رفتار مرغ عشق بررسی ناهنجاری بد رفتاری و عادات مرغ عشق ها

0

مشکلات رفتاری مرغ عشق ها

تنها رفتار مشکل ‌آفرینی که ممکن است از سوی مرغ عشقتان سر بزند، هجومی شدن به دلیل تغییرات هورمونی یا حسادت، و رفتارهای جنسی‌ای است که با حرکات دیوانه‌وار مربوط به جفت‌گیری فصلی او همراه است. هر جایی که یکی از

مجله آموزشی حیوانات

هایتان به طور مرتب دیگری را آزار می‌داد، سیاست مناسب و راه چاره این است که آن‌ها را از هم جدا کنید. البته نباید خیلی سریع هم قضاوت کنید و به محض این که مرغ عشق‌ها کمترین درگیری داشتند آن‌ها را جدا کنید؛ درگیری‌های کوچک از عادت‌های رفتار مرغ عشق ها است.

مرغ عشق و خوشه ارزن
خوشه ارزن مرغ عشق

رفتارهای جنسی نامطلوب

مجله آموزشی حیوانات

، از جمله مالیدن زیر دمش به دست یا شانه شما، را می‌توان با یک اسباب بازی یا خوراکی خوشمزه از بین برد. جلب توجه او به سمت اسباب بازی و خوراکی می‌تواند مانع از بروز مجدد این احساسات فیزیکی ناخواسته شود.

گاز گرفتن، یکی از عادات رفتار مرغ عشق ها

گاز گرفتن آرام انگشت توسط مرغ عشق یک مسئله است و حمله خشونت بار او مسئله‌ای دیگر. پرنده‌ها به دلایل مختلفی گاز می‌گیرند. گاز گرفتن آن‌ها در ابتدای صبح بیشتر به دلیل ترس است. احتمالاً رابطه دوستی شما با مرغ عشق با سرعت زیاد و غیرمعمولی در حال شکل‌گیری است و همین امر باعث می‌شود که مرغ عشق دست شما را تهدیدی برای خود بپندارد.

بعضی از پرنده‌ها قلمروگرا هستند و از فضای قفسشان دفاع می‌کنند.

مجله آموزشی حیوانات

ها باز می شوند، جالب این که این مسئله معمولاً بعد از دست‌آموز کردن آن‌ها اتفاق می‌افتد. مشکل اغلب از اینجا نشات می‌گیرد که به پرنده اجازه می‌دهید تا بدون کمک شما به قفس برود یا از آن دربیاید. زمانی که او را از قفس بیرون می‌آورید تا آزادانه پرواز کند، همیشه بگذارید که ابتدا روی انگشتتان بنشیند و برای رفتن به قفس هم در صورت امکان به همین روش او را وارد قفس کنید.

پرنده‌ای که رابطه خوبی با شما برقرار کرده، ممکن است واکنش‌هایی از روی حسادت نشان دهد. اگر رابطه شما و پرنده‌یتان با هم خوب و قوی است، او شما را مانند جفت خود می‌بیند. کافی است که توجهتان به شخص دیگری جلب شود تا مرغ عشق با گاز گرفتن ناراحتی خودش را ابراز کند. تنها راه حل این مشکل این است که او را از تک جفت بودن دربیاورید و بگذارید که افراد دیگر هم با پرنده رابطه خوبی داشته باشند.

پرنده‌ها زمانی که خسته باشند هم به گاز گرفتن پناه می‌برند. مرغ عشقی که زمان خوابیدنش باشد و کسی بخواهد با او بازی کند، گاز می‌گیرد. برای رفع این مشکل کافی است که یک ساعت خواب منظم برای او در نظر بگیرید (خواب او نباید دیرتر از ساعت 9 شب باشد) و بعد از آن ساعت دیگر با او بازی نکنید.

نشستن مرغ عشق روی دست
مرغ عشق باید یاد بگیرد بدون گاز گرفتن روی دستتان بنشیند.

