چرا سگ ها گاز میگیرند و چگونه عادت گاز گرفتن سگ ها را متوقف کنیم؟

0


عادت گاز گرفتن سگ علاوه بر اینکه خطرناکه، بسیار اذیت کننده و دردناک هم هست. برای حل مشکل گاز گرفتن سگ ها اول باید ببینیم اونا چرا گاز می‌گیرن تا بعد با راهکارهایی این عادت سگ رو ترک بدیم.

سالیانه مردم بسیاری در جهان به دلیل گاز گرفتگی توسط سگ راهی بیمارستان میشن و جالبه بدونین بیشتر این افراد توسط سگ های خانگی گاز گرفته شدن.

باید بدونیم هر سگی توانایی گاز گرفتن رو داره. با فهمیدن دلایل گاز گرفتن سگ ها می‌تونیم این عادت نامطلوب اون ها رو متوقف کنیم.

در ادامه با

مجله آموزشی حیوانات

همراه باشید تا باهم دلایل گاز گرفتن سگ ها و راه حل اون ها رو باهم بررسی کنیم.

✔ چطوری جلوی گاز گرفتن سگ ها رو بگیریم؟

این ویدیو رو میتونید از طریق دکمه زیر در کانال یوتیوب پت پرس ببینید😍

(توجه: با قندشکن وارد بشید!😉)

مجله آموزشی حیوانات

آیا واقعا سگی که پارس میکنه گاز نمیگیره؟

این ضرب المثل رو همه‌مون شنیدیم؛ ولی آیا واقعا همینطوریه؟

بله، تا حد زیادی این ضرب المثل درسته! سگ‌ها به طورر غریزی از آدم‌ها حساب می‌برن و بیخود و بی‌جهت تمایلی به گاز گرفتن و حمله به آدم ندارن. سگ‌ها معمولا وقتی احساس خطر میکنن با پارس کردن به آدما هشدار می‌دن. اگه وارد باغی شدید سگ با پارس کردن بهتون می‌گه: برو بیرون؛ وگرنه مجبورم گازت بگیرم!

سگ‌ها تنها در صورتی گاز می‌گیرن که

 • واقعا حس خطر کرده باشن و چاره‌ای جز حمله و گاز گرفتن نداشته باشن!
 • سگ‌های نگهبان که عمدا برای گاز گرفتن و حمله به آدما تربیت شده باشن (به اصطلاح بهشون سگ بگیر گفته می‌شه).
 • سگ‌هایی که دچار انواع بیماری‌ها مثل هاری شده باشن.
 • سگ خونگی که خوب تربیت نشده و دچار مشکلات رفتاری مثل گاز گرفتن شده.

اما ما در اینجا بیشتر بحثمون در مورد گاز گرفتن سگ خانگی هست؛ در ادامه برخی موقعیت‌هایی که سگ‌های خونگی خودشون یا اطرافیان رو گاز می‌گیرن با هم بررسی می‌کنیم.

گاز گرفتن توله سگ

۱. آیا گاز گرفتن توله سگ‌ ها طبیعی است؟

سگ‌ها وقتی توله هستن، زمان زیادی رو صرف بازی کردن، جویدن و کنجکاوی در مورد اشیا میکنن. توله سگ در همه این فعالیت‌های طبیعی از دهان و دندان‌هاش استفاده میکنه؛ برای همین وقتی با آدم‌ها هم بازی میکنه گاز می‌گیره.

عادت گاز گرفتن از سن تولگی بیشتر موقع بازی کردن از توله سگ سر میزنه!

این گاز گرفتن توله سگ شاید اولش بانمک به نظر بیاد ولی وقتی که توله بزرگ میشه و به ۳،۴ ماهگی میرسه این گازها دردناک میشن. ولی سگ که به گاز گرفتن شما عادت کرده طبق تجربه تولگی‌ش متوجه نمیشه که شما چقدر از این گازها احساس درد می‌کنید و به همین خاظر به این کارش ادامه میده.

