، قفسه سینه پهن و عضلات قوی دارد. بریتیش شورت هیر موهای ضخیم و پرپشت بسیار زیبایی دارد که در فصل زمستان بلندتر و ضخیم‌تر هم می‌شوند.

تاریخچه بریتیش شورت هیر

رد پای اجداد نژاد بریتیش شورت هیر را می‌توان در روم باستان یافت. اجداد آن‌ها برای کار کردن و شکار موش پرورش داده می‌شدند. در میانه قرن نوزدهم، به دلیل محبوبیت سایر نژادها، به خصوص گربه پرشین و دیگر نژادهای موبلند، نژاد بریتیش تقریباً ناپدید شده بود. اما به دلیل پرورش‌های اختصاصی این نژاد، مجدداً در سال 1870 پدیدار شد.

کمی بعد، در سال 1874، یک گربه بریتیش شورت هیر به نام برینبوبو پادشاه کوچک (Brynbuboo Little Monarch) برنده جایزه بزرگ شورای ثبت نژادهای گربه‌ها شد. برخی بر این باورند که بریتیش شورت‌های امروزی از نظر ژنتیکی به این قهرمان کوچک برمی‌گردند.

میانگین وزن بریتیش شورت هیر

بریتیش شورت هیر که بیشتر به گربه راگدال یا راگامافین شباهت دارد، سریع رشد نمی‌کند. در واقع باید گفت که پنج سال طول می‌کشد تا بریتیش شورت هیر به وزن و اندازه کامل خود برسد. این نژاد، گربه‌ای است که ظاهراً می‌داند به کمال رسیدن زمان لازم دارد.

گربه بریتیش شورت هیر به رنگ طوسی
بریتیش شورت هیر طوسی آبی

به طور کلی، بریتیش شورت هیر مادّه بین 3.2 تا 5.4 کیلوگرم و بریتیش شورت هیر نر بین 4.1 تا 7.7 کیلوگرم وزن دارد. قد بریتیش شورت هیر بالغ از پاها تا شانه‌ها 35.5 سانتی‌متر است.

بریتیش شورت هیر چه رنگی است؟

بریتیش شورت هیر طیف رنگ‌های مختلفی دارد. یکی از محبوب‌ترین رنگ‌های گربه‌های این نژاد بریتیش بلو (British Blue) است که رنگ موهای آن آبی طوسی خاصی است. اما این نژاد رنگ‌های طوسی سفید، تابی (خاکستری راه راه)، کرم یک‌دست، کالیکو (مشکی نارنجی)، خال خالی طوسی، سیاه و سفید و سفید یکدست هم دارد.

گربه بریتیش شورت هیر چند رنگ
بریتیش شورت هیر کالیکو

خلق و خوی بریتیش شورت هیر

بریتیش شورت هیر به خوش‌اخلاقی و خلق و خوی گرم مشهور است. این گربه به طور کلی آرام، راحت و بی سر و صدا است اما گاهی ممکن است کمی دیوانه‌ بازی او گل کند.

اگر به دنبال حیوان خانگی آرامی هستید، همین گربه را انتخاب کنید. بریتیش شورت هیر از زندگی کردن و آسایش داشتن کنار شما و دیدن چند سریال تلویزیونی همراه شما شاد خواهد بود. بریتیش شورت هیرهای بالغ با کودکان نیز رابطه خارق‌العاده‌ای دارند و صبوری و عشق به آن‌ها می‌بخشند. فقط باید بر آن‌ها نظارت داشته باشید. گربه‌های این نژاد زیاد اهل سر و صدا نیستند، در نتیجه اگر کسی به گربه کوچولوی شما زیاد دست زد، باید به جای او حرف بزنید و نگذارید زیاد به او دست بزنند.

گربه‌های این نژاد مهربان هستند اما معمولاً دوست ندارند کسی آن‌ها را بغل کند یا از زمین بلند کند. البته آن‌ها دوست دارند که دور و برتان باشند و در کارهایی روزانه‌یتان شرکت داشته باشند. به یاد داشته باشید که این گربه مستعد تنبلی است، در نتیجه باید حتماً وزن او را کنترل کنید، او را تشویق به حرکت و ورزش کنید، رژیم غذایی سختگیرانه‌ای برای او در نظر بگیرید، به خصوص اگر این گربه خانگی باشد و بیرون نرود.

آیا موهای گربه بریتیش شورت هیر می‌ریزد؟

موهای بریتیش شورت هیر کوتاه، پرپشت و نرم و مخملی است و برای این مرتب و صاف بماند باید به صورت منظم آن‌ها را شانه بزنید. در فصل پاییز و بهار که ریزش موی آن‌ها مشهود است، ریزش موی متوسط دارند. این نژاد خاص دو لایه پوشش دارد و پوشش زیرین او معمولاً بیش از پوشش رویی می‌ریزد. نیاز رسیدگی به نژاد بریتیش و نگهداری از آن نسبت به دیگر نژادها کمتر است. بررسی مرتب جمع شدن جرم گوش و کوتاه کردن ناخن‌ها ضروری است.