گاهی نیز ممکن است پرنده به این دلیل شما را گاز می‌گیرد که تصور می‌کند این کار را دوست دارید. شاید عجیب به نظر برسد اما مرغ عشق‌ها به دنبال عکس‌العمل و توجه شما هستند؛ زمانی که شما به گاز گرفتن‌های آن‌ها با ناراحتی اما محبت‌آمیز پاسخ می‌دهید، آن‌ها بر رفتار خود پافشاری می‌کنند. اگر سر او داد بزنید، او می‌ترسد و این چرخه گاز گرفتن‌های او هم همچنان ادامه خواهد داشت. اگر پرنده خانگی شما دست‌آموز باشد، می‌توانید به رفتارهای خشن او با بی‌توجهی یا، بهتر از آن، با دور شدن از او پاسخ بدهید. اگر واکنش مثبتی نداشته باشید، پرنده این پیام را از شما دریافت خواهد کرد که گاز گرفتن هیچ تشویقی و پاداشی برای او نخواهد داشت.

بعضی از پرنده‌ها به این دلیل گاز می‌گیرند که می‌دانند شما می‌خواهید آن‌ها را به قفسشان بر‌گردانید و دوست ندارند که به قفس بروند. بهترین کار در این مورد این است که عادت همیشگی او را از بین ببرید – یعنی او را در زمان‌های مختلف از قفس بیرون بیاورید و قبل از آن که بازی تمام شود او را به قفس ببرید؛ سپس، بعد از آن که در قفس قرار گرفت، به او تشویقی بدهید. اگر مرغ عشقتان گاز می‌گیرد، زمانی که می‌خواهید او را به قفس برگردانید، به آرامی اما سفت او را در دستتان نگه دارید.

بالا آوردن مرغ عشق

اگر مرغ عشقتان دانه بالا می‌آورد، فکر نکنید که مریض شده است. این واکنشی طبیعی در مرغ عشق‌های نر است که به سمت جفت مادّه خود بالا می‌آورند. مرغ‌ عشق‌های مادّه هم اگر نیاز شدیدی به تولیدمثل داشته باشند اما نیازشان برطرف نشود، دانه بالا می‌آورند. گاهی این غریزه اشتباه عمل می‌کند و مرغ عشق محتویات داخل معده‌اش را به طرف آینه، اسباب بازی و یا حتی به طرف شما بالا می‌آورد. پرنده قبل از آن که دانه‌ها را بالا بیاورد، سرش را به سرعت تکان می‌دهد و گردنش را کش می‌دهد – این نشانه‌های رفتار مرغ عشق ها حاکی از عشق آن ها است، نه بیماری.

غذا دادن مرغ عشق نر
غذا دادن مرغ عشق نر به جفت خود

پرنده‌ای که مریض باشد، بدون تکان دادن سر بالا می‌آورد. همچنین علائم دیگری را هم از خود بروز می‌دهد مانند شل شدن مدفوع یا بی‌رنگ بودن آن (در مقایسه با رنگ طبیعی مدفوع مرغ عشق)، کز کردن همراه با پف دادن پرها، کثیف بودن دم و مقعد یا بی‌حالی عمومی. اگر استفراغ همراه با این علائم یا رفتارهای غیرمعمول مرغ عشق باشد، با دامپزشک مشورت نمایید.

بالا آوردن مرغ عشق‌ها روی اسباب بازی‌ یا انسان

اگر مرغ عشقتان دانه‌های هضم نشده خود را روی افراد، مبلمان یا وسیله دیگری بالا می‌آورد و باعث کثیف شدن آن‌ها می‌شود، باید جلوی این رفتار مرغ عشق ها را بگیرید. در واقع پرنده احساساتی شده است و این کار را انجام داده است اما بسیاری از صاحبان مرغ عشق از این خصوصیت رفتار مرغ عشق ها آگاه نیستند.

زمانی که این رفتار از مرغ عشق سر زد، اگر بیرون از قفس بود، او را به قفس برگردانید. اگر این کار را روی اسباب بازی داخل قفس انجام داد، اسباب بازی را از قفس بردارید. مرغ عشق به مرور زمان متوجه  می‌شود که بالا آوردن روی وسایل باعث می‌شود که آن‌ها را از او دور کنید و به این ترتیب رفتار او بهبود خواهد یافت. زمانی که او را به قفس برمی‌گردانید، صدایتان را برای او بالا نبرید یا با عصبانیت با او صحبت نکنید چرا که پرنده نگران و گیج خواهد شد.

