شیوه بازی کردن با سگ و آموزش چند نوع بازی محبوب!

0

سگ‌ها عاشق وقت گذرونی و بازی کردن با صاحبشون هستن و از این کار واقعا لذت می‌برن. بازی کردن با سگ مزایای خیلی زیادی داره و هم فعالیت فیزیکی و ذهنی برای سگه و هم می‌تونه به جلسه آموزشی تبدیل بشه. در این مقاله قراره در مورد بازی با سگ و فواید اون صحبت کنیم و روش صحیح بازی با سگ و چند بازی پیشنهادی رو هم بهتون یاد بدیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

سگ کورگی در حال بازی در طبیعت

فواید بازی کردن با سگ چیه؟

بازی کردن با سگ فواید خیلی زیادی هم برای سگ و هم برای شما داره. در ادامه به چندتا از مزایای بازی با سگ اشاره می‌کنیم:

بازی باعث سلامت ذهنی سگ می‌شه

سگها هم مثل ما آدم‌ها زود کلافه و بی‌حوصله می‌شن. مخصوصا در مورد سگهایی که صاحبشون روزها سرکار میره و ساعات طولانی تنهاشون می‌ذاره این کلافگی بیشتر هم میشه.

بازی کردن باعث تحریک ذهنی سگها می‌شه و به تقویت مهارت‌هایی مثل تمرکز، نظم، قانونمندی و … کمک می‌کنه و باعث شاد و سرحال شدن روحیه سگتون می‌شه.

به سلامت فیزیکی و جسمی سگ کمک می‌کنه

یکی از فواید بارز بازی با سگ اینه که اون رو به فعالیت بدنی و تحرک وادار می‌کنه و به سلامت جسمی‌ش کمک می‌کنه.

فعالیت‌هایی مثل دویدن، راه رفتن، پریدن و جست و خیز باعث تقویت عضلات و مفاصل سگ می‌شه.

باعث ایجاد ارتباط قوی بین شما و سگتون می‌شه

وقت گذرونی و بازی کردن با توله سگ از همون ابتدا باعث ایجاد رابطه‌ای قوی و عمیق با سگ میشه و اعتماد و حس وفاداری در سگ به وجود میاره.

این ارتباط خوب در مواقعی مثل آموزش و تربیت سگ فوق العاده بهتون کمک می‌کنه؛ چون سگ شما رو دوست داره پس بهتر ازتون حرف شنوی می‌کنه و هرچی بهش یاد بدید رو سریعتر انجام میده.

زن در حال بازی با سگ در پارک

باعث کاهش استرس و اضطراب سگ میشه

اگه سگتون ترسو و مضطربی دارید بازی کردن بهش کمک می‌کنه استرسش کم بشه و آرامش روانی پیدا کنه. مخصوصا نژادهای کوچیک و عروسکی مثل شیواوا، تریر، شیتزو و … در صورت تنها موندن دچار اضطراب جدایی می‌شن و استرس می‌گیرن.

وقت گذرون با توله سگ کوچولو باعث آروم شدنش میشه و در مواقعی که تنهاش بذارید رفتار بهتر و آرومتری نشون میده.

بازی با سگ باعث کاهش مشکلات رفتاری سگ می‌شه

خیلی از مشکلات رفتاری سگ مثل پارس کردن، گاز گرفتن و … ناشی از استرس و بی‌توجهی به سگه. بازی با سگ با کاهش استرس سگ باعث می‌شه خیلی از مشکلات رفتاری آزاردهنده به مرور کم بشن و در نهایت از بین برن.

بازی کردن با سگ برای سلامت جسمی و روانی شما هم مفیده!

بله، بازی با سگ برای شما هم فواید زیادی داره. ما معمولا در طول روز زیاد فعالیت و بازی نمی‌کنیم؛ اما بازی با سگ باعث میشه ما هم تحرک بیشتری داشته باشیم.

پیاده‌روی روزانه با سگ، دویدن با سگ در بازیهایی مثل فِچ، توپ بازی و … همه بازیهایی هستن که باعث تحرک ما و سلامت بیشتر ما میشن. در ضمن لذتی که از بازی با سگ می‌بریم باعث کاهش استرس و اضطراب ما و سرحال شدنمون هم میشه و به سلامت روانی ما کمک می‌کنه.

