کبوتر پلاکی آشنایی با این گونه کفتر و مشخصات اصلی

0

مشخصات کلی کبوتر پلاکی 

کبوتر پلاکی کبوتر های مسافتی و مسابقه ای میباشند. در ایران به این نام خوانده میشوند. کبوتر پلاکی (Racing Homer ) از نژاد کبوترهای خانگی است که یکی از جدیدترین و محبوبترین نژاد میان کبوتر بازان میباشد . این نژاد یک نوع نژاد اصلاحی برای بیشتر جلد شدن و سرعت بیشتر و استفاده در مسابقات ایجاد شده است.

این امر نخستین بار در قرن نوزدهم در بلژیک و انگلیس محقق شده است. تنها پرندگان خانگی که در حقیقت

مجله آموزشی حیوانات

نمیباشند و میتوانند ازادانه سفر کنند و برگردند.

این نژاد از تعداد قابل توجهی از دیگر نژاد های کبوتران حاصل شده است. که عمدتا از نژادهای اژدها Dragoon ،  کبوتر نامه بر یا حامل انگلیسی(English Carrier) ، کبوتر فرانسوی( French Cumulet) ، کبوتر دمنده یا بادکنکی (Horseman)  و کبوترکله اسبی یا( Smerle ) برای تولید این نژاد استفاده می شد. در بین این نژادها ، اکنون نژاد کبوتر دمنده کمیاب شده است . اگر به طور جداگانه این نژاد ها رو بررسی کنیم هر کدوم از آن ها به ریشه و جد اصلی آن ها به کبوتر چاهی میرسند.

کبوتر پلاکی

حال این سوال پیش می آید که این پرنده یک کبوتر 5 رگه میباشد؟

در پاسخ باید باید بگوییم خیر . در ابتدای خیر در ابتدای شروع این  کار این حالت را داشته است ولی زمانی که به درجه ای از خلوص ژنتیکی رسیده اند این کبوتر را به یک نژاد جداگانه ثبت کرده اند  و توانسته اند این کبوتر را شبیه سازی کنند .

 ویژه گی منحصر به فرد کبوتر پلاکی این است که میتواند از فاصله ی بسیار دور از مبدأ راه خانه را پیدا کرده و باز گردد. استقامت آن به قدری بالاست که میتواند  ساعتها  بدون خستگی پرواز کند. و به دلیل این ویژه گی های خاص بسیار گران قیمت و ارزنده در جهان میباشد .

در حال حاضر از این نژاد عمدتاً برای پرواز کردن استفاده می شود. که این  نوع پرنده را در برخی مناطق دنیا میتوان یافت .

مشخصات ظاهری کبوتر پلاکی 

کبوتر پلاکی پرنده ای با ابعاد متوسط و لاغر میباشد . که در قسمت بال و سینه عظلات قوی و خوش فرمی دارد . چشمان این نژاد  شفاف و مایل به قرمز است.همینطور پاهای آنها  هم معمولاً متمایل به رنگ قرمز میباشد .کتف‌های بسیار محکم،  دمی کوتاه با پاهایی نسبتاً کوتاه  ، ناخن‌های مشکی این کبوتر از دیگر ویژه گی های این نژاد است .

مشخصات کبوتر پلاکی

 نکته ی قابل توجه در رابطه کفتر پلاکی

کبوتران پلاکی یک نژاد بسیار سرسخت و فعال میباشند . برای پروازهای طولانی بسیار مناسبند و یک پرنده خوب می تواند ساعت ها به سرعت متوسط حدود 95 کیلومتر در ساعت برسد . به غیر از پرواز ، این پرندگان نیز در نمایش های مسابقاتی و سازمانی به نمایش گذاشته می شوند و بهترین و برترین پرنده میان شرکت کنندگان انتخاب میشوند . 

مجله آموزشی حیوانات

مجله ی هفتگی کبوتران هر سال نمایشگاهی برگزار می کند که در آن تمام سود حاصل از این رویداد به خیریه های ملی و محلی اهدا می شود.

تخم کفتر پلاکی

تخم گذاری کبوتر پلاکی

اصولا تخم گذاری کبوترهای  پلاکی از اوایل فصل بهار شروع میشود و در هر مرتبه کبوتر ماده دو تخم می گذارد و مدت ۱۹ تا ۲۰ روز روی تخم ها میخوابد.کبوتر نر نیز در خوابیدن روی تخم ها شرکت می کند ولی کبوتر ماده زمان بیشتری روی تخم ها می خوابد. جوجه ها پس از خارج شدن از تخم در لانه می مانند تا کاملا رشد کنند و قادر به پرواز شوند.

طی این مدت جوجه ها توسط والدین و از طریق دهان به دهان تغذیه میشوند.پس از قادر شدن جوجه ها به پرواز کبوتر ماده دوباره تخم گذاری می کند و این عمل در طول سال ۳ تا ۴ بار تکرار میشود.