گربه بریتیش شورت هیر قهوه ای
گربه بریتیش شورت هیر قهوه ای

بریتیش شورت هیر، بهترین گربه خانگی

بریتیش شورت هیر به دلیل ذات رام و مهربان خود به عنوان گربه خانگی شناخته می‌شود. این نژاد همچنین از تعامل با انسان‌ها، به خصوص کودکان، لذت می برد. جای تعجب نیست که این نژاد گزینه پرطرفدار در میان خانواده‌های جوان باشد. این گربه‌ها دیر به بلوغ می‌رسند و در دوران بزرگسالی هم مانند کودکیشان شیطنت و بازیگوشی دارند. بریتیش شورت هیرها به دلیل ذات آرامشان بیش از حد فعالیت ندارند و مدت زمان طولانی استراحت می‌کنند.

طول عمر بریتیش شورت هیر چقدر است؟

این نژاد نسبتاً مقاوم است و میانگین طول عمر او حدود 15 سال است. اما بعضی از گربه‌های بریتیش هیر هم بوده‌اند که 20 سال عمر کرده‌اند –گربه‌های این نژاد به شما این امکان را می‌دهند که مدت طولانی به آن‌ها عشق بورزید. حتماً به آن‌ها ورزش و تحرک زیادی بدهید، غذای خوب در اختیار آن‌ها بگذارید و مرتب آن‌ها را به دامپزشکی ببرید.

نکات مربوط به سلامت گربه بریتیش شورت هیر

متاسفانه، در بین گربه‌ها هیچ نژادی وجود ندارد که هیچ مشکل سلامتی نداشته باشد و کاملاً سالم باشد. اگرچه بریتیش شورت هیر به طور کلی وضعیت سلامت خوبی دارد اما از این قاعده مستثنی نیست. همان طور که اشاره کردیم، این نژاد مستعد چاقی است که می‌تواند باعث بروز دیابت در او شود؛ در نتیجه باید گربه‌یتان را در سلامت وزنی نگه دارید. همچنین باید در نظر داشته باشید که مشکلاتی مانند بیماری‌های لثه و التهاب لثه در گربه‌های بریتیش شورت هیر بیش از سایر گربه‌ها است – قرمزی لثه‌ها و بوی بد دهان گربه‌یتان را بررسی کنید.

رابطه کودک و گربه بریتیش شورت هیر
ارتباط بریتیش شورت هیر با کودکان

دیگر بیماری‌های مربوط با این نژاد بیماری کلیه پلی کیستیک و کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک است. اما به طور کلی این نژاد نسبتاً مقاوم و سلامت است.

گربه‌های بریتیش شورت هیر گروه خونی نادری دارند

جالب است بدانید  که بیش از نیمی از گربه‌های بریتیش شورت هیر (53 درصد از آن‌ها) گروه خونی کمیابی دارند (گروه خونی B یا AB). اگر چه این موضوع اهمیت زیادی ندارد اما شاید زمانی که گربه‌یتان نیاز به انتقال خون داشت، لازم باشد که گروه خونی او را بدانید.

گربه بریتیش شورت هیر خود را لاغر و سلامت نگه دارید

گربه‌های بریتیش شورت هیر مستعد چاقی در قسمت پهلوهایشان هستند؛ در نتیجه رژیم غذایی مناسب و فعالیت روزانه برای رفاه و سلامت طولانی مدت آن‌ها ضروری است. آن‌ها اگر محیطی را امن بدانند شروع به کشف آن محیط می‌کنند و بازی کردن را هم در داخل خانه و هم بیرون از خانه دوست دارند، به خصوص اگر اسباب بازی‌های زیاد و قاعده و چارچوبی برای بازی داشته باشند. آن‌ها گربه‌های باهوشی هستند که باید محرک درستی داشته باشند. از طرفی فراهم کردن جای خواب و استراحت مناسب نیز به همین اندازه مهم است.

شاید نیاز باشد که برای این نژاد گربه، یک اسکرچر با کیفیت تهیه کنید.

رابطه گربه‌های بریتیش شورت هیر با سگ‌ها

خوشبختانه گربه‌های بریتیش شورت هیر رابطه خوبی با دیگر حیوانات خانگی از جمله

مجله آموزشی حیوانات

ها دارند اما زمانی که هر حیوان خانگی دیگری را وارد خانه می‌کنید، باید نظارت داشته باشید.

گربه بربتیش و سگ
رابطه بریتیش شورت هیر و سگ ها

بریتیش شورت هیر کاملاً بریتانیایی است. ذات مهربان، دوست‌داشتنی و بسیار وفادار او نشان می‌دهد که چرا نژادی پرطرفدار در میان افراد عاشق گربه است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.