معرفی نژاد سگ قهدریجانی (قدرجونی) – سگ نگهبان ایرانی

0

سگ قهدریجانی یکی از نژادهای سگ ایرانیه که به خاطر جثه خیلی بزرگ و شجاعت و حس محافظت بالایی که داره یکی از پرطرفدارترین سگهای گله و سگ نگهبان به شمار میره. امروز قصد داریم در مورد این سگ غول پیکر و شجاع صحبت کنیم و در مورد تاریخچه، ویژگیهای ظاهری و رفتاری و نگهداری نژاد سگ قدرجونی با شما صحبت کنیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

مسابقات سگ در اصفهان

تاریخچه سگ قهدریجانی

خاستگاه اصلی سگ قهدریجانی که در گویش محلی بهش قدرجونی گفته می‌شه شهر قهدریجان از توابع شهرستان فلاورجان در استان اصفهانه. اما امروزه در سرتاسر کشور و در شهرهای مختلف این سگ در موراد مختلف مثل گله داری و نگهبانی مورد استفاده قرار می‌گیره.

از گذشته این نژاد به خاطر ویژگی‌های ممتازی که داره به عنوان سگ گله و نگهبان استفاده میشده و امروزه هم به خاطر محبوبیت بالای این سگ بین دامداران و همینطور باغداران، پرورش دهنده‌های زیادی در همین منطقه قهدریجان اقدام به پرورش و فروش این نژاد سگ می‌کنن. در واقع، مرکز فروش و پرورش این سگ ۵ کیلومتری فلاورجان و ۲۵ کیلومتری شهر اصفهانه.

این نژاد سگ ایرانی به دلیل مستند نبودن تاریخچه پرورش و اثبات اصالت و خلوصش هنوز به عنوان یه نژاد خالص به ثبت جهانی نرسیده. اما خود پرورش دهنده‌های محلی اصفهان معیارهایی برای تشخیص سگ قهدریجانی اصیل و خالص دارن که در ادامه به اونا اشاره می‌کنیم.

عکس نژاد سگ قدرجانی

ویژگی‌های ظاهری و مشخصات سگ قدرجانی اصیل

سگهای قدرجانی سگهایی فوق‌العاده بزرگ و غول پیکر هستن که حتی دیدنشون هم ترسناکه و هرکسی جرات نزدیک شدن به اونا رو نداره. این نژاد سینه‌ای ستبر و بزرگ، عضلاتی درشت و قوی، پوزه درشت و سیاه، فک پهن و بسیار قوی و قدرت جنگاوری و شجاعت بالایی داره.

قد سگ قدرجونی:

قد سگهای ماده قدرجونی حداقل ۷۰ سانتیمتر و سگهای قدرجونی نر بالای ۷۵ سانتیمتره.

البته چون این نژاد ثبت رسمی نشده اطلاعاتی که در موردش داریم جسته و گریخته است، اما گفته می‌شه که قد سگهای قهدریجانی تا ۹۲ سانتیمتر هم مشاهده شده و اکثر سگهای قدرجونی درجه یک و با اصالت بالا بین ۸۰-۸۵ سانتیمتر قدشونه.

برای اینکه تصور بهتری از قد و بالای این سگهای بزرگ داشته باشید باید بگیم که به طور مثال قد سگ ژرمن شپرد در بیشترین حالت ۶۵ سانتیمتره.

وزن سگ قهدریجانی:

وزن این سگهای بزرگ با توجه به جنسیت و جثه‌ای که دارن متفاوته؛ اما به طور کلی سگهای قدرجونی ماده حدود ۶۰ کیلوگرم و سگهای قدرجونی نر بالای ۶۰ کیلوگرم وزن دارن.

پوشش بدن:

بدن سگهای قدرجونی پوشش بسیار متراکمی داره که باعث می‌شه تحمل بالایی در برابر آب و هوای سرد داشته باشن. همینطور دم این نژاد بسیار پرپشت و به سمت عقب برگشته است که موقع حمله این قوس دم بیشتر هم می‌شه.

عکس سگ قدرجونی گله

رنگ های قابل قبول برای نژاد قدرجونی اصیل

  • سیاه و سفید به صورتی که دست و پا و سینه و دور گردن سفید و مابقی بدن سیاه.

ترکیب رنگی سیاه و سفید محبوب ترین و بهترین رنگ برای سگ قدرجونی اصیله.

  • سیاه و سفید ابلق: پوشش بدن سفیده و لکه‌های بزرگ سیاه در سرتاسر بدن دیده می‌شه.
  • سیاه یک دست و خالص که بسیار نادر و کمیابه و به گفته برخی خلوص و اصالت بالایی نداره.
  • خاکستری که در منطقه قهدریجان بهش سبز گفته می‌شه.
  • سفید و خاکستری
  • سیاه و خاکستری روشن

نکته مهم: در رنگهای سیاه و سفید، سفید و خاکستری یا سیاه و خاکستری روشن، در قسمت‌های دست و پا که رنگ سفید یا خاکستری روشنه باید لکه‌‌های سیاه یا خاکستری تیره‌ وجود داشته باشه.

سگ-قهدریجانی مشکی

خلق و خو و خصوصیات سگ قهدریجانی

این سگ‌ها بسیار خشن و شجاع هستن و به جرات می تونیم بگیم که از هیچ چیز نمی‌ترسن؛ به همین دلیل بیشترین کاربرد را در زمینه نگهبانی و سگ گله دارند.

در واقع، به اعتقاد خیلی‌ها سگ قدرجونی بهترین و قدرتمندترین سگ نگهبان ایرانیه. (در این رابطه بخونید:

مجله آموزشی حیوانات

)

نژاد سگ قدرجونی اصیل دندان‌های بسیار محکم و قوی و تیز داره و  بسیار مهاجم و قدرتمنده که در عین حال نسبت به صاحبش کاملا وفادار و مطیع و وظیفه شناسه.

این سگ شجاعت بالایی داره و از هیج چیز و هیچ کس (حتی گرگ) ترسی نداره، به همین دلیل برای گله داری و مراقب از دام در هنگام چرا استفاده می‌‎‌شه.

این سگ هوشیاری خیلی بالایی داره و حتی در تاریکی شب هم نسبت به حضور غریبه یا گرگ و … حساسه و از گله و قلمروش مراقبت می‌کنه.

این سگ به ویژه در بین گله داران و دامداران بسیار محبوبه و از نظر خیلی‌ها در برابر خطر دزد و گرگ، حتی از تفنگ هم کارآمدتر و موثرتره.

توان بدنی بالا و پوشش بدنی متراکم به این سگ کمک می‌کنه تا مقاومت بالایی در برابر تغییرات آب و هوا داشته باشه و تقریبا با هر دما و آب و هوایی بتونه خودش رو سازگار کنه.

در سالهای گذشته برای احیاء و به رسمیت شناختن نژادهای سگ نگهبانی ایرانی مسابقه کشوری سگهای نگهبان در شهر اصفهان برگزار شد که در این مسابقه سگ نژاد قهدریجانی رتبه اول رو به دست آورد.

عکس سگ قدرجونی وحشی

چرا تربیت سگ قهدریجانی کار هرکسی نیست؟

همونطور که دیدیم با یه سگ غول پیکر و قوی و فوق العاده شجاع و جسور روبرو هستیم.

بنابراین صاحب این سگ باید خودش هم شخصیتی قوی و جسوری داشته باشه تا بتونه این سگ رو مطیع و فرمانبردار تربیت کنه. در غیر این صورت سگ قدرجونی ممکنه پرخاشگر و مهاجم بشه و مهارکردنش کار سختی خواهد بود.

نکته مهم دیگه در تربیت این نژاد اینه که صاحبان این سگ برای اینکه خاصیت جنگندگی خودش رو از دست نده به هیچ وجه اجازه دستی شدن بهش نمی‌دن. به این معنی که این سگ فقط از دست یک نفر (صاحبش) باید غذا بخوره و افراد دیگه نباید بهش غذا بدن یا بهش محبت کنن و اونو دستی کنن.

شاید این کار کمی خشن و نامهربانانه به نظر بیاد، اما با توجه به اینکه این سگ قراره در برابر گرگ، حیوانات وحشی و سارقین از گله محافظت کنه چنین روش تربیتی، منطقی به نظر می‌رسه.

تربیت سگ نگهبان و گارد کار سخت و حساسیه، چرا که کوچکترین اشتباه و غفلت در تربیت باعث می‌شه سگتون پرخاشگر و مهارکردنش دشوار بشه.

کتاب الکترونیکی تربیت سگ نگهبان و گارد یه راهنمای جامع و کامل در مورد روش صحیح تربیت این گونه سگها و نکات مهم تربیتیه که توسط تیم پت پرس تهیه شده و به کمک اون می‌تونید بدون نیاز به مربی خودتون سگتون رو تربیت کنید.

مجله آموزشی حیوانات

قدرجونی

ویژگی‌های غذای سگ نژاد قهدریجانی

این نژاد فوق‌العاده پرانرژی و فعاله و معمولا مسافت زیادی رو همراه با گله در بیابان و دشت و صحرا طی می‌کنه. از طرفی جثه بزرگی هم داره و به انرژی بالایی در طول روز نیاز داره. به همین دلیل رژیم غذایی این سگ قدرتمند باید بسیار مقوی و باکیفیت باشه تا بتونه به خوبی پاسخگوی نیازهای تغذیه‌ای این سگ باشه.

بهترین رژیم غذایی برای سگ قهدریجانی باید شامل پروتئین حیوانی (انواع گوشت)، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی باشه.

البته نیازهای تغذیه‌ای این سگ در دوران تولگی و بزرگسالی متفاوته؛ چون توله سگ قدرجونی در حال رشده و به پروتئین و چربی و کلسیم بیشتری نیاز داره.

برای این که در مورد بهترین رژیم غذایی برای سگ آشنا بشید پیشنهاد می‌کنیم مطلب

مجله آموزشی حیوانات

رو بخونید.

خوشبختانه صاحبان این سگ که اغلب دامداران و گله داران هستن مراقبت خوبی از این سگ می‌‌کنن و با تغذیه مقوی و باکیفیت و همینطور واکسیناسیون به موقع از سلامت و قدرت بدنی بالای این سگ محافظت می‌کنن.

سگ سرابی
سگ سرابی

مقایسه سگ قهدریجانی و سرابی

نژاد سگ قهدریجانی یکی از چند سگ اصیل ایرانیه که بیشتر به عنوان سگ نگهبان استفاده می‌شه. (در این رابطه بخونید:

مجله آموزشی حیوانات

)

یکی دیگه از این سگها، نژاد سگ سرابی هست که به خاطر ثبت جهانی شدن شهرت بیشتری داره و در سرتاسرجهان به عنوان سگ نگهبان ایرانی یا ماستیف ایرانی شناخته می‌شه.

اما برای کسی که قصد خرید یه سگ نگهبان شجاع و جسور رو داره انتخاب یکی از این دو سگ واقعا کار دشوار و سختیه.

سگ سرابی هم جثه بسیار بزرگی داره، بسیار شجاع و جسوره و در عین حال نسبت به صاحبش وفاداری بالایی نشون می‌ده.

سگ سرابی از نظر قد و جثه و وزن از سگ قدرجونی بزرگتره و وزن و قدرت بدنی بیشتری هم داره. (قد سگ سرابی نر ۸۱-۸۹ سانتیمتر و وزنش ۶۵- ۹۰ کیلوگرم). ولی از نظر توانایی نگهبانی و محافظت و هشیاری این دو نژاد تقریبا در یک سطح و اندازه هستن.

برای اینکه با نژاد سگ سرابی بیشتر آشنا بشید و بتونید مقایسه بهترین بین این دو نژاد سگ نگهبان ایرانی انجام بدید پیشنهاد می‌کنیم مقاله

مجله آموزشی حیوانات

و تاریخچه این سگ غول پیکر ایرانی رو مطالعه کنید.

سگ-قدر-جونی-بگیر

قیمت سگ قدرجونی اصل چقدره؟

در حال حاضر پرورش دهنده‌های مختلفی اقدام به تکثیر و فروش توله سگ قدرجونی می‌کنن و هرکدوم هم با ادعای اینکه سگ ما اصیله قیمت مختلفی رو پیشنهاد می‌دن.

اگه قصد خرید یه توله سگ قهدریجانی برای نگهبانی رو دارید باید حتما از پرورش دهنده معتبر و مطمئن سگ بگیرید تا از خلوص و اصالت سگتون مطمئن باشید. چون این سگ ثبت رسمی نشده و تشخیص اصیل بودنش کار هرکسی نیست.

به طور کلی، قیمت توله سگ قدرجونی اصیل در حال حاضر چیزی بین ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ میلیون تومانه. هرچند در برخی مواقع با ادعای اصیل بودن و خلوص بالا این سگها با قیمتهای خیلی بیشتری (۴-۵ میلیون) هم به فروش می‌رسن.

نظر شما چیه؟

تا حالا تجربه نگهداری از این سگ قدرتمند رو داشتید؟ آیا این سگ برای نگهبانی از باغ و ملک هم مناسبه؟ تربیت این سگ سخته یا آسون؟ به نظرتون بهترین سگ نگهبان ایرانی کدومه؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربیات و سوالات خودتون رو در مورد نژاد قدرجونی با ما در میون بذارید.

۴.۴
/
۵
(
۱۷

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.