سگ سفید در حال توپ بازی

انواع بازی‌های مورد علاقه سگ‌ها چیه؟

جواب این سوال تا حدی به نژاد و شخصیت سگ شما بستگی داره. مثلا سگهای بزرگ و پرانرژی مثل هاسکی و ژرمن شپرد عاشق فعالیتهای بدنی مثل دویدن هستن، اما بعضی سگهای دیگه بازی‌های ملایم‌تر رو ترجیح می‌دن.

وقتی سگتون هیجان زده می‌شه چیکار می‌کنه؟ شروع به تعقیب و دنبال کردن چیزها می‌کنه؟ یا عاشق اینه که اسباب بازی جویدنی‌ش رو گاز بگیره و باهاش کشتی بگیره؟ بهتره اولش انواع اسباب بازی‌ها رو در اختیارش قرار بدید تا سلیقه‌ش دستتون بیاد.

به طور کلی بازی‌های مناسب سگ رو می‌شه به ۴ دسته‌بندی کلی تقسیم کرد:

 1. بازی‌های کشیدنی (طناب کشی): بازی‌هایی که سگ یه طرفش رو با دندوناش می‌گیره و می‌کشه.
 2. دنبال چیزی رفتن و آوردنش پیش شما: مثل توپ بازی، برو و بیار (فِچ)
 3. قایم موشک و جستجو و پیدا کردن: این بازی‌ها رو میشه با اسباب بازی، غذا یا حتی آدمها انجام داد.
 4. کمین و حمله کردن: مثل کمین کردن واسه اسباب بازی‌های صدادار و جغجغه‌ای، گرفتنش با دندون و تکون دادنش

توجه مهم: از هر نوع اسباب بازی استفاده می‌کند مطمئن بشین برای سگتون مناسبه و خطری براش نداره. مرتب اسباب بازی‌ها و عروسک‌هاش رو چک کنید تا اگه تکه‌ای ازش شل یا جدا شده جلوی بلعیدنش توسط سگتون رو بگیرید.

اموزش قوانین بازی به سگ

چطور با سگ‌ها بازی کنیم؟ آموزش اصول و قوانین بازی

قبل از اینکه هر نوع بازی رو با سگتون شروع کنید لازمه فرمان «ولش کن» رو به سگتون آموزش داده باشید.

اینطوری می‌تونید کنترل بهتری روی بازی داشته باشید و هرموقع سگتون بیش از حد هیجان زده شد یا رفتار خشن نشون داد ازش بخواید اون اسباب بازی یا شی رو ول کنه.

 • بازی‌های خیلی خشن انجام ندید و به سگتون اجازه ندید دنبال بچه‌ها بدوه. هر دو این بازی‌ها برای سگ خیلی هیجان‌انگیز هستن؛ اما دقیقا به همین دلیل ممکنه باعث بشن بازی از کنترل خارج بشه.
 • بهتره جلسات مرتب و روزانه‌ای برای بازی با سگ، چه تو خونه چه بیرون و موقع پیاده‌روی داشته باشید.
 • موقع بازی با لحن خوشحال و پرانرژی با سگتون صحبت کنید و همیشه از جایزه و تشویقی استفاده کنید.
 • اگه سگتون عاشق بازی کردنه می‌تونید وقتی باهاش بازی کنید که کار خوب و درستی انجام داده و از بازی کردن به عنوان جایزه و پاداش استفاده کنید.
 • در پایان بازی، بهتره تمام اسباب بازی‌ها رو تا جلسه بعد از دسترس سگ بردارید.
 • هیچ وقت سگتون رو مجبور به بازی نکنید!

قدم اول برای تربیت سگ رو بردار!

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

اگر دوست دارید خود شما مربی سگتون باشید،  ایبوک جامع تربیت سگ که توسط تیم پت پرس تولید شده، به کمکتون میاد!