زیاد بالا آوردن مرغ عشق

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، عوامل محرک باید از جلوی مرغ عشقی که زیاد بالا می‌‌آورد، حذف شود. اما پرنده‌ای که استفراغ او آبکی‌تر از زمانی است که دانه بالا می‌آورد یا غذاهایی که بالا می‌آورد باعث می‌شود که پرهایش کثیف شود، در این صورت دیگر احساساتی نشده است، بلکه مریض است و نیاز به درمان دارد. علت‌های زیادی برای بیمار شدن مرغ عشق وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

خوابیدن مرغ عشق در ساعت‌های روز

چند بار استراحت کوتاه در طول روز – از ده دقیقه تا یک ساعت – رفتار طبیعی و نرمال مرغ عشق‌ها است. پرنده‌های یک گله هم‌زمان با هم چرت می‌زنند. بعضی از آن‌ها پرهایشان را پف می‌دهند و خوابشان می‌برد؛ بعضی دیگر روی یک پا ایستاده می‌خوابند؛ بعضی دیگر سرشان را به پشتشان برمی‌گرداند و در پرهایشان فرو می‌برند و استراحت می‌کنند.

خوابیدن مرغ عشق
نحوه خوابیدن طبیعی مرغ عشق

اگر پرنده‌یتان به صورت غیرمعمولی خوابالود بود، احتمالاً در طول شب خواب آشفته‌ای داشته است. این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد اما نور مصنوعی، وجود یک حیوان خانگی پرانرژی (مانند

مجله آموزشی حیوانات

) در خانه یا سر و صداهای شبانه رایج‌ترین دلیل این خواب آشفته هستند. یک مرغ عشق بیمار ممکن است علائم بیماری را از خود بروز دهد؛ به همین دلیل باید به دقت سایر علائم را نیز بررسی کنید. برای آشنایی با علائم بیماری، در ادامه با بخش سلامت مرغ عشق با ما همراه باشید.

کسل شدن مرغ عشق

اگر مرغ عشق آرام روی چوب بنشیند (گاهی روی یک پا)، اما هیچ تمایلی به خوابیدن نداشته باشد، احتمالاً کسل شده است. این مشکل تنها زمانی پیش می‌آید که فقط یک پرنده داشته باشید. ابتدا باید با ارتباط برقرار کردن با او و یا تغییر اسباب بازی‌های دور و بر او یا حتی عوض کردن قفس به او کمک کنید. مرغ عشق‌ها نیازمند تحریک ذهنی هستند و یک قفس کسل‌کننده بدون هیچ دوست و همراهی بدترین جای ممکن است.

اگر پرنده‌یتان به صورت غیرمعمولی ساکت است، به دنبال علائم دیگری بگردید زیرا همیشه ممکن است که او دچار بیماری شود.

تغییر رفتار مرغ عشق ها

هرگونه تغییر غیرطبیعی در رفتار مرغ عشق ها به احتمال زیاد ناشی از تغییرات هورمونی در فصل جفت‌گیری است (همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم). با این حال این تغییرات می‌توانند نشان دهنده وجود یک بیماری هم باشند. در نتیجه با دقت پرنده‌یتان را بررسی کنید. تغییراتی که باید به آن‌ها دقت داشته باشید عبارتند از:

  • اشتهای کم. علّت: بیماری، پرریزی یا استرس.
  • کاهش آوازخوانی. علّت: بیماری، سپری کردن شب با آشفتگی یا پرریزی.
  • پف دادن پرها مدت طولانی از روز. علّت: بیماری، سپری کردن شب با آشفتگی یا دمای کم قفس.
  • به شدت تهاجمی شدن. علّت: تغییرات هورمونی (فصل جفت‌گیری)، پرریزی یا حسادت (اگر پرنده جدیدی وارد قفس شده باشد).
  • شل شدن مدفوع. علّت: بیماری، رژیم غذایی نامناسب (احتمالاً مصرف بیش از حد میوه) یا تغییرات هورمونی (مرغ‌ها در فصل جفت‌گیری اغلب مدفوعشان شل می‌شود).
  • بالا آوردن دانه. علّت: تغییرات هورمونی – مرغ عشق به جفت خود، آینه یا به شما محبت نشان می‌دهد.
  • چمباتمه زدن روی چوب با بال‌های باز. مادّه‌ها این حرکت را برای فراخواندن نرها انجام می‌دهند.
  • مالیدن قسمت پشتی دم روی چوب‌ها یا دیگر سطوح. این حرکت در واقع شبیه‌سازی عمل جنسی است.

