سگ داگو (دوگو) آرژانتینو همه چیز درباره نگهداری و مراقبت از قویترین سگ های جهان

0

تاریخچه سگ داگو

خاستگاه این نژاد از استان کوردوبا، در منطقه مرکزی (مدیترانه‌ای) جمهوری آرژانتین، است. خالق این سگ فردی به نام دکتر آنتونیو نورس مارتینز (Dr. Antonio Nores Martinez)، پزشکی مشهور از خانواده‌ای سنتی، بوده است. در سال 1928، علاقه وی به سگ‌ها، که احتمالاً از خانواده‌اش به او به ارث رسیده بود، وی را به سوی ایجاد پایه‌ها و استانداردی برای نژاد جدید سگی سوق داد که نامش را داگو آرژانتینو (Dogo Argentino) نهاد.

کار او بر اساس ترکیب چندین نژاد خالص به صورت علمی با سگ‌ جنگی اهل کوردوبا، سگی که بسیار قوی و نیرومند، بود. دکتر نورس مارتینز بر اساس مطالعه و گزینش کامل و دقیقی که بر روی نسل‌های مختلف انجام شده بود، هدف خود را کامل کرد و اولین خانواده سگ‌ها را به دست آورد. در ابتدا، این سگ به عنوان سگی جنگی در نظر گرفته می‌شد اما علاقه دکتر نورس مارتینز به شکار باعث شد که این سگ را به یکی از سفرهای شکاری همیشگی خود ببرد. در آن جا بود که این نژاد جدید، مهارت‌های خود را نشان داد و به همین دلیل به چهره اصلی و مهم در همه سفرهای او تبدیل شد. به این ترتیب، سگ داگو (دوگو) خیلی زود به یک سگ عالی برای شکار حیوانات بزرگ تبدیل شد. با گذشت زمان، توانایی تطبیق‌پذیری این نژاد باعث شد تا از نظر کارایی بسیار تطبیق‌پذیر شود؛ این سگ ثابت کرد که یک همراه اصیل و وفادار و یک محافظ شکست‌ناپذیر برای کسانی است که دوستشان دارد.

مقاومت، سرسختی، حس بویایی قوی و شجاعت، او را بهترین سگ در میان سگ‌هایی تبدیل کرده است که در مناطق وسیع و ناهمگون کشور آرژانتین برای  شکار گراز وحشی، گراز بدبو، شیر کوهی و دیگر شکارچیانی استفاده می‌شوند. توازن، تعادل و عضلات ورزشکارانه عالی این سگ، از ویژگی‌های ایده‌آل او برای تحمل سفرهای طولانی طاقت‌فرسا در هر گونه شرایط آب و هوایی و سپس مبارزه وحشیانه با شکاری است که تعقیبش کرده است. در سال 1973، سازمان جهانی سگ موسوم به FCI این سگ را به عنوان اولین و تنها نژاد آرژانتینی پذیرفت که این امر نتیجه علاقه بسیار زیاد و کار و تلاش دکتر آگوستین نورس مارتینز (Augustin Nores Martinez)، برادر خالق این نژاد و جانشین او، بوده است.

سگ داگو نژادی قدرتمند و قوی

خالق سگ داگو فردی به نام دکتر آنتونیو نورس مارتینز بوده است.

 

داگو آرژانتینو (dogo argentino) سگی بزرگ، قدرتمند، پرانرژی و ورزشکار است که برای شکار گرازهای وحشی و دیگر حیوانات بزرگ به وجود آمده است. این سگ همچنین به ماستیف آرژانتینی و آرژانتین داگو نیز مشهور است. داگو آرژانتینو غریزه‌ای قوی برای حفاظت از خانه و خانواده خود دارد. سگ داگو آرژانتینو با وجود این که سگ نگهبانی عالی و شکارچی بی‌باکی است، نژادی مهربان و شاد است و همراهی بی‌نظیر به حساب می‌آید. او از وقت گذراندن در کنار خانواده‌اش لذت می‌برد.

ویژگی‌های ظاهری سگ داگو

قد:

61 تا 67 سانتی‌متر

وزن:

40 تا 45 کیلوگرم

خاستگاه:

آرژانتین

امید به زندگی:

9 تا 15 سال

مشخصات ظاهری سگ داگو

 

تاریخچه نژاد داگو

خاستگاه داگو آرژانتینو استان کوردوبا است که دکتر آنتونیو نورس مارتینز در سال 1928 در همین استان این سگ را پرورش داد. او می‌خواست سگ قدرتمند بزرگی را به وجود آورد که برای شکارهای بزرگ استفاده می‌شد. وی  به صورت علمی چند نژاد خالص از سگ‌ها (باکسر، گریت دین، بولداگ، بول تریر، دوگ دو بوردو و …) را با سگ جنگی قدیمی اهل استان کوردوبا در هم آمیخت تا تمامی ویژگی‌هایی را که برای این سگ متصور بود به دست آورد (قد، سرعت، غریزه شکار و …) و بعد از آمدن چندین نسل از سگ‌های مختلف، بالاخره توانست سگ ایده‌آل خود را خلق کند.