چگونه عادت گاز گرفتن توله سگ رو متوقف کنیم؟

 • هرچی در سن پایین تر این عادت رو متوقف کنین، سریع تر جواب میگیرین.
 • وقتی موقع بازی با سگ گازتون گرفت باید به توله سگ بفهمونین که گاز گرفتن اون باعث میشه دردتون بیاد. پس صدایی بلند و اغراق شده درمیارین، دستتون رو  توی هوا میگیرین و به توله سگ نشون میدین که دارین درد میکشین و همون موقع دست از بازی میکشین.
 • تا جایی که میتونین اجازه ندین شما رو گاز بگیره و به جای دستتون اسباب بازی هاش رو در اختیارش بگذارین تا اونا رو گاز بگیره. مخصوصا اگر موقع دندون دراوردنش هست.
 • وقتی بازی میکنین اگر متوجه شدین که آموزش هاتون داره جواب میده و توله سگ دندونش رو روی دست شما میگذاره ولی گاز نمیگیره، سریعا بهش تشویقی بدین و بازی باهاش رو با هیجان بیشتر ادامه بدین.
 • صبر و حوصله داشته باشین

به هیچ عنوان موقعی که شما رو گاز گرفت سرش داد نکشید یا کتکش نزنین!

سگ عصبانی

۲. گاز گرفتن سگ از روی احساس مالکیت یعنی چی؟

وقتی سگی میخواد از  «داشته ها و دارایی‌هاش» محافظت کنه مشکلات مختلف آغاز میشن. منظورمون از «داشته ها» اینجا همه چیزهاییه که برای سگ خوشاینده مثل اسباب بازی هاش، غذا، قلمرو و حتی صاحبش.

سگ‌های نگهبان و سگ‌های نژاد چوپان بیشتر این احساس مالکیت رو نشون میدن و ممکنه گاز بگیرن.

متوقف کردن عادت گاز گرفتن سگ بخاطر تملک بر روی اسباب بازی

برای متوقف کردن گاز گرفتن سگ هایی که بخاطر احساس مالکیت روی اسباب بازی گاز میگیرن، باید دستور “ولش کن” رو بهشون آموزش بدین.

برای برای متوقف کردن گاز گرفتن سگ هایی که بخاطر احساس مالکیت روی غذا گاز میگیرن، باید به اون ها آموزش بدین تا زمانی که غذا رو روی زمین میگذارین صبر کنن و بهش نزدیک نشن. حتی ایده آل تر اینه که با دستور شما غذا رو بخورن نه به محض دیدن اون.

[irp posts=”۴۵۸۸″ name=”دانلود کتاب تربیت سگ خوش رفتار و حرف گوش کن (مقدماتی)”]

متوقف کردن عادت گاز گرفتن سگ بخاطر تملک بر روی اسباب بازی

حتی میتونین چندین بار در روز بهشون بگین بشینن یا بخوابن و غذاشون رو بردارین و دوباره بگذارین سر جاش . اینطوری متوجه میشن نزدیک شدن افراد به غذا و حتی دست زدن به اون لزوما به معنی دزدیدن اون غذا نیست.

گاز گرفتن سگ

۳. ترسیدن سگ ها ممکنه منجر به گاز گرفتن بشه!

بیشترین ترسی که منجر به گاز گرفتن سگ ها میشه معمولا مواجهه با افراد غریبه مثل دامپزشک یا تعمیرکارهایی که به خونه میان یا قرار گرفتن در موقعیت های ناآشنا هست.

هرگز ناگهانی به یک سگ غریبه نزدیک نشین و به کودکان هم آموزش بدین این کار رو نکنن.

برای از بین بردن ترس سگ ها از موقعیت های مختلف یا افراد غریبه نیاز به صرف زمان دارین. بهترین راه اینه که اون تجربه غریب و ناآشنا برای سگ رو تبدیل به یه تجربه هیجان انگیز یا خوشمزه کنین.

مثلا: برای ویزیت ببرینش پیش کلینیک دامپزشکی (فقط ویزیت و چکاپ نه کارهای دردناک مثل واکسیناسون و …)

بعد از معاینه وقتی از میز معاینه اومد پایین بهش تشویقی بدین یا از دامپزشک تقاضا کنین تشویقی مورد علاقه اش رو براش روی زمین بگذاره.

اگر این کار رو چند بار تکرار کنین خاطره خوشی از کلینیک دامپزشکی و مواجهه با دامپزشک توی ذهن سگ باقی میمونه و ترسش کم میشه.

 

ایبوک تربیت سگ+ حل مشکل گاز گرفتن سگ ها برای همیشه

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

برای حل مشکل گاز گرفتن در سگ ها با توجه به دلیل گاز گرفتن، روش های کاربردی مختلفی وجود داره. در کتاب الکترونیکی راهنمای تربیت سگ، دلایل گاز گرفتن سگ ها و روش های برطرف کردن این مشکل رو کاملا بررسی کرده و درباره راه حل تربیتی هرکدوم بحث و گفتگو میکنیم.

این کتاب درباره مباحث دیگه تربیت سگ هم بهتون اطلاعات میده و با خواندنش علاوه بر حل مشکلات رفتاری، تربیت سگ رو هم یاد میگیرید.

مجله آموزشی حیوانات

 

چرا سگ دمش را گاز میگیرد

۴. چرا سگ ها دم خود را گاز میگیرند و می‌جوند؟

این عادت بد بیشتر در توله‌ها دیده می‌شه؛ هرچند گاهی ممکنه سگ‌های بزرگسال و بالغ هم این کار رو بکنن. گاز گرفتن و جویدن دم دلایل مختلفی داره که باید اول ریشه مشکل رو پیدا کنید و بعد دنبال راه حل بگردید.

سگ‌ها در ابتدای هر دوره از زندگی‌شون دمشون رو گاز می‌گیرن:

 • توله‌ها از سر کنجکاوی و برای شناخت بدنشون دم خودشون رو گاز می‌گیرن و انگار با خودشون می‌گن: این چیه همش دنبال من میاد، گاز بگیرم ببین چیه!
 • همینطور سگ‌های پیر و مسن هم به خاطر کاهش هشیاری و پیری دم خودشون رو گاز می‌گیرن. در واقع، سگهای پیر عادت به رفتارهای تکراری و بی‌دلیل مثل گاز گرفتن دم می‎‌شن که یه مشکل رفتاریه و باید با مشورت دامپزشک این رفتار رو اصلاح کرد.

سگهای کلافه و بی‌حوصله ممکنه دمشون رو گاز بگیرن. سگهایی که به اندازه کافی فعالیت نمی‌کنن، اکثر اوقات تو خونه تنها هستن و حوصله‌شون سر رفته هم ممکنه برای سرگرم کردن خودشون یا جلب توجه شما دمشون رو گاز بگیرن. توجه داشته باشید که این رفتار یه مشکل رفتاریه و رفتار سالمی نیست؛ پس باید اصلاحش کنید. سعی کنید بیشتر برای سگتون وقت بگذارید، برای پیاده روی بیرون ببریدش و موقعی که خونه هستید باهاش بازی کنید. همینطور اسباب بازی‌های مختلف، به ویژه اسباب بازی‌های جویدنی در اختیارش قرار بدید تا خودش رو سرگرم کنه.

گاهی ممکنه دلیل گاز گرفتن دم یه مشکل سلامتی و بیماری باشه! کک، کنه و انواع انگل‌ها و آلرژی‌ها باعث درد و خارش به ویژه در قسمت مقعد و پشت سگ می‌شه و سگ با گاز گرفتن دمش یجورایی داره به شما می‌گه: من درد دارم، لطفا کمکم کن! پس اگه دیدید سگتون زیاد دمش رو گاز می‌گیره یا پشتش رو می‌خارونه از نظر انگل‌های خارجی بدنش رو چک کنید.

چرا سگها دم خود را گاز میگیرند

۵. چرا سگ پای خودش را گاز میگیرد؟

توله‌ها به همون دلیلی که در مورد گاز گرفتن دم گفتیم ممکنه پاشون رو هم گاز بگیرن. اما گاز گرفتن و جویدن پا  به طور کلی یه مشکل جدیه که باید بهش توجه کنید؛ چون در اکثر مواقع دلیل این کار آلرژی به موادیه که استنشاق کرده. همان گرده‌ها، گرد و غبار و کپک‌هایی که در ما آدما باعث بیماری «تب یونجه» می‌شه باعث خارش شدید پوست در سگها میشه.

گاز گرفتن پاها، خاروندن زیاد گوش و مالوندن زیاد سر و صورت می‌تونه علائمی از حساسیت و آلرژی پوستی سگتون باشه. در این صورت حتما سگتون رو پیش دامپزشک ببرید.

سگ شما هم گاز می‌گیره؟

آیا سگ شما هم این مشکل رفتاری رو داشته؟ چطور این مشکل رو حل کردید و چه توصیه‌ای به صاحبان سگ دارید؟ سگ شما چه ررذفتار غیرعادی دیگه‌ای انجام می‌ده؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

۴.۲
/
۵
(
۶۴

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.