سگ بیچون فرایز و هر آنچه که لازم است از این سگ های همه فن حریف بدانید

0

سگ بیچون فرایز، یه سگ پفکی، جذاب و عروسکیه که سریع خودش رو تو دل همه جا می‌کنه. این سگ فوق‌العاده زیبا، باهوش، مهربون، برونگرا و بسیار فعال و پر انرژیه. بیچون فرایز بسیار اجتماعیه و از همراهی با آدم‌ها لذت می‌بره. در عین حال که استقلال طلبه ولی به صاحبش وابسته‌ست. خوشحال و آرومه، زیاد پارس نمی‌کنه و زندگی باهاش آسونه.در واقع می‌شه گفت که این سگ، همه فن حریفه. پس با ما در ادامه این مطلب همراه باشید و با ویژگی‌های ظاهری، خصوصیات رفتاری، تغذیه و نحوه نگهداریش آشنا بشید.

سگ بیچون فرایز سفید در حال دویدن روی چمن
آرامش و استقلال این نژاد باعث شده گزینه خوبی برای زندگی باشد

نژاد سگ بیچون فرایز

این نژاد سگ، جزو سگ‌های خانگی و گروه سگ‌های عروسکی و از گونه سگ‌های نگهبان و غیر ورزشی شناخته می‌شه.

این سگ‌ها در دهه ۱۹۷۰ محبوبیت عمومی پیدا کردن. گفته می‌شه که نژاد این سگ، در اصل اسپانیاییه. اما اولین سگ این نژاد در کتاب ثبت نژاد فرانسه (LFO) یک بیچون فرایز ماده به نام ایدا (Ida) در ۱۸ اکتبر ۱۹۳۴ ثبت شده.

ویژگی‌های ظاهری سگ بیچون فرایز

این سگ عروسکی، پفکی، سفید و کرکی، بدنی مستطیل شکل و سری متناسب داره و گوش‌های بلند خودش رو می اندازه و اغلب با پودل سفید اشتباه گرفته می‌شه.

بیچون فرایز، با موهای سفید و مجعد، گردن بلند و قوسی شکل، چشمان تیره و گردی که از شیطنت و بازیگوشی برق می‌زنه، دمی که  به زیبایی روی کمرش خم شده و سری که همیشه با غرور و اعتماد به نفس نگه می‌داره از جذاب‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین نژادهای سگ هست.

قد این سگ بین ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متره و ۳ تا ۵.۵ کیلوگرم هم وزن داره. این سگ بین ۱۲ تا ۱۵ سال عمر می‌کنه.

سگ بیچون فرایز سفید، با موهای سفید و مجعد و چشمان تیله ای

انواع نژاد بیچون؛ یا هم خانواده های آن؟

شباهت زیاد بیچون فرایز؛ با هم خانواده های خودش باعث شده همه فکر کنند که آنها انواع مختلفی دارند. اما در اصل این یک اشتباه و باور غلطه!

در واقع bichon frise از نظر ظاهری با سگ های نژاد:

هم‌خانواده است و به خاطر همین شباهت زیادشون با هم اشتباه گرفته می‌شن. تو شکل زیر می‌تونید تصاویر مربوط به هم‌خانواده‌های سگ بیچون رو ببینید.

نژادهای هم خانواده با سگ Bichon Frise
انواع نژادهای شبیه Bichon Frise: به ترتیب از بالا راست: هاوانیز ، بولوگنس و از پایین راست: کوتون دو تولیر، لوچن، مالتیز

البته بعضی از سگ‌های نژادهای دیگه هم هستن که خیلی شبیه به سگ بیچون فرایز bichon frise هستن. ما قبلا توی سایت این سگ‌ها رو به طور کامل معرفی کردیم که شامل:

هستند؛ اما جزو هم خانواده های Bichon Frise نیستند. پیشنهاد می‌کنم درباره این نژادها هم بخونید تا با ویژگی‌هاشون آشنا بشید و ببینید نگهداری از کدوم اون‌ها به سبک زندگی شما نزدیک‌تره.

بیچون فرایز در طبیعت پاییزی در حال نگاه کردن به دوربین

خصوصیات رفتاری سگ بیچون فرایز

سگی باهوش، با محبت، جسور و سرزنده ‌است و رفتار دوستانه‌ای داره و عاشق فعالیت، جست و خیز و بازی کردنه. شخصیت مستقلی داره ولی وقتی عضوی از یک خانواده باشه که اونو همراه خودش به همه جا می‌بره، خوشحال‌تره.

