همه چیز در مورد عمل عقیم‌سازی سگ

0

سگ‌ها با توجه به نژاد و اندازه‌شون از ۶ ماهگی تا ۱ سالگی از نظر جنسی به بلوغ می‌رسن. عقیم‌سازی سگ عملیه که از جفتگیری و باردار شدن سگ‌ها جلوگیری می‌کنه. توی این مقاله در مورد فوایدی که عقیم‌سازی برای سگتون، چه سگ ماده چه سگ نر و برای خود شما به عنوان صاحب سگ داره صحبت می‌کنیم. می‌دونیم که حتما کلی سوال توی ذهنتون در مورد این موضوع دارین پس رایج‌ترین سوالاتی که در مورد عقیم‌ کردن سگ‌ها ازمون پرسیده می‌شه رو دسته بندی کردیم و دونه دونه اونا رو جواب می‌دیم. شاید این سوال‌ها سوال شما هم باشن؛ پس با ما باشین.

سگ با چهره مظلوم

عقیم‌سازی چیه؟

عقیم‌سازی عملیه که طی اون بخشی از بدن سگ که وظیفه باروری رو به عهده داره جدا می‌شه. با اینکار بخش زیادی از هورمون‌های مردانه و زنانه سگ‌ها هم کمتر در بدنشون آزاد می‎شه. پروسه‌ی این عمل توی بدن سگ‌های نر و ماده متفاوته.

در سگ ماده این عمل به صورت خارج کردن رحم و تخمدان‌ها از بدن انجام می‌شه. در بعضی موارد هم فقط به خارج کردن تخم‌دان‌ها اقدام می‌کنن (که مورد دوم کمتر انجام میشه).

در سگ نر این عمل با خارج کردن بیضه‌های اون انجام می‌شه؛ در کل عمل عقیم‌سازی برای سگ‌های نر خیلی راحت‌تره.

فحل شدن سگ یعنی چی؟

سگ ماده با توجه به اندازه و نژادش در حدود ۶ ماهگی به بلوغ جنسی می‌رسه. بعد از بلوغ دوره‌هایی از سال هست که احتمال باروری سگ درش وجود داره؛ به این زمان‌ها، دوره فحلی و به این حالت سگ فحل شدن می‌گن. سگ ماده فقط در دوران فحلی به سگ‌های نر اجازه نزدیک شدن به خودش رو می‌ده.

ادرار سگ شما توی این دوره پر از هورمونه و همینطور سگ از خودش بویی رو ساطع می‌کنه که باعث می‌شه سگ‌های نر بهش جذب بشن. دلیل اینکه در بعضی از مواقع سال موقع پیاده‌روی با سگتون با سگ‌های نر زیادی روبرو می‌شین که می‌خوان با سگتون ارتباط برقرار کنن احتمالا همین موضوعه. سگ‌های نر از فاصله چند کیلومتری بوی سگ ماده فحل شده رو می‌شنون.

دوره فحلی سگ ۱۰ روز تا دو هفته طول می‌کشه و هر سگ دو بار در سال فحل می‌شه. البته این مساله هم با توجه به نژاد سگ تفاوت می‌کنه.

سگ خوشحال

فواید عقیم‌سازی

برای سگ ماده

 • جلوگیری از حاملگی ناخواسته
 • کم شدن احتمال ابتلا به سرطان سینه تا ۱۰ برابر در صورت عقیم‌سازی سگ قبل از ۲.۵ سالگی
 • جلوگیری از ابتلا به عفونت رحم و هزینه‌های سنگین جراحی مربوط به اون. عمل عقیم‌سازی برای سگی که مبتلا به عفونت رحم‌ هست گرون‌تر در می‌آد.
 • از بین رفتن احتمال بارداری کاذب بعد از فحل شدن سگ و مشکلات رفتاری و پزشکی مربوط به بارداری کاذب

برای سگ نر

 • جلوگیری از ابتلا به سرطان پرستات
 • کاهش مشکلات رفتاری سگ مثل فرار کردن از خونه و …
 • آروم‌تر شدن سگ با کاهش تسترون در خونش
 • کاهش خشونتش به خصوص نسبت به سگ‌های نر دیگه
 • کاهش احتمال اسپری کردن ادرار برای نشانه‌گذاری