چشم کبوتر پلاکی

الگوی چشم کبوتر پلاکی (مسافتی ) چگونه باید باشد؟

الگویی از یک چشم خوب را  یکی از  پرورش دهنده کبوتران مسابقه در مقاله ی خود اشاره کرده بود که ما در اینجا به شما توضیح خواهیم داد.

1.مردمک چشم: باید گرد سیاه و کوچک باشد، لبه خارجی‌ آن را باید ببینید.

2. حلقه تطابق CIRCLE OF ADAPTATIONبا دقت به عکس بالا  این حلقه به رنگ سیاه یا سبز متمایل به سیاه وجود دارد. در هر کبوتر به اندازه‌های مختلفی‌ دیده میشوند که هر کدام هم برای خود اسمی دارند. اما هرچه کلفت تر باشد بهتر است.

3. حلقه رابط THE CIRCLE OF CORRELATION :  این حلقه به رنگ‌های مختلفی‌ وجود دارد. زرد، سیاه، سبز، آبی، خاکستری، سفید و بنفش رنگ‌های اصلی‌ هستند. در تمام این رنگ‌ها کبوتران برنده مسبق وجود دارد. رنگ زرد یا زرد مایل به سبز را به سختی می‌توان از هم تشخیص داد. سفید در حقیقت رنگ قالب بنفش است که بهترین رنگ برای جوجه کشی‌ میباشد.

3. این حلقه دارای خطوط مسافت و خطوط سرعت می‌باشد که بصورت دنده دنده وارد قسمت بعدی یعنی‌ قرنیه (Iris )  چشم شده. این یک چشم خوب برای جوجه کشی میباشد.

4. قرنیه چشم:  باید پر از رنگ و شادابی باشد بجز یک دسته از کبوتران که از خانواده جنسنJANSSEN   گرفته شده اند. قرنیه باید پر از بر آمادگی و فرورفتگی بمانند کوه‌ها و دره‌ها باشد. اگر قرنیه به همراه دیگر قسمت‌های چشم خوب باشند شما یک کبوتر اصیل برای جوجه کشی‌ دارید.

5. قرنیه داخلی‌ INNER IRIS   باید سفید و کمی‌ رنگی‌ باشد. قرنیه خارجی ‌OUTER IRIS   باید پررنگ و غلیظ باشد.

 6. حلقه خارجی‌: این حلقه باید یک رنگ باشد. این حلقه نمایانگر سلامتی‌ پرنده است. حلقه خارجی‌ مسئولیت رساندن خون و مواد غذا‌یی را به چشم دارد. این حلقه نه تنها نشانگر سلامتی‌ کبوتر است بلکه نشانگر اینست که کبوتر شما میتواند ۱۲ تا ۱۴ ساعت بدون خستگی‌ آنچنانی‌ بپرد. در ضمن اگر حلقه خارجی‌ را هماهنگ با خود کره چشم در نظر بگیریم میتوا نیم پرنده ای را که محصول  همخون جفت کردن باشد براحتی از رنگ رقیق (کمرنگ) آن  تشخیص بدهیم.

7. حلقه خارجی‌ یا سلامتی  ‌HEALTH CIRCLE : باید سیاه تیره یا خاکستری باشد بجز کبوتر‌های سرخ رنگ که در این مورد رنگ آن قرمز مایل به قهوه‌ای یا روشن تر است.

8.  نقاط شفافCLUSTERS:   در حال حرکت در داخل مردمک هستند و بعضی‌ اوقات شما میتوانید آنهارا بدون ذره بین ببینید.

کبوتر اصیل پلاکی را چگونه از کبوتر غیر اصیل تشخیص بدهیم؟

  • – کبوتر را از زنگ های اصلی آن  یعنی سبز ، زرهی و اوغون انتخاب کنید . همچنین به رنگ چشم و حالت آن  دقت زیادی کنید که در بالا توضیح دادیم.
  • – رنگ نوک سیاه و رنگ پاها  قرمز باشد.
  •  – نوک در راستای سر باشه یعنی از ابتدای نوک تا انتهای پیشانی تخت باشد.
  • -دم کوتاه به شکلی که انتهای شاهپرها و دم با هم برابر باشد و اگر پاهای کبوتر را از پشت بکشی به انتهای دم برسد و یا حتی دم را رد کند.
  • – کبوتر باید کتف های قوی داشته باشد و بالها به شکل نیمه باز باشد و سینه پهن و گردنی قوی و بلند داشته باشد. 
  • -برای بررسی حالات فیزیکی کبوتر رو در قفس رها کنید و رفتارش را زیر نظر بگیرید تا عیب و یا ایرادات فیزیکی (به خصوص گردن که اگه قبلا نیوکاسل گرفته باشد کمی کج به نظر می رسد) متوجه شوید.
  • – نداشتن بیماری های قبلی که مثلاً قطع بودن یکی از انگشت ها از نشانه های آن است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.