او در سال 1928 استانداردی برای نژاد داگو آرژانتینو نگاشت. بسیاری از شکارچیان برای اهداف خود در شکار شروع به استفاده از این نژاد کردند. فدراسیون سینولوژیک آرژانتین (Federacion Cinologica Argentina) در سال 1964 و فدراسیون سینولوژیک بین‌المللی (Fédération Cynologique Internationale) در سال 1973 این نژاد را به رسمیت شناختند. در اول ژانویه 2020 میلادی نیز باشگاه سگ‌های آمریکا (American Kennel Club) این نژاد از سگ‌ها را به رسمیت شناخت.

 

 

سگ‌های داگو آرژانتینوی نر معمولاً از شانه‌ها حدود 61 تا 67 سانتی‌متر قد دارند و وزن آن‌ها بین 40 تا 45 کیلوگرم است. جثه سگ‌های مادّه این نژاد کمی کوچک‌تر است. ممکن است بعضی از سگ‌های این نژاد کمی کوچک‌تر یا بزرگ‌تر باشند.

 

مراقبت از مو و ناخن سگ داگو

داگو آرژانتینو موهای سفید نرم و کوتاهی دارد که زیاد نمی‌ریزد. در بعضی از آن‌ها نقطه سیاهی روی سرشان وجود دارد. نگهداری از موهای کوتاه آن‌ها بسیار آسان است. رسیدگی هفتگی به موهای این سگ و گهگاهی حمام بردن او به تمیز و سلامت نگهداشتن موهای او کمک می‌کند. از آن‌ جایی که ناخن‌های این سگ زود رشد می‌کند، باید به صورت مرتب ناخن‌هایش را بگیرید. حتماً باید هر هفته گوش‌های او را بررسی کنید تا جرم در گوش او جمع نشود و عفونت نکند.

حقیقت جالب: سگ‌های داگو آرژانتینو اغلب در مسابقات اطاعت کردن و ردیابی، نتایجی عالی به دست می‌آورند.

آیا داگو آرژانتینو خطرناک است؟

خیر، اما این نژاد تمامی پیش‌زمینه‌های لازم برای تهاجمی شدن را دارد. داگو آرژانتینو به خوبی چندین ویژگی را با هم به صورت ترکیب شده دارد: سگی دونده برای فواصل دور و قهرمان دو سرعت، یک شکارچی بی‌رحم و یک حیوان خانگی است. کسانی که صاحب این نژاد هستند باید تلاش زیادی برای او کنند (و گاهی اعصاب لازم را به خرج دهد) و در مورد این نژاد، تاریخچه آن، هدف و رفتار آن  زیاد بدانند. اما پاداش نهایی ارزش تلاش را دارد؛ داگو دوستی خواهد شد که می‌داند چطور به عمق وجود شما نفوذ کند.

 

سطح انرژی سگ‌های داگو

داگو آرژانتینو به فعالیت بدنی و ذهنی زیادی نیاز دارد. این نژاد باید صاحب با تجربه‌ای داشته باشد که بتواند به خوبی او را رهبری کند. داشتن این نژاد به کسانی که اولین بار است صاحب سگ می‌شوند، توصیه نمی‌شود. اگر برای آن‌ها فعالیت بدنی ایجاد نکنید، حوصله‌یشان سر می‌رود و مخرب خواهند شد. شما باید در کنار قدم زدن‌های روزانه، سگتان را با دویدن، پرتاب کردن توپ، قایم‌موشک بازی و … خسته کنید. آموزش‌های مبتنی بر تقویت و تشویق مثبت برای این

مجله آموزشی حیوانات

بسیار موثر خواهد بود. آن‌ها همچنین عاشق شنا کردن، کشیدن وزنه، ورزش‌های مهارتی، پیاده روی و … هستند.

حقیقت جالب: سگ‌های داگو آرژانتینو به عنوان سگ‌های پلیس و  نظامی، سگ‌های راهنما و درمانی و سگ‌های نجات و جست‌و‌جو به کار گرفته می‌شوند.

سگ داگو آرژانتینو نسبت به خانواده خود بسیار وفادار و محافظت‌کننده است. اگر این سگ‌ها همراه با کودکان بزرگ شوند، روابط بسیار خوبی با آن‌ها خواهند داشت. این سگ به صورت طبیعی افراد غریبه از جمله بچه‌های مهمان‌ها را دوست ندارد. زمان بازی کودکان با این سگ حتماً باید نظارتی بر روی آن‌ها باشد زیرا این نژاد از نظر جثه و قدرت قوی است.