معاینه کردن توله سگ هاسکی

برای صاحب سگ

 • هیچکی دوس نداره مهمون رودروایسی‌دارش، مبل راحتی یا بالشت مورد علاقه‌اش توسط سگ عقیم نشده‌اش به عنوان جایگزین جفت انتخاب بشه. با عقیم کردن سگتون جلوی مشکلات رفتاری مثل پریدن روی آدما برای تخلیه‌ی انرژی جنسی رو می‌گیرین.
 • همونطور که گفتیم سگ‌های ماده توی دوران فحلی بوی شدیدی رو از خودشون منتشر می‌کنن که باعث جذب سگ‌های نر می‌شه. با عقیم کردنش هورمونی که باعث انتشار این بو از سگتون هست رو کنترل می‌کنین.
 • یادتون باشه که اگه سگتون به طور ناخواسته باردار شد، وظیفه نگهداری از سگتون در دوران بارداری و توله‌هاش بعد از زایمان با شماست.
 • سگ‌ها می‌تونن در هر زایمان تا ۱۲ تا بچه به دنیا بیارن؛ پیدا کردن سرپناه برای این تعداد سگ اصلا کار آسونی نیست. روزانه سگ‌های زیادی توی طبیعت و خیابون رها می‌شن. این سگ‌ها برای به تنهایی زندگی کردن آماده نشدن و متاسفانه خیلی زود از بین می‌رن.
 • سگ‌هایی که توی سنین پایین عقیم نشدن باید مرتبا برای سرطان سینه چک آپ بشن. پیشنهاد ما برای این چک آپ، هر سه ماه یکبار هست. اگه از علائم سرطان‌ توی سگ‌ها اطلاع ندارین و می‌خواین بیشتر در موردش بدونین خوندن مطلب

  مجله آموزشی حیوانات

  رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

 • سگ‌هایی که مشکلات ژنتیکی دارن، مشکل خودشون رو به توله‌شون هم منتقل می‌کنن. با عقیم کردن سگتون از رنج کشیدن نسل دیگه‌ای از سگ‌ها جلوگیری می‌کنین.

سگ مشکی اروم

ریسک‌های عملِ عقیم ‌سازی سگ

در کل این عمل یه عمل ساده محسوب می‌شه و فوایدش از مضراتش خیلی بیشتره؛ اما با توجه به سلامتی خود سگ، سن و نژادش میزان ریسک و خطراتش متغیره. به طور مثال ریسک عمل برای سگی که دچار چاقی مفرطه بیشتر از سگیه که در سلامت کامل به سر می‎بره. در مورد این ریسک‌ها با توجه به وضعیت سگتون با دامپزشک صحبت کنین و سوالاتتون رو ازش بپرسین.

عمل عقیم سازی بخیه هم داره؟

 • برای سگ‌های نر عقیم‌سازی معمولا بخیه نداره؛ اما در بعضی موارد نیاز به بخیه هست.
 • برای سگ‌های ماده عقیم‌سازی بخیه داره. معمولا بخیه رو از انواع جذبی می‌زنن که لازم نباشه دوباره برای کشیدن بخیه به دکتر مراجعه کنین. کافیه ۳ و ۱۰ روز بعد از عمل به دامپزشک مراجعه کنین تا زخم‌هاش بررسی بشه. در موارد نادر که بخیه از انواع جذبی نیست ۱۰ روز بعد از عمل باید کشیده بشه.

در صورتی که سگتون عقیم شده و بخیه لازم داشته لازمه که براش گردنبند الیزابت تهیه کنین تا نتونه بخیه‌هاش رو لیس بزنه؛ لیس زدن بخیه و جویدنش ممکنه باعث عفونت زخم بشه.

بستن گردنبند الیزابت برای سگ

بهترین زمان برای عقیم سازی سگ چه موقعیه؟

معمولا سگ رو بین ۶ ماه تا ۹ ماهگی عقیم می‌کنن. اکثر دامپزشک‌ها معتقدن که بهتره تا بلوغ سگ که حدودا ۶ ماهگیش می‌شه، صبر کنین و بعد عقیمش کنین. بهتره در مورد زمان دقیق عقیم ‌سازی سگ با دامپزشک مشورت کنین؛ چون مسائل زیادی در بلوغ جنسی سگ تاثیرگذاره؛ مثلا سگ‌هایی که از نژادهای بزرگتر محسوب می‌شن حدود یک سالگی به بلوغ می‌رسن و سگ‌های نژاد عروسکی و یا متوسط در حدود ۶ ماهگی.

نکته‌ای که شاید براتون جالب باشه اینه که سگ‌های نری که قبل از بلوغ، عقیم شدن معمولا رشد کمتری دارن چون تسترون توی رشد استخوان‌ها تاثیر می‌ذاره. زودترین زمانی که می‌تونین برای عقیم کردن سگ اقدام کنین بعد از ۸ هفتگی هست؛ اما این زمان به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شه چون می‌تونه باعث ایجاد مشکلات دیگه‌ای توی سگتون بشه.