چند بازی‌ آموزشی مخصوص مرغ عشق

مار و پلّه مخصوص مرغ عشق

برای این بازی نیاز دارید که یک سکوی کوچکی داشته باشید که یک پله‌ در یک سمت آن قرار دارد و یک سرسره در سمت دیگر آن. ترفند استفاده از قسمت “پله” آسان است: مرغ عشق را پایین پلّه بگذارید و تشویقی او را در بالای پلّه. زمانی که پرنده از پله‌ها بالا رفت، همزمان از جمله‌ای دستوری مانند “از پلّه برو بالا!” استفاده کنید. کمی بعد، می‌توانید مرغ عشق را از پایین پلّه‌ها دورتر ببرید. برای قسمت “مار” بازی، مرغ عشق باید به آرامی از روی سرسره به پایین سر بخورد. در اینجا هم ارزن یا یک تشویقی دیگر کلید بازی است. تشویقی را در پایین سرسره قرار دهید و منتظر بمانید. از آن جایی که این پرنده باهوش است، به احتمال زیاد به سمت تشویقی پر می‌زند و از سرسره استفاده نمی‌کند. اگر این کار را کرد، تشویقی را پنهان کنید و دوباره از اول بازی را شروع کنید. به این ترتیب پرنده متوجه می‌شود که سرسره، کلید رسیدن به تشویقی است. به محض این که پرنده روی سرسره قرار گرفت، بگویید “از سرسره پایین بیا”. بعدها می‌توانید پله و سرسره را بزرگ‌تر کنید و گسترش دهید.

مار و پله مرغ عشق
پلّه مخصوص مار و پلّه بازی مرغ عشق

فوتبال مخصوص مرغ عشق

اگر یک توپ پینگ پنگ در قفس مرغ عشقتان قرار بدهید، پرنده خیلی سریع با آن بازی می‌کند و با نوکش با توپ دریبل می‌زند. این کار بیرون از قفس، می‌تواند به فوتبال بین مرغ عشق و انسان تبدیل شود. به آرامی توپ را به سمت مرغ عشق بیاندازید. پرنده به صورت غریزی توپ را می‌گیرد. می‌توانید از یک دروازه هم استفاده کنید؛ در این صورت مرغ عشقتان تبدیل به دروازه‌بان خواهد شد. یک دروازه دیگر یک متر دورتر از مرغ عشق قرار دهید؛ خواهید دید که مرغ عشق تلاش می‌کند تا با نوک زدن و به جلو راندن توپ گل بزند. به محض آن که توپ او در دروازه قرار گرفت، بگویید “گل” و به او تشویقی بدهید. پرنده خیلی زود یاد می‌گیرد که با مهارت‌های خودش در دریبل زدن با نوک، تشویقی بگیرد.

فوتبال مرغ عشق
فوتبال بازی مرغ عشق

بازی فرار هنرمندانه

در اینجا هدف این است که مرغ عشق از یک تونل کوتاه بگذرد. اما قرار نیست برای آزادی از تونل بگذرد، بلکه قرار است به یک خوراکی خوشمزه برسد. برای شروع، یک کارتن با یک سوراخ بزرگ در داخل آن یا یک حلقه پلاستیکی بزرگ بردارید. مرغ عشق را صدا بزنید و یک تشویقی در طرف دیگر سوراخ به او نشان دهید. زمانی که پرنده از حلقه پرید، جمله دستوری مورد نظرتان را بگویید – مثل “بپر”. بعد از آن که توانست این حرکت را به خوبی انجام بدهد، حلقه پلاستیکی یا کارتن را کوچک‌تر کنید و به مرور سوراخ یا همان تونل را باریک‌تر کنید. در نهایت، مرغ عشق را صدا بزنید تا از تونلی ضخیم‌تر و طولانی‌تر مانند لوله دستمال حوله‌ای بگذرد.

بازی فرار هنرمندانه مرغ عشق
عبور مرغ عشق ها از تونل حلقه های پلاستیکی

بازی رفتن و آوردن و رها کردن اسباب بازی

انجام صحیح این بازی کمی زمان‌بر است اما این بار هم هوش و ذکاوت مرغ عشق در نهایت باعث برنده شدