روش های مراقبت کردن از چشم گربه

0

امروزه ، هنگامی که نگهداری از گربه به عنوان حیوان معمول است ، شما باید انواع بیماری هایی را که گربه شما به آنها آلوده است ، بشناسید تا از این بیماری ها پیشگیری کنید ، به موقع تشخیص دهید و مشکل را در خانه حل کنید. دامپزشک را اصلاح یا به وی مراجعه کنید.

سلامت چشم گربه قسمت مهمی از سلامت کلی وی است و نقش مهمی در کیفیت زندگی او دارد و شما به عنوان یک مراقب گربه باید همیشه چشم گربه را کاملا معاینه کرده و در صورت لزوم اقدامات لازم را انجام دهید. .

بنابراین بیشتر گوش دهید:

گربه با چشمان سالم زرد شفاف و براق

ساختار چشم گربه

گربه ها از زمان تولد تا 2 هفته چشمهای خود را باز نمی کنند. در این مدت آنها می توانند به عفونت چشم مبتلا شوند ، گرچه باز شدن گربه چشم می تواند برای آنها مشکل ساز شود. بنابراین ، در برخی موارد ، دامپزشک مژه های گربه را به هم می دوزد تا گربه زودتر باز نشود.

گربه های کمی هستند که زودتر از حد معمول چشم های خود را باز کنند. این خطرناک است زیرا اشک چشم آنها ممکن است خشک شود ، در این صورت قطره های چشمی باید به طور منظم استفاده شوند. بیشتر این گربه ها زنده نمی مانند.

به زودی باز شدن چشم ها ، در نژادهایی مانند گربه های ایرانی ، می تواند منجر به انسداد کانال اشک یا خشکی کامل شود.

از آنجا که چشم گربه ها شروع به باز شدن می کنند ، باید بسیار مراقب بهداشت محل زندگی باشید. زیرا سیستم ایمنی بدن وی ضعیف است.

گربه های جدا شده از مادرشان معمولاً دچار عفونت چشم می شوند. از آنجا که مادر در طول روز چندین بار چشم توله ها را لیس می زند و تمیز می کند ، چشم درد نمی کند.

عفونت چشم در گربه های ولگرد بسیار شایع است و حتی گربه های مسن نیز به دلیل آلودگی محیط شهری ، ضایعات غذا و نوشیدن آب آلوده می توانند به عفونت چشم مبتلا شوند.

 

علایم عفونت چشم گربه

عفونت چشم گربه

گربه ها وقتی آلوده به باکتری و ویروس شوند می توانند به عفونت چشم مبتلا شوند. همه عفونت های چشم به یک روش درمان نمی شوند و نوع درمان به عفونت چشم گربه بستگی دارد.

عفونت ویروسی به خودی خود از بین می رود و سیستم ایمنی بدن گربه ها با عفونت مبارزه می کنند. ویروس های چشم تبخال

مجله دامپروری

آنها تبخال هستند.

باکتری هایی که باعث عفونت چشم گربه می شوند شامل استافیلوکوکوس اورئوس ، اشریشیا کلی ، پروتئوس و سودوموناس آئروژینوزا هستند.

علائم عفونت چشم گربه

این علائم ممکن است یکی از علائم زیر باشد:

التهاب یا بستن چشم ها

این علامت می تواند به دلیل درد یا آسیب دیدگی و آسیب دیدگی گربه ، خراشیدن چشم ، افزایش فشار بر روی چشم ، چسبیدن جسم کوچک خارجی به زیر پلک ها یا التهاب داخل چشم ایجاد شود.

پلک ها متورم هستند
از چشم گربه جاری می شود

همه گربه ها مایعی دارند که در گوشه داخلی چشم آنها می چسبد. این مایع تمیز و کمی قهوه ای و پس از خشک شدن خشک است. ترشحات زرد یا سبز غیر طبیعی است و باید به دامپزشک مراجعه کنید. اگر ترشحات چشم شما بیش از دو بار در روز تمیز می شود ، یا اگر گربه اغلب چشم های خود را خراشیده می کند ، به دامپزشک مراجعه کنید.

سفیدی ملتهب چشم

سفیدی چشم گربه کم رنگ یا قرمز است و رگ های خونی اطراف آن قرمز ، غیرطبیعی و نشانه ای از عفونت یا افزایش فشار در چشم گربه است.

از دست دادن نور و چشمک گربه

چشم گربه ای سالم براق ، درخشان و بازتابنده است. اگر به چشم گربه نگاه کنید ، تاریک است و دیدن آن دشوار است و این نشان می دهد که چشم گربه خشک است یا زخم در چشم خشک است.

چشم گربه را در طول روز بررسی کنید و علائم غیرطبیعی را با دو چشم خود مقایسه کنید. علائم را بنویسید و سپس در مورد نیاز به مراجعه به دامپزشک تصمیم بگیرید.

مشکلا چشمی بچه گربه با چشم‌های مات

عفونت چشم گربه را در خانه درمان کنید

ترشحات را از چشم پاک کنید

اگر چشم گربه خیس است ، پرها را مرطوب کرده و مواد گیر کرده در گوشه چشم را تمیز کنید و این کار را هر ساعت تکرار کنید. همیشه از یک پر تمیز استفاده کنید و برای هر چشم یک پر جدا بگذارید ، سپس چشم گربه را با حوله خشک کنید.

مراقب چشم گربه باشید زیرا عفونت چشم در آنها می تواند چشم را ببندد و در نهایت منجر به کوری شود.

اگر مژه ها با ترشحات چسب بسته شده اند ، یک گلوله پر تهیه کنید و آن را در آب جوشانده سرد غوطه ور کنید و به آرامی در چشم بمالید و از گوشه داخلی چشم به گوشه خارجی پاک کنید و در عین حال انگشتان خود را به آرامی فشار دهید. به مژه های بالا و پایین وارد شوید و مژه ها را باز کنید.

قطره چشم گربه را روزانه پاک کنید. اگر ما هر روز ترشحات چشم گربه را تمیز نکنیم ، ممکن است قرمزی و التهاب وجود داشته باشد. همچنین می توانید از محلول مخصوص پاک کننده تخته و گربه استفاده کنید.

همیشه پس از لمس چشم چسبیده گربه دستان خود را کاملا بشویید زیرا این عفونت ها مسری هستند.

از چشم گربه در مقابل عوامل تحریک کننده محافظت کنید

هر از چند گاهی موهای بلند دور چشم را بریده و به آنها توجه کنید و عوامل محیطی در ایجاد بیماری های چشم گربه ای نقش دارند.

مواد شیمیایی و ضد عفونی کننده ها می توانند باعث آلرژی شوند. آنها را از دسترس گربه ها دور نگه دارید و در صورت نداشتن گربه تا حد امکان از آنها استفاده کنید.
برخی از عطرها و ادکلن هایی که استفاده می کنید می توانند باعث عفونت چشم در گربه ها شوند و اگر حاوی الکل باشند ، ممکن است گربه قطره چشمی نیز داشته باشد.
سعی کنید وسایل خطرناک و پیروزمندانه را از دست گربه ها دور نگه دارید.

اگر گربه شما همیشه بسته یا چشمش را جلب می کند ؛ ممکن است جسم خارجی در چشم یا ناخن در چشم وجود داشته باشد که در این صورت باعث افزایش سرفه چشم می شود.

درمان عفونت چشم گربه توسط پزشک

گربه شما باید در موارد زیر توسط دامپزشک معاینه شود:

ناراحتی که به نظر می رسید چشمانم را می بندد
ترشحات زرد یا سبز
سطح مات چشم
گسترش رگهای خونی سطح چشم

گربه خود را واکسینه کنید. آنفولانزای گربه ای و کلامیدیا از دلایل عمده عفونت چشم در گربه ها از طریق پیشگیری از واکسیناسیون است.

درمان عفونت چشم توسط پزشک می تواند از درمان موضعی گرفته تا آنتی بیوتیک های خوراکی و حتی جراحی چشم باشد. اگر گربه شما به درمان خوراکی یا قطره و روغن واقعی احتیاج دارد ، دامپزشک سعی می کند استفاده از دارو را به شما بیاموزد.

دارو را طبق دستور دامپزشک خود استفاده کنید. درمان با آنتی بیوتیک می تواند دو بار در روز تا حداکثر یک ساعت باشد و درمان آن معمولاً حداقل 5 روز طول می کشد و نباید از قبل قطع شود. اگر گربه شما دارو مصرف نمی کند ، با دامپزشک مشورت کنید. استرس می تواند مشکلات چشمی را بدتر کند.

بیشتر عفونت های چشم گربه ای با این سه دارو قابل درمان است:

اریترولاید (اریترومایسین)
قطره آنتی بیوتیک سیپلکس (سیپروفلوکساسین)
قطره ضد درد و التهاب دیکلوفناک

از قطره های چشمی نسخه ای برای گربه ها استفاده نکنید ، مگر اینکه توسط دامپزشک توصیه شود. آنچه بدون اطلاع دامپزشک گرفته می شود می تواند تأثیر منفی بر گربه بگذارد.

درمان مشکلات چشمی گربه توسط دامپزشک

اگر چشم گربه شما با شاخه های درخت خراشیده شده یا گربه دیگری آلوده شده است ، باید آن را درمان کنید تا آلوده شود.

توجه داشته باشید که قرمزی چشم ، نشت یا سایر علائم چشم گربه همیشه ناشی از عفونت چشم گربه نیست. این ممکن است به دلیل سرماخوردگی گربه ، تومورهای بدخیم مختلف یا بیماری های دیگر مانند سن بالا باشد.

من مقاله را توصیه می کنم

مجله دامپروری

برای تشخیص قرمزی و قرمز چشم ناشی از سرماخوردگی و عفونت چشم آن را بخوانید.

حساسیت چشم گربه و گربه

آلرژی چشم گربه همراه با قرمزی چشم ظاهر می شود و برای درمان آن باید از داروهای ضد آلرژی استفاده کرد یا گربه را تحت نظر دامپزشکی استحمام کرد. حساسیت به چشم می تواند باعث خارش و سوزش در چشم گربه شود.

علائم آلرژی چشم گربه

علائم آلرژی چشم در گربه ها شبیه علائم آلرژی در انسان است.

چشمان خیس

در این حالت ، به نظر می رسد که گربه گریه می کند ، اما اگر گربه شما جریان فصلی داشته باشد ، ممکن است به دلیل حساسیت فصلی باشد.

قرمزی چشم
فضای کثیف اطراف چشم به دلیل ترشحات
چشمان سیاه

وقتی گربه ها از آلرژی چشم عصبانی می شوند ، همیشه چشم های خود را خراش می دهند. اگر گربه شما علائم آلرژی چشم دارد ، با دامپزشک مشورت کنید. زیرا در صورت عدم کنترل ، خطرناک و مزمن است.

دلایل عمده علائم حساسیت چشم در گربه ها

علائم مشابه حساسیت های چشمی ممکن است به دلیل آلرژی در محیط گربه باشد. پسندیدن:

با پاک کردن و تمیز کردن محیطی که گربه در آن زندگی می کند ، می توانید گرد و غبار را از بین ببرید. حمام کردن گربه همچنین گرد و غبار را از موهای شما پاک می کند. به چشم گربه در دستشویی توجه کنید. شامپو چشم گربه ای در قرمزی و تورم موثر است.

مواد شیمیایی و ضد عفونی کننده خانگی
الکل ، روغن ، عطر و اسپری
سایر بیماری های چشم گربه

ورم ملتحمه

چه زمانی ورم ملتحمه رخ می دهد.

غشای کم رنگ چشم گربه متورم و ملتهب است.
گربه همیشه درخشان است.
بافت قرمز اطراف چشم ؛
ترشحات چشم گربه افزایش می یابد.

شایعترین علت ورم ملتحمه در گربه ها ویروس تبخال است. التهاب ملتحمه معمولاً در شرایط سرپایی درمان می شود و نوع درمان به علت بیماری بستگی دارد.

کراتیت اولسراتیو (آسیب های قرنیه)

کراتیت اولسراتیو یک درد باز در قرنیه گربه است. این به معنای ایجاد آسیب در یک لایه کاملاً قابل مشاهده از نور است. وقتی چشم گربه در اثر آسیب قرنیه آسیب می بیند ، چشمان او کسل کننده به نظر می رسند و ممکن است هر از گاهی قرمز شده و نشت کنند. برای درمان آسیب قرنیه باید به دامپزشک مراجعه کنید.

زخم قرنیه در چشم‌های گربه

گلوکوم (افزایش فشار سلول)

گلوکوم یکی از مهمترین دلایل نابینایی گربه ها به دلیل عفونت ، آسیب ، تومور یا تغییرات غیر عادی در عدسی چشم است. درد ، قرمزی و تیرگی چشم از علائم این بیماری است و در صورت شدید بودن ممکن است چشم آسیب دیده بزرگتر از چشم سالم باشد.

آب سیاه در گربه ها یک وضعیت اضطراری است و در صورت عدم درمان ، گربه بینایی خود را از دست می دهد.

آب مروارید

این بدان معناست که وقتی تاریک شدن عدسی داخل چشم گربه در آب مروارید باشد. وزن های مختلف آب مروارید ؛ بعضی اوقات فقط بخشی از لنز شفاف یا سفید است. اگر یک سوم یا بیشتر لنزها بی رنگ یا شفاف باشد ، می تواند بر بینایی گربه تأثیر بگذارد و توانایی دیدن وی را مختل کند.

اگر فقط یک چشم به آب مروارید باشد ، تأثیر زیادی در ظاهر گربه ندارد. اما اگر هر دو چشم لمس شوند ، حتی می تواند منجر به کوری گربه شود. عمل آب مروارید عملیاتی است.

اگزوفتالموس

Exophthalmos بیماری است که در مدار چشم یا خارج از آن اتفاق می افتد. اغلب این شرایط به دلیل رشد قطعه ای در پشت چشم گربه ایجاد می شود.

علائم تورم ، تب ، ترشحات مسری در چشم یا اطراف آن ، تنبلی ، عدم توانایی در بستن چشم ، التهاب قرنیه و درد هنگام باز کردن دهان از علائم آن است.

اگر گربه دارای اگزوفتالموس باشد. درمان آن به علت بیماری بستگی دارد. اگر علت آن تومور بدخیم باشد. جراحی ، پرتودرمانی و شیمی درمانی معمولاً توصیه می شود.

آنوفتالموس

Exophthalmos باعث طولانی شدن چشم می شود. Anophthalmos نوعی بیماری است که چشم را تغییر می دهد. یعنی در آن فرو می رود. این حالت معمولاً به دلیل از دست رفتن حجم فنر ایجاد می شود که باعث کوچکتر شدن آن می شود.

گربه های بلند و نژاد نازک به احتمال زیاد به آنفالتوموس مراجعه می کنند.

درمان آنفتالموس نیز به علت بیماری بستگی دارد. به عنوان مثال ، اگر کمبود آب بدن علت بیماری باشد ، تزریق داخل ورید می تواند کمک کند. با این حال ، اگر ناشی از تومور بدخیم باشد ، جراحی ، شیمی درمانی یا پرتودرمانی درمان معمول بیماری است.

در این مقاله ، ما در مورد مراقبت از چشم گربه ، چگونگی تشخیص و درمان مشکلات چشم گربه صحبت کردیم. همیشه چشم گربه را بررسی کنید. با این کار می توانید راه حل های کوچکی برای مشکلات کوچک پیدا کنید قبل از اینکه خیلی بزرگ و خطرناک باشند.

همانطور که گفته شد ، چشم گربه باید تمیز و تمیز باشد. نباید فضای قرمز یا عصبانی وجود داشته باشد و گربه خوان ها باید در گوشه ها برابر باشند ، بدون ترشحات و مقیاس. در غیر این صورت با دامپزشک مشورت کنید و با او مشورت کنید.

تجربه و نظر شما برای ما مهم است!

درباره تجارب مراقبت از گربه و گربه و مراقبت از چشم صحبت کنید. آیا او را در خانه معالجه کرده اید یا به پزشک مراجعه کرده اید؟ از چه داروهایی استفاده کردید؟ برای بقیه چی پیشنهاد می کنید؟

تجربیات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و در صورت داشتن هرگونه سوال از همکاران من بخواهید هرچه سریعتر شما را راهنمایی کنند.

به این مقاله رأی دهید

Leave A Reply

Your email address will not be published.