آموزش داگو

اجتماعی کردن این سگ یک اجبار است. اجتماعی کردن سگتان را در زودترین زمان ممکن آغاز کنید زیرا این سگ حس بسیار زیادی برای شکار دارد و اگر اجتماعی نشود و تربیت او به درستی صورت نگیرد، ممکن است به دلیل رفتار او با مشکلات بسیاری مواجه شوید. به دلیل این که غریزه شکار کردن او بسیار قوی است، حیوانات خانگی کوچک‌تر، از جمله

مجله آموزشی حیوانات

و سایر حیوانات کوچک، را دوست ندارد. اگر با این حیوانات بزرگ شود، می‌تواند تعامل با آن‌ها را یاد بگیرد، اما بهتر است که این نژاد در خانه‌ای باشد که هیچ حیوان خانگی دیگری در آن نیست. اکثر سگ‌های داگو آرژانتینو نسبت به دیگر سگ‌های هم‌جنس خود سلطه‌جو یا خشن هستند. این نژاد اگر به درستی تربیت نشود، می‌تواند به دیگر حیوانات آسیب جدی وارد آورد یا آن‌ها را با مرگ روبه‌رو کند.

آموزش این سگ باید با تمرکز بر روش تشویقی و جایزه دادن انجام شود. داگو آرژانتینو سگی بسیار باهوش است که خیلی سریع آموزش می‌بیند. اگر تصمیم به آموزش این سگ می‌گیرید، بسیار صبور باشید زیرا باید به او نشان دهید که شما رهبر هستید تا از شما اطاعت کند. سگ نباید هیچ گونه علامت خشونتی نسبت به شما نشان دهد، اما اگر این اتفاق افتاد، باید بدانید که چطور سگتان را آرام نمایید و این رفتار او را متوقف کنید.

برخی از سگ‌های داگو آرژانتینو می‌توانند مسیر متفاوتی را پیش بگیرند. اگر به درستی تربیت و اجتماعی نشوند، ممکن است از غریبه‌ها بترسد.

حقیقت جالب: در انگلستان، این نژاد تنها با مجوز خاصی می‌تواند نگهداری شود و باید همیشه، مانند

مجله آموزشی حیوانات

، با قلاده و پوزه‌بند حمل شود زیرا در قانون این کشور، نژاد داگو نژادی خطرناک تلقی می‌شود. در کشورهای ایسلند، ترکیه، ایتالیا، رمانی، استرالیا، نروژ، اوکراین، سنگاپور، برخی ایالت‌های آمریکا و استان‌های کانادا نگهداری، تولیدمثل، واردات و فروش داگو آرژانتینو ممنوع است.

 

وضعیت سلامت

داگو آرژانتینو معمولاً از وضعیت سلامیتی خوبی برخوردار است و امید به زندگی آن بین 9 تا 15 سال است. این نژاد مشکلات ژنتیکی کمی دارد. مهم‌ترین مشکل سلامتی سگ داگو ناشنوایی است. حدود 10 درصد از سگ‌های متعلق به این نژاد از یک گوش یا هر دو گوش دچار مشکل ناشنوایی هستند. این مشکل در سگ‌های عمدتاً سفید مانند سگ‌های دالماسین، باکسر و بول تریر وجود دارد. در نتیجه باید پرورش‌دهنده‌ای را بیابید که روی توله‌های خود آزمایش پاسخ برانگیخته شنوایی ساقه مغز (تست BAER) را انجام دهد تا شنوایی آن‌ها را ارزیابی کند. داگو آرژانتینو علاوه بر مشکل ناشنوایی، مستعد بیماری‌های دیسپلازی مفصل ران، کم کاری تیروئید ، گلوکوم (آب سیاه) و فلج حنجره است.

حقیقت جالب: این نژاد به دلیل داشتن موهای کوتاه، نسبت به آفتاب حساس‌تر است و به همین دلیل اگر به صورت مداوم در معرض آفتاب قرار داشته باشد، احتمال آفتاب‌سوختگی وجود دارد. این نژاد همچنین نسبت به هوای خیلی سرد نیز حساس است.

 

توله های نژاد داگو

توله های نژاد داگو

 

پرورش‌دهندگان سگ داگو آرژانتینو

شما می‌توانید در

مجله آموزشی حیوانات

بهترین پرورش‌دهندگان سگ داگو در سراسر کشور را بیابید. اگر این سگ را انتخاب کرده‌اید، پیش از هر چیز مطمئن شوید که زمان و حوصله کافی برای بزرگ کردن او را دارید. نکته مهم دیگر یافتن یک پرورش‌دهنده خوش‌نام و خوب است. مطمئن شوید که توله‌ها از پدر و مادر سالمی هستند. حتماً از پرورش‌دهنده بخواهید تا مدارک پدر و مادر توله را نشان دهد. قیمت توله داگو آرژانتینو تا 15 میلیون تومان است. وقتی هزینه‌های دامپزشکی، واکسن‌های اولیه سگ و غذای باکیفیت را به هزینه خرید سگ اضافه می‌کنید، هزینه‌ها بیشتر نیز خواهد شد. هرگز توله را از پرورش‌دهنده‌ای نخرید که پدر و مادر توله یا گواهی سلامت توله‌ها را به شما نشان نمی‌دهد. پیدا کردن یک پرورش‌دهنده خوب نژاد داگو آرژانتینو به شما اطمینان خاطر خواهد داد که توله‌ای با بهترین ویژگی‌های ژنتیکی ممکن را دارید.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.