یادتون باشه هرچه سن سگ بیشتر باشه ریسک عمل هم بیشتر می‌شه. اگه تصمیم به عقیم‌سازی دارین و سگتون یه سگ بالغه، زمان دقیقش رو چرخه باروری و تولید مثل سگتون مشخص می‌کنه؛ پس در این مورد با دامپزشک صحبت کنین و راهنمایی بخواین.

 اماده کردن سگ برای عمل

هزینه‌ی عقیم کردن سگم چقدر می‌شه؟

همونطور که می‌دونین هزینه‌های هر مرکز با مرکز دیگه‌ای متفاوته. توی سال ۹۸_۹۹ هزینه‌ای که برای عقیم کردن سگ ماده ازتون می‌گیرن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ و برای سگ نر بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن می‌تونه باشه.

معمولا اندازه‌ و جثه‌ی سگ توی مبلغی که ازتون برای عمل می‌گیرن تاثیر می‌ذاره. سگ‌های بزرگ‌تر عمل طولانی‌تری دارن و هزینه‌ی بیشتری هم برای عملشون باید پرداخت بشه.

قبل از عمل عقیم ‌سازی سگ چه مواردی رو باید رعایت کنم؟

زمانی که تصمیم به عقیم‌سازی گرفتین و با دامپزشک هماهنگ کردین قبل از عمل، ازتون می‌خوان که سگ رو به محل ببرین تا خونش رو آزمایش کنن. با آزمایش خون سگ از سلامتش و آمادگیش برای عمل مطمئن می‌شن. این آزمایش کمک می‌کنه که متوجه بشن داروی بیهوشی روی سگتون اثر منفی نداشته باشه. پروسه‌ای که خود کلینیک قبل از عمل بهتون می‌ده رو رعایت کنین. داروی بیهوشی باعث حالت تهوع سگ می‌شه. به همین خاطر معمولا دامپزشک ازتون می‌خواد که ۸ ساعت قبل از عمل دیگه بهش غذا ندین. خوردن آب اشکالی نداره و می‌تونه تا صبح روزی که عمل داره آب بخوره.

موهای بخشی که قراره عمل بشه توسط خود مرکز دامپزشکی زده می‌شه پس نگرانش نباشین. اگه ساکن تهران هستین و برای انتخاب کلینیک مناسب برای عقیم‌سازی سگتون به اطلاعات بیشتری احتیاج داشتین خوندن مطلب

مجله آموزشی حیوانات

رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.

سگ خسته

مراقبت‌های بعد از عمل عقیم سازی سگ

 • ممکنه سگتون تا یکی دو روز بعد از عمل اشتها نداشته باشه که به خاطر حالت تهوعیه که داروی بیهوشی بهش می‌ده؛ به هیچ وجه به زور بهش غذا ندین.
 • سگتون رو از بقیه حیواناتی که دارین جدا نگه دارین و محیط آرومی رو براش آماده کنین.
 • تا دو هفته بعد از عمل بهش اجازه شیطونی کردن و بالا و پایین پریدن رو ندین.
 • جای بخیه رو هر روز چک کنین. اگه متوجه قرمزی، تورم و یا بوی بدی از بخیه‌اش شدین با دامپزشک تماس بگیرین.
 • تا ۱۰ روز بعد از عمل سگ رو حموم نکنین.
 • اگه سگتون بیحال بود، دچار اسهال و استفراغ شد یا رفتار غیر عادی از خودش نشون داد با دامپزشک تماس بگیرین. اگه مطمئن نیستین دلیل استفراغ سگتون چیه مطلب

  مجله آموزشی حیوانات

  می‌تونه راهنمای خوبی براتون باشه.

گردنبند الیزابت سگ

آیا سگم در حین عمل درد می‌کشه؟

واقعیتش اینه که این عمل هم مثل هر عمل دیگه‌ای دردناکه؛ اما سگ شما رو به طور کامل بیهوش می‌کنن تاهیچ دردی رو در طی عمل حس نکنه. برای بعد از عمل هم دامپزشک به سگتون مسکن تزریق می‌کنه. برای مراقبت بعد از عمل هم  داروهای آنتی بیوتیک تجویز می‌شه تا از عفونت زخم جلوگیری بشه.

ریکاوری بعد از عمل چقدر طول می‌کشه؟

ریکاوری بعد از عمل عقیم‌ سازی سگ معمولا چند ساعت بیشتر طول نمی‌کشه. بعضی از سگ‌ها برای یک روز خواب‌آلود هستن. ولی بیشتر گزارش‌ها می‌گه که سگ‌ها اونقدر سرحال بودن که صاحب‌هاشون برای اینکه اونا رو آروم و وادار به استراحت کنن چالش داشتن.

عمل عقیم سازی سگ

بعد از عقیم‌سازی برای سگم چه اتفاقی می‌افته؟

 • شخصیت سگتون تغییر نمی‌کنه

بعضی‌ها نگرانن که بعد از عقیم کردن شخصیت سگشون به طور کلی عوض بشه. بعضی از رفتارهای بد سگ مثل اسپری کردن ادرار یا سوار پای آدم‌ها شدن بعد از عقیم سازی کمتر دیده می‌شه، اما شخصیت سگتون تغییری نمی‌کنه؛ پس نگران نباشین.

 • سگتون دچار چاقی نمی‌شه

واقعیت اینه که میزان غذای سگ عقیم شده باید کمتر از میزان سگ عقیم نشده باشه چون متابولیسم سگ با عقیم شدن کاهش پیدا می‌کنه. کالری دریافتی سگ بعد از عمل باید حدود ۲۰% کمتر بشه. پس با تغییر رژیم غذایی سگ و فعالیت و ورزش روزانه با مشکل چاقی مواجه نمی‌شین؛ اما یادتون باشه چاقی می‌تونه باعث مشکلاتی مثل دیابت بشه و عمر سگتون رو کوتاه کنه؛ پس اگه متوجه شدین که سگتون در حال چاق شدن هست با دامپزشک صحبت کنین و راهنمایی بخواین. برای اینکه در مورد تغذیه و رژیم غذایی برای سگ بیشتر بدونید مطلب «

مجله آموزشی حیوانات

رو مطالعه کنین.

 

چطور بفهمم سگم اضافه وزن داره؟

سگتون رو بخوابونین روی زمین و روی قسمت دنده‌هاش دست بکشین؛ اگه استخوان‌های دنده‌اش رو حس نمی‎کنین ممکنه سگتون دچار اضافه وزن باشه.

توله سگ اروم

اگه سگم رو عقیم کنم دیگه سعی نمی‌کنه از خونه فرار کنه؟

سگ‌ها از فاصله‌ی خیلی زیاد بوی سگ‌های ماده‌ای که دوره‌ی فحلیشون رو طی می‌کنن می‌شنون. دلیل اینکه دنبال سگ‌های ماده راه می‌افتن هم دقیقا همین موضوعه. زمانی که این بو به مشامشون می‌رسه تبدیل به خلاق‌ترین سگ جهان می‌شن و یه راهی پیدا می‌کنن تا از خونه فرار کنن. اگه سگتون پیش از بلوغ جنسیش عقیم بشه به احتمال زیاد این بو رو حس نمی‌کنه و یا حتی اگر حس کنه، نسبت بهش عکس العملی نشون نمی‌ده.‌

بهتر نیست سگ ماده‌م یک بار زایمان بکنه و بعد عقیمش بکنم؟

این یکی از رایج‌ترین سوال‌هاییه که از ما پرسیده می‌شه. هیچ مبنای علمی برای این نظریه که خوبه سگ یکسری زایمان بکنه و بعد عقیمش کنیم وجود نداره. عقیم کردن سگ قبل از سن باروری ریسک خیلی از مشکلاتی که ممکنه در بزرگسالی باهاشون مواجه بشه رو کم می‌کنه.

سگ نشسته

عقیم‌سازی عملیه که امروزه هرچی بیشتر توسط دامپزشکا توصیه می‌شه؛ به همین دلیل هم هر روز افراد بیشتری تصمیم می‌گیرن سگشون رو عقیم کنن تا بتونن شرایط راحتتری رو برای زندگیش ایجاد کنن. اما نکته‌ای که نباید فراموش کنین اینه که به عقیم‌سازی به چشم چیزی که یک شبه رفتارهای اشتباه سگ رو از بین می‌بره نباید نگاه کنین. بعضی از رفتارها از تربیت اشتباه سگ ناشی می‌شه. برای اصلاح این رفتارها باید روش‌ها تربیتی بهتری آشنا بشین و روی سگتون پیاده‌شون کنین. خوندن مطلب

مجله آموزشی حیوانات

در این زمینه می‌تونه کمکتون کنه.

نظر شما چیه؟ اگه تجربه‌ای توی این زمینه دارین، سگتون رو عقیم کردین، قصدش رو داشتین و یا دارین توی قسمت کامنت با ما در میون بگذارید.

۴.۳
/
۵
(
۲۳

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.