در این کتاب الکترونیکی از ۰ تا ۱۰۰ تربیت سگ رو  از روز اولی که به منزل شما میاد آموزش دادیم. با خوندنش می‌تونین یه سگ حرف گوش کن و خوش رفتار تربیت کنین.

مجله آموزشی حیوانات

سگ در حال توپ بازی

آموزش فِچ یا توپ بازی با سگ

بازی فِچ (Fetch) یا برو بیار یکی از محبوب‌ترین انواع بازی با سگ هاست و تقریبا تمام نژادهای سگ از سگ پامرانین و شیواوا گرفته تا سگهای بزرگ مثل ژرمن شپرد، روتوایلر و دوبرمن عاشق این بازی هستن.

این بازی رو می‌تونید با انواع اسباب بازی و عروسک هم انجام بدید، اما بازی فِچ با توپ از همه رایج‌تره. به همین دلیل ما روش بازی کردن فِچ رو با توپ بهتون یاد می‌دیم؛ اما شما می‌تونید هرچیز دیگه‌ای رو هم جایگزین توپ کنید.

 • اول سگتون رو با توپ آشنا کنید، اجازه بدید بوش کنه، توش دهنش بگیره و حسابی باهاش آشنا بشه.
 • حالا توپ رو به اطراف تکون بدید و سعی کنید سگتون رو تحریک کنید توپ رو بگیره. هربار که سگ توپ رو تو دهنش گرفت (کلیکر رو بزنید) و بهش تشویقی بدید.
 • بعد از چندبار تمرین، حالا توپ رو کمی دورتر پرت کنید. اگه سگتون دنبالش رفت و توپ رو تو دهنش گرفت تشویقش کنید و بهش جایزه بدید. این کار رو اونقدر تکرار کنید تا متوجه بشه که ازش چی می‌خواید.
 • حالا مرحله سخت این بازی شروع میشه. وقتی سگتون توپ رو تو دهنش گرفت فرمان «بیا» رو بگید و ازش بخواید پیش شما بیاد. احتمالا دفعات اول سگتون کمی گیج میشه و ممکنه توپ رو ول کنه و پیشتون بیاد.
 • اما هربار که به همراه توپ پیش شما اومد کلیکر رو بزنید، بهش آفرین بگید و بهش تشویقی جایزه بدید. می‌تونید از یه کلمه دستوری خاص مثل «فِچ» یا «بروبیار» هم استفاده کنید تا به یادگیری این بازی بیشتر کمک کنه.

این بازی رو اول تو خونه انجام بدید تا سگتون حسابی قوانین بازی رو یاد بگیره. بعد می‌تونید در فضای باز، تو حیاط یا تو پارک و طبیعت هم باهاش توپ بازی کنید و توپ رو خیلی دورتر پرت کنید تا سگتون دنبالش بدوه و اون رو براتون بیاره.

بازی تاگ با سگ

آموزش بازی تاگ یا طناب کشی به توله سگ

سگها عاشق بازی تاگ هستن، اما خیلی از صاحبای سگ از این بازی خوششون نمیاد چون فکر می‌کنن باعث میشه بازی از کنترل خارج بشه.

بازی تاگ یا کشیدنی اینطوریه که یه سر عروسک، اسباب بازی یا طناب رو شما رو تو دستتون می‌گیرین و سر دیگه رو سگ با دهنش می‌گیره؛ بعد شروع به طناب کشی می‌کنید و بازی شروع میشه.

این بازی برای توله سگ ها که دوست دارن همه چیز رو با دهنش بگیرن هم خیلی مناسبه.

بازی تاگ باعث هیجان زده شدن سگتون میشه و ممکنه رفتارهای خشن از خودش نشون بده، مثلا یهو از گوشه لباس یا آستینتون بگیره یا دنبالتون بدوه.

به همین دلیل لازمه که هربار حس کردید سگتون بیش از حد هیجان زده شده بازی رو متوقف کنید و با فرمان «ولش کن» ازش بخواید اسباب بازی یا طناب رو ول کنه. بعد که سگ آروم شد دوباره بازی رو شروع کنید.

