معرفی سگ نژاد پیکینیز این نژاد سلطنتی

0

سگ نژاد پکینیز یه نژاد عروسکی و توپره. موهای این نژاد روی گردنشون کمی بلندتره که باعث شده مثل شیرهای نر یال‌دار به نظر بیان. چیزی که در مورد این نژاد دل هرکسی رو می‎بره، مدل راه رفتنشه که با ادا و اطوار خاصی همراهه. سگ نژاد پکینیز یه سگ سلطنتیه و برعکس قیافه‌اش برای نگهبانی هم یه سگ عالی محسوب می‌شه. خب بیایید ببنیم اصلیت این نژاد به کجا برمی‌گرده و شرایط نگهداریش چیه.

توله سگ پکینیز با پاپیون

پیشینه سگ نژاد پکینیز

سال‌‌های سال سلسله‌ها سلطنتی چین با سگ‌ها عروسکی و بامزه مثل سگ پاگ، سگ شیتزو و پکینیز مشغول بودن. اونا این نژادها رو مخصوص خودشون می‌دونستن و آدم‌ها عادی اجازه‌ی نگهداری ازشون رو نداشتن. نکته‌ی جالبی که در مورد نژاد پکینیز در مقابل نژاد پاگ و شیتزو هست اینه که این نژاد؛ از اول کوچولو نبوده بلکه به مرور با دستکاری صاحب‌هاشون به این شکل در اومدن. این سگ توی چین مقدس محسوب می‎شده و به قدری مهم بوده که جزای دزدیدنش اعدام بوده.

پکینیز روی چمن

بعد از تسخیر چین توسط انگلیس توی سال ۱۸۶۰، خانواده‌ی سلطنتی، تمام سگ‌هاشون رو کشتن تا به دست دشمن نیوفتن اما ۵ سگ از سگ‌های عمه‌ی پادشاه زنده موندن. این ۵ تا سگ به عنوان هدیه برای ملکه ویکتوریای انگلیس فرستاده شدن و اینطوری نژاد پکینیز تونست از انقراض نجات پیدا کنه. امروز این نژاد توی سرتاسر دنیا پیدا می‌شه و کلی هم طرفدار برای خودش دست و پا کرده.

چرا به سگ نژاد پکینیز سگ آستینی می‌گن؟

حتماً توی فیلم‌ها لباس سنتی چین رو دیدید، این لباس آستین‌های خیلی گشاد و بلندی داره. معمولاً چینی‌ها دوتا دستشون رو جلوی خودشون نگه می‌داشتن و انگشت‌هاشون رو بهم حلقه می‌کردن و راه می‌رفتن. اینطوری می‌تونستن توی آستین‌هاشون چیزهای محتلفی مثل سلاح قایم کنن. خانم‌های سلطنتی چینی توی آستین‌هاشون سگ‌های پکینیزشون رو قرار می‌دادن و باهم به گردش می‌رفتن. به همین خاطر یه سگ‌های این نزاد، سگ آستینی هم می‌گن.

سگ پیکینیز در حال دویدن

ویژگی‌های ظاهری سگ نژاد پیکینیز

پوزه‌ی کوتاهی دارن که باعث می‌شه تنفس توی هوای مرطوب و گرم براشون سخت باشه. علاوه بر این این پوزه‌ی کوتاه باعث می‌شه که توی خواب خرخر کنن. چشم‌های پیکینیزها درشته و دماغشون V ماننده. موهاشون صاف، بلنده و دو لایه‌اس. برعکس چیزی که از توی عکس به نظر میاد موی این سگ‌ها خیلی لخت نیست و موقع لمس کردنشون ممکنه کمی زبری حس کنید. علاوه بر این اسکلت‌بندی بدن سگ‌های پیکینیز طوریه که یه مدل خاص و بامزه‌ای از راه رفتن دارن، چیزی شبیه به راه رفتن مدل‌ها روی فرش قرمز.

سگ نژاد پکینیز بین ۳ تا ۶ کیلوگرم می‌تونن وزن داشته باشن و قدشون بین ۱۵ تا ۲۳ سانتی‌متر می‌تونه باشه.

 سگ نژاد پکینیز چقدر عمر می‌کنه؟

همونطور که می‌دونید شرایط نگهداری، تغذیه مناسب، داشتن فعالیت کافی و بیماری‌های زمینه‌ای می‌تونه روی سلامت سگ و طول عمرش تاثیر بذاره. به طور کلی سگ‌های پکینیز بین ۱۳ تا ۱۵ سال عمر می‌کنن.

ویژگی‌های شخصیتی سگ نژاد پکینیز

پکینیزهای دوست داشتنی، خیلی باهوشن و سگ‌های اجتماعیی محسوب می‌شن. اونا با همه‌ی افراد خونه ارتباط برقرار می‌کنن اما با غریبه‌ها خیلی خوب نیستن. همین وِیژگی باعث شده که نگهبان‌های خوبی باشن. اونا در مقابل سگ‌هایی از نژادهای بزرگتر اعتماد به نفس خوبی از خودشون نشون می‌دن و مبارزه‌طلبی می‌کنن. شاید با این صحنه برخورد کرده باشید که توی پارک موقع چرخ‌زنی، یه پکینیز کوچولو در حال واق واق کردن به یه سگ خیلی از خودش بزرگتر باشه. اگه دوست دارید پکینیزتون با سگ‌های دیگه ارتباط خوبی داشته باشه، بخش مربوط به تربیت سگ پکینیز رو بخونید. سگ‌های نژاد پکینیز نسبتاً مستقلی محسوب می‌شن اما با میزان بیشتری توجه و عشق زندگی سالم‌تری رو تجربه می‌کنن.

سگ پیکینیز

رابطه‌ی پکینیزها با کودکان

پکینیزها در کل رابطه‌شون با بچه‌ها خوبه. اما بچه‌های بزرگسال‌تر رو ترجیح می‌دن. البته اگه بچه‌ای بخواد باهاشون خشن رفتار کنه تحملش نمی‌کنن و حقش رو کف دستش می‌ذارن پس اگه توی خونه بچه‌ی کوچیک دارید کمی حواستون به رابطه‌شون باشه تا همدیگه رو بشناسن و باعث آزار هم نشن. نگهداری پکینیز با بچه‌های خیلی کوچیک شاید خیلی انتخاب خوبی نباشه. چون بچه‌های ۲ ۳ ساله ممکنه به طور غیر عمدی باعث اذیت شدن پکینیزتون بشن و عکس‌العمل پیکینیزتون باعث بشه که تا ابد رابطه‌اشون با سگ‌ها توام با ترس باشه.

رابطه‌ی پکینیزها با حیوون‌های دیگه

پکینیزها خیلی رابطه‌ی خوبی با سگ‌های دیگه ندارن. اونا دوست دارن توی خونه فرمانروایی کنن و همه‌ی توجه اعضای خونه مال خودشون باشه. البته اگه سگ دیگه‌تون از همین نژاد باشه ماجرا فرق می‌کنه و می‌تونن دوستای خوبی بشن. به همین خاطر اگه توی خونه سگ‌ دیگه‌ای دارید خوبه که در مورد نگهداری از یه پکینیز بیشتر فکر کنید. علاوه بر سگ اگه توی خونه حیوون دیگه‌ای دارید خیلی باید محتاط باشید چون پکینیزها عاشق شکار کردنن و شامه‌ی قویی دارن.

توله سگ پیکینیز

چطور رابطه‌ی پکینیز رو با بقیه حیوانات و غریبه‌ها بهتر کنم؟

برای اینکار لازمه که سگتون رو از تولگی در معرض حیوان‌های مختلف بگذارید و با کلی غرییبه دوستشون کنید. اینطوری روابط اجتماعی پکنیزتون بهتر می‌شه و در بزرگسالی کمتر دچار مشکل می‌شید. برای اینکار توی ساعت‌های شلوغی به پارک‌هایی که افراد زیادی برای چرخ‌زنی سگشون بهش مراجعه می‌کنن برید و سعی کنید سگتون رو به دوست شدن با سگ‌های دیگه تشویق کنید.

نگهداری از سگ نژاد پکینیز

سگ‌های پکینیز نگهداری راحتی دارن و خیلی خوش اخلاقن. اونا با زندگی آپارتمانی خوب کنار میان و از تنها موندن توی خونه دچار اضطراب جدایی نمی‌شن. البته یادتون باشه اضطراب جدایی خیلی وقت‌ها ربطی به نژاد نداره و با تربیت نادرست توی سگ شکل می‌گیره. اگه دوست دارید در مورد تربیت سگ اطلاعات بیشتری داشته باشید، مقاله

مجله آموزشی حیوانات

 رو حتماً مطالعه کنید.

سگ پیکینیز روی دستکش چرمی خوابیده

مهمترین نکته‌ای که توی نگهداری از نه فقط سگ‌های پکینیز بلکه هر سگ دیگه‌ای باید رعایت کنید، انجام چک آپ‌ها و تزریق واکسن‌ها طبق برنامه زمان‌بندی درست هست. اگر در مورد واکسن زدن سگ تون چیزی نمی دونید پیشنهاد میکنم مطلب

مجله آموزشی حیوانات

رو بخونین چون یه راهنمای عالی در این مورده.

نگهداری از مو و ناخن‌های پکینیز

موهای این نژاد به خاطر بلندی و دو لایه بودنشون به مراقبت زیادی احتیاج داره. مو ریزی پکینیزها به صورت فصلیه. برای اینکه زیبایی پکینیزتون مثل دوران سلطنتش توی چین باشه، لازمه هفته‌ای یک ساعت زمان بگذارید و موهاش رو شونه کنید. با مرتب شونه کردن موهاش، موهای اضافه از بدنش جدا می‌شن و از نمدی شدن موهاش جلوگیری می‌شه. موهای نمدی شده، محیط مناسبی برای رشد کک و کنه هست. علاوه بر این خوبه که مرتب سگتون رو حموم کنید تا موهاش در بهترین حالت خودشون بمونن.

ما یه مطلب خوب در مورد

مجله آموزشی حیوانات

داریم که توی زمینه می‌تونه بهتون کمک کنه. یادتون باشه ناخن‌های سگ‌های پکینیز هم مثل ناخن‌ها هر نژاد دیگه‌ای به کوتاه شدن نیاز داره. بلند شدن بیش از حد ناخن سگ باعث اذیت شدن سگ می‌شه.

سگ پوزه کوتاه پیکینیز

یادتون باشه سگ‎های پکینیز با هوای سرد و سرما به خوبی کنار میان اما گرما رو اصلاً دوست ندارن. این ویژگی به خاطر دولایه بودن موهاشون و نوع خاص پوزه‌اشون هست.

نگهداری از پوست سگ نژاد پکینیز

پوست پکینیزها به خاطر چروک‌های زیادش نسبت به سایر نژادها به مراقبت بیشتری احتیاج داره. با تمیز نگه داشتن چروک‌های صورت سگتون از

مجله آموزشی حیوانات

مثل درماتیت پوستی، عفونت و خارش جلوگیری می‌کنید.

سگ پیکینیز و گربه سیامی

سگ نژاد پکینیز چقدر به تمرین و ورزش احتیاج داره؟

سگ‌های نژاد پکینیز سطح متوسطی از انرژی رو دارن به همین خاطر به پیاده‌روی‌های طولانی احتیاج ندارن. یه چرخ‌زدن کوتاه توی فضای آزاد براشون کافیه. به همین دلیل لازم نیست زمان زیادی برای بازی کردن باهاشون بگذارید. فعالیت‌هایی که سرعت و هیجان خیلی بالایی ندارن رو بیشتر ترجیح می‌دن. در واقع دویدن و فعالیت شدید باعث بیرون‌زدگی چشم‌هاشون می‌شه که اتفاق نادریه ولی گاهی پیش میاد.

تغذیه سگ نژاد پکینیز

یادتونه که گفتیم این نژاد یه نژاد سلطنتیه؟ پس اگه نگهداری از این نژاد رو انتخاب کردید باید حواستون باشه که از غذاهایی با کیفیت بالا براش تهیه کنید. اگه در مورد انتخاب غذای خشک به راهنما احتیاج دارید خوندن مطلب

مجله آموزشی حیوانات

رو بهتون پیشنهاد می‎کنیم. یادتون باشه غذای سگ توی هر دوره‌ی از زندگیش ویژگی و میزان متفاوتی داره. پس با دامپزشکتون در تماس باشید و ازش راهنمایی بخواید. علاوه بر این پشت بعضی از بسته‌بندی‌های غذای خشک، فرمولی نوشته شده که با توجه به وزن سگ و سنش می‌تونید میزان هر وعده‌ی غذاییش رو محاسبه کنید.

تشویقی برای سگ نژاد پکینز

مجله آموزشی حیوانات

نقش خیلی مهمی در تربیت اونها داره. وقتی سگتون کار خوبی انجام می‌ده با دادن تشویقی بهش یاد می‌دید که دوست دارید این کار رو انجام بده. اما نکته‌ای که باید یادتون باشه اینه که میزان زیاد تشویقی می‌تونه باعث چاقی سگتون و مشکلاتی مثل دیابت بشه. پس توی دادن تشویقی بهش زیاده‌روی نکنید.

سگ پیکینیز سفید

آموزش و تربیت سگ نژاد پکینیز

سگ‌های نژاد پکینیز خیلی لجبازن و ممکنه آموزش دادن بهشون کار آسونی نباشه. خیلی از افرادی که از سگ‌ها نگهداری می‌کنن به پروسه‌ی آموزش سگ و تربیت کردنش علاقه دارن. توی این پروسه هم سگتون بهتر شما رو می‌شناسه و هم شما با ویژگی‌های اخلاقیش بهتر آشنا می‌شید. اما یادتون باشه که باید با پکینیزهای سلطنتی صبور باشید. موقع تربیت و آموزششون طوری رفتار کنید که انگار انجام اون کار چیزیه که خودشون می‌خوان، نه چیزی که شما ازشون انتظار دارید انجامش بدن. اگه تجربه اولتونه که از یه سگ نگهداری می‌کنید و دوست دارید به سگتون چیزهای بامزه یاد بدید می‌تونید از

مجله آموزشی حیوانات

کمک بگیرید. با کمک مربی سگ مراحل آموزش سگ راحت‌تر طی می‌شه. اینطوری می‌تونید پا روی پا بندازید و از نتیجه‌ لذت ببرید.

سگ پیکینیز در چمن

همسایه‌های من روی واق واق سگ حساسن. آیا نگهداری از یه پکینیز برای من انتخاب خوبیه؟

پکینیزها توی رده‌ی متوسطی از پر سر و صدا بودن قرار می‌گیرن. نکته‌ی جالب اینه که بلندی صداشون اصلاً به جثه‌ی کوچیکشون نمی‌خوره. پکینیزها چون به نوعی سگ نگهبان محسوب می‌شن، نسبت به تغییرات محیط حساسن و با واق واق این حساسیت رو نشون می‌دن. این مشکل رو تا حد زیادی با تربیت مناسب می‌شه اصلاح کرد. اما اگه دوست ندارید که سگتون واق واق کنه خوبه که به گشتن ادامه بدید و ازبین نژادهای دیگه‌، سگی رو به سرپرستی قبول کنید.

سگ پکینیز ناراحت

سلامتی سگ‌ نژاد پیکینیز

به طور کلی سگ‌های این نژاد سالمی هستن اما سگ‌های هر نژادی، ممکنه نسبت به بعضی از بیماری‌های خاص حساسیت بیشتری نشون بدن. بیماری‌های شایعی که پیکینیزها ممکنه درگیرشون بشن موارد زیر هستن.

  • دیسپلازی مفصلی
  • کم کاری تیروئید
  • فون ویلبراند ( مربوط به لخته نشدن خون توی بدن سگ هست)
  • در رفتگی کشکک زانو
  • سندرم براکی سیفلیک ( مربوط به نوع پوزه و نفس‌ نفس زدن سگ هست)
  • آب مروارید
  • شکاف کام
  • نهان بیضگی

تعداد زیاد این بیماری‌ها نترسونتتون قرار نیست که تمام سگ‌های نژاد پکینیز این بیماری‌ها رو داشته باشن. فقط لازمه که شما به عنوان صاحبشون نسبت به وجود این بیماری‌ها آگاه باشید و علائمشون رو بشناسید تا بتونید به موقع برای درمانشون اقدام کنید.

سگ نژاد پیکینیز پوزه گوتاه

خب بچه‌ها شما توی نگهداری از سگ پکینیز چه تجربه‌ای داشتید؟ با شخصیت سلطنتیشون تونستید خوب کنار بیایید و یه دوستی عمیق رو به وجود بیارید؟ اگه در مورد سگ‌های این نژاد سوالی دارید توی قسمت نظرات مطرحش کنید تا دامپزشک‌های تیممون راهنماییتون کنن.

۳.۵
/
۵
(
۱۲

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.