این سگ، عاشق دوست داشته شدنه و از اینکه در مرکز توجه قرار بگیره لذت می‌بره. این مهارتو داره که با قدرت و شخصیت برنده خودش، نظر همه رو جلب کنه و این موضوع با توجه به اینکه قبلاً توسط سلطنت مورد ستایش قرار می‌گرفته خیلی عجیب نیست.

 سگ بیچون فریز،  ابتدا توسط ملوانان اسپانیایی نگهداری می‌شده اما در قرن ۱۶ مورد توجه اشراف‌زاده‌های فرانسوی قرار می‌گیره. از این نژاد سگ برای بازی در سیرک و همچنین به عنوان سگ نمایشی هم استفاده می‌شه.

دو بیچون فرایز در حال شیطنت در فضای باز در حالی که به دوربین نگاه می‌کنند

 

سگ بیچون فرایز، یک همراه و همدم واقعیه. می‌شه اونو بدون مشکل به هرجایی برد. این سگ نه عصبیه و نه زیاد پارس می‌کنه، بسیار اجتماعی و دوستدار معاشرت با آدم‌هاست و تا وقتی که به اندازه کافی مورد توجه باشه، سگ بی‌دردسریه. اما چون بسیار به صاحبش وابسته‌ست، اگر تنها به حال خودش رها بشه معمولاً از اضطراب جدایی رنج می‌بره.

این نژاد سگ، خواستار محبت بیش از حده و تنهایی یا نادیده گرفته شدن، اونو به یک گیجیِ دیوانه‌کننده می‌رسونه. انقدر که حتی شخصیت مخربی پیدا می‌کنه و هر چیزی رو که جلوی چشمش باشه، می‌جوه و پاره می‌کنه.

پس صاحب این سگ باید خودشو برای یک مسئولیت تمام‌وقت آماده کنه و عشق زیادی به اون بده.

تربیت و آموزش سگ بیچون فرایز

این سگ‌های کوچک، به آسونی تربیت می‌شن. اما نباید انتظار داشته باشین که از بدو تولد عالی باشه، در عین حال که بسیار آموزش‌پذیر هست، می‌تونه یک چالش برای خونه باشه و باید جایگاه خودش رو در خانواده یاد بگیره.

بیچون فرایز بسیار باهوش و زیرکه و برای اینکه یک دوست و همدم خوب برای شما باشه، حتما باید به اون یاد بدید که از شما اطاعت کنه.

اما تربیت سگ؛ کار سخت و دشواری هست به خصوص اگر تازه کار باشید و یا اولین تجربه شما باشد. نگران نباشید، ما اینجا و در کنار شما هستیم تا قدم‌ به قدم پیش بریم و شما بتونید سگ خودتون تربیت کنید. به همین دلیل پیشنهاد می کنم مقاله

مجله آموزشی حیوانات

رو بخونید تا بتونین با مراحل و روش های تربیت سگ بیشتر آشنا بشین.

تربیت و آموزش سگ bichon frise
سگ های نژاد bichon frise بسیار تربیت پذیر هستند

خلق و خو و چگونگی برقراری ارتباط با دیگران

درسته این سگ جثه‌ی کوچکی داره اما این موضوع نباید شما رو به اشتباه بندازه و تصور کنین که باید بیش از حد، ازش مراقبت کنین، چون باعث می‌شه سگتون خجالتی بزرگ بشه. پس فقط در مواقع لازم ازش مراقبت کنین و  بهش آموزش بدین تا در برخورد با مردم و دیگر حیوانات اعتماد به نفس داشته باشه.

هوشیاری و کنجکاوی، این سگ رو به نگهبانان کوچک خوبی تبدیل کرده. اما سگ مبارزی نیست و از نظرش هیچ غریبه‌ای وجود نداره و همه دوستش هستن؛ حتی کسایی که تا حالا اون‌ها رو ندیده.

اعتماد به نفس، صمیمیت و اندازه جمع وجور، این نژاد رو به سگی محبوب برای همه تبدیل کرده.

سگ با اعتماد به نفس بیچون فرایز روی پله‌ها نشسته در حای که به دوربین نگاه می‌کند.

این نژاد سگ دوست خوبی برای کودکانه و چون نسبت به سر و صدا و هیاهو در هنگام بازی با کودک تحمل زیادی داره، از بازی کردن با بچه‌ها لذت می‌بره، البته لازمه زمانی که با بچه‌ها همراه می‌شه شما به عنوان یه بزرگتر نظارت داشته باشین.

سگ بیچون فرایز سازگاری خوبی با حیوانات خانگی دیگه مثل گربه‌ها داره و از بازی و مشارکت با سگ‌های دیگه هم لذت می‌بره اما باید مطمئن باشه که صاحبش به اندازه کافی به او توجه می‌کنه.

سگ بیچون فرایز در حال بازی با مادر و کودک در فضای باز
این نژاد رابطه بسیار خوبی با کودکان، اعضای خانواده و دیگر حیوانات خانه دارد

تغذیه سگ بیچون فرایز

این سگ کوچولو برای اینکه همیشه سالم و سرحال باشه به غذایی باکیفیت و مناسب نیاز داره. چه این غذا توی خونه یا کارخانه تولید شده باشه؛ مهم اینه که کیفیتش توسط دامپزشک کنترل و تایید بشه.

ضمن اینکه حواستون باید به اضافه وزن این کوچولو هم باشه و حتما میزان غذا و تعداد وعده‌های غذاییش متناسب با سنش باشه.

پت‌پرس این امکان رو برای شما فراهم کرده تا بتونید با توجه به ویژگی‌های سگتون، برنامه و دستور غذایی مناسب از دامپزشک دریافت کنید و غذای خونگی بالانس شده و مناسب برای سگتون درست کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد برنامه غذایی اختصاصی سگ روی لینک زیر کلیک کنید.

مجله آموزشی حیوانات

سگ بیچون فرایز در حال بازی و شیطنت در طبیعت

نگهداری از سگ بیچون فرایز

نگهداری از این نوع سگ، در آپارتمان مناسبه اما باید اندازه خونه به قدری باشه که فعالیت‌ها و ورزش‌های روزانه‌ی خودشو انجام بده. سگ bichon frise توی خونه پر جنب و جوش و فعاله و نیازی به فضای حیاط نداره.

بیچون فرایز در داخل آپارتمان نشسته بر روی مبل طوسی رنگ

 

نظافت و پیرایش

این نژاد سگ، به صورت منظم به نظافت، استحمام و پیرایش نیاز داره. لازمه حداقل ۲ بار در هفته موهاشو برس بزنید و زمانی که بدنش کثیف می‌شه اونو حمام کنید. گوشه چشم‌ها و گوش‌ها هم به طور مرتب نیاز به اصلاح و تمیز کردن، دارن.

این سگ، مستعد بیماری‌های گوشی، پوستی، آبریزش چشم و آلرژی هست و ممکنه خیلی زود به بیماری‌های پوستی و آلرژی‌ها مبتلا بشه، پس رسیدگی و نظافت اون‌، اهمیت زیادی داره.

سگ بیچون فرایز بعد از اصلاح
Bichon Frise نیاز به اصلاح و شستشوی هفته ای دارد

نگران این موضوع نباشید، ما قبلا درباره

مجله آموزشی حیوانات

مطلب نوشتیم تا با خواندن اون و رعایت نکات مهم و کاربردی در مورد شستشو و اصلاح سگ تو خونه بهتر بتونین از دوست وفادار و مهربونتون نگهداری کنید.

 

تجربه و نظر شما برای ما مهمه! 

حالا شما با سگ بیچون فرایز بیشتر آشنا شدید و میتونید این نژاد رو از سایر هم‌خانواده ها و عموزاده هایش تشخیص بدید. همچنین می دونید که این نژاد چه ویژگی هایی داره و اینکه نگهداری و زندگی با اون چطوری هست. حالا اگر تجربه زندگی و نگهداری آنها را داشتید، بگید که تجربتون از نگهداری این سگ های دوست‌داشتنی و همدم چه طوریه؟ شیطنت و بازیگوشیشون دردسر ساز نبوده؟ و اینکه خرید و نگهداری از این سگ رو به چه افرادی پیشنهاد می‌کنین؟ تجربه‌های ارزشمندتون رو با ما در میان بذارید و اگه سوالی در مورد این نژاد سگ دارید مطرح کنید تا همکاران من در اسرع وقت، راهنماییتون کنن.

۴.۴
/
۵
(
۹

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.