این بازی اگه به روش درست انجام بشه اتفاقا خیلی مفرح و جذابه و باعث تخلیه انرژی سگتون میشه.

بازی فکری برای سگ

انواع بازی های فکری با سگ؛ بازی با اسباب بازی‌های تشویقی‌دار

هیچ چیز به اندازه تشویقی و جایزه نمی‌تونه سگ رو به یه کاری ترغیب کنه. حالا تصور کنید اگه خودِ تشویقی به بازی تبدیل بشه چقدر برای سگ هیجان انگیز خواهد بود.

سگها هرچقدر باهوش‌تر باشن به بازی و سرگرمی ذهنی نیاز بیشتری دارن؛ مثلا سگهای باهوشی مثل بودر کالی و سگ پودل عاشق بازی‌‌های فکری و حل کردن معما هستن.

انواع اسباب بازی‌های تشویقی‌دار در پتشاپها وجود داره که می‌تونید برای سگتون تهیه کنید. اساس این اسباب بازی‌ها اینطوریه که محفظه‌ای برای قرار دادن خوراکی توشون وجود داره. حالا سگتون باید سعی کنه این معما رو حل کنه و بفهمه چطوری می‌شه خوراکی رو بیرون بیاره.

بازی‌های فکری مثل اسباب بازی‌های تشویقی‌دار سگ رو از نظر ذهنی درگیر می‌کنه و می‌تونه ساعتها سرگرمش کنه؛ بنابراین برای مواقعی که خونه نیستید هم خیلی مناسبه.

آموزش بازی فریزبی به سگ

آموزش گرفتن دیسک یا فریزبی به سگ

فریزبی یکی دیگه از بازی‌های محبوب سگهاست که البته برای ما آدمها هم خیلی جذابه.

البته این بازی کمی پیشرفته است و بهتره وقتی باهاش بازی کنید که بازی‌های ساده‌تر مثل توپ بازی، فِچ و … رو تمرین کرده باشه.

 • بخش چالش برانگیز آموزش این بازی اینه که سگ باید طرز گرفتن صحیح دیسک فریزبی رو یاد بگیره.
 • برای اینکار اول فریزبی رو به سگتون نشون بدید.
 • بعد فریزبی رو به اطراف حرکت بدید تا سگ تشویق بشه اونو بگیره.
 • هربار که سگتون موفق شد از قسمت لبه‌ها فریزبی رو بگیره تشویقش کنید و بهش خوراکی بدید.
 • حالا سعی کنید فریزبی رو کمی دورتر پرت کنید. اولش سگتون فکر می‌کنه اینم مثل توپ بازیه و وقتی دیسک رو زمین افتاد سعی می‌کنه برش داره.
 • اما با تمرین بهش بفهمونید که ازش می‌خواید دیسک فریزبی رو تو هوا بگیره.

آموزش این بازی کمی به تمرین نیاز داره، اما اگه سگتون بازی‌های قبلی رو خوب یاد گرفته باشه خیلی زود این بازی هیجان انگیز رو هم یاد می‌گیره.

وقتی سگتون بازی رو یاد گرفت می‌تونید فریزبی رو به مسافت خیلی دورتری پرت کنید و در فضای باز هم باهاش بازی کنید.

بازی فریزبی باعث میشه سگتون فعالیت‌هایی مثل دویدن و پریدن رو انجام بده و خیلی برای سلامت فیزیکی‌ش مفیده.

آب بازی دو سگ در استخر

مسابقه چابکی و دو با مانع

این بازی هم خیلی هیجان انگیزه و هم یجور بازی ورزشی برای سگ به حساب میاد و باعث تقویت عضلات و مفاصلش میشه. در عین حال یه نوع بازی فکری برای سگ هم هست و به تمرکز و هماهنگی ذهنی و عضلات سگ کمک می‌کنه.

این بازی رو باید تو حیاط یا ترجیحا یه فضای باز بزرگ انجام بدید.

حالا مسیر مسابقه رو مشخص کنید و بعد چند تا مانع مثلا چندتا بالش یا کارتن سر راه سگ بذارید.

برای بازی با توله سگ بهتره از موانع کوتاه و کوچیک استفاده کنید تا توله سگ بتونه ازشون بپره. اما برای سگهای بزرگتر می‌تونید از موانع سختتر هم استفاده کنید.

اوایل ممکنه توله سگ با دیدن مانع وایسه و از پریدن بترسه، اما هربار که سگتون موفق شد از یکی از موانع بپره تشویقش کنید و بهش جایزه بدید.

به مرور سگتون این بازی رو یاد می‌گیره، اعتماد بنفس و جسارتش بالا می‌ره و در حالیکه با سرعت می‌دوه یکی یکی از روی موانع هم می‌پره و به آخر خط مسابقه می‌رسه.

کم کم می‌تونید بازی رو سختتر کنید و از موانع متنوعتری مثل تونل، حلقه هولاهو و … استفاده کنید و از سگتون بخواید از داخل اونا رد بشه.

جالبه بدونید مسابقات چابکی و دو با مانع یکی از مسابقات مشهور سگهاست که در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شه.

آب بازی با توله سگ ؛ یه بازی هیجان انگیز برای فصل تابستون

سگ‌ها و مخصوصا توله سگ‌ها عاشق آب تنی و آب بازی هستن. به همین دلیل تو فصل تابستون و ماههای گرم سال یکی از بهترین بازی‌هایی که می‌تونید با توله سگ و سگتون بازی کنید آب بازیه!

 بعضی نژادهای سگ مثل لابرادور رتریور، پودل، گلدن رتریور و ژرمن شپرد بیشتر از بقیه به آب بازی، شنا و آب تنی علاقه دارن و ازش خیلی لذت می‌برن.

سگ‌های بزرگسال می‌تونن تو ساحل، استخر و حوض‌های عمیق هم بازی کنن.

اما برای آب بازی با توله سگ و سگهای کوچولو و عروسکی حواستون باشه که عمق آب نباید زیاد باشه.

بهتره تو یه تشت کوچیک یا استخرهای بادی مخصوص بچه‌ها کمی آب بریزید و بعد بازی رو شروع کنید.

با تهیه اسباب بازی‌های سبک که روی آب شناور می‌شن می‌تونید آب بازی رو هیجان انگیزتر کنید و سگ رو تشویق کنید دنبال اسباب بازی بره و اونو از تو آب بگیره و بیاره.

در مطلب

مجله آموزشی حیوانات

در مورد انواع اسباب بازی و راهنمای خرید اونها توضیح دادیم و همینطور اونایی که مناسب آب هستن معرفی کردیم.

بازی با سگ در خانه

روش بازی با سگ در خانه

بهترین حالت برای بازی با سگ اینه که  تو حیاط یا فضای باز مثل پارک باشید تا سگتون بتونه حسابی بدوه و فعالیت کنه.

اما عوامل متعددی مثل سردی هوا و همینطور قرنطینه به خاطر بیماری کرونا باعث می‌شه گاهی نتونیم مثل قبل بیرون بریم.

به همین دلیل لازمه که راهی برای تخلیه انرژی سگ تو خونه پیدا کنیم. از طرفی می‌دونیم که بازی با سگ تو خونه محدودیت‌های زیادی داره و نباید باعث خرابکاری و شکستن وسایل خونه بشه.

پیشنهاد می‌کنیم مطلب

مجله آموزشی حیوانات

و آموزش بازی در منزل رو بخونید تا انواع بازی‌های هیجان انگیز که به راحتی می‌تونید تو خونه با سگتون بازی کنید رو یاد بگیرید.

. البته اگه سبک زندگی‌تونه طوریه که در طول روز بیرونید و مجبورید ساعتها سگتون رو تنها بذارید توصیه می‌کنیم یکی از

مجله آموزشی حیوانات

رو انتخاب کنید.

 

بازی مورد علاقه سگ شما چیه؟

شما چه بازی‌هایی با سگتون انجام می‌دید؟ به نظرتون چه نوع بازی دیگه‌ای می‌شه با سگ انجام داد؟ لطفا برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما در میون بذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ می‌دن.

۴.۲
/
۵
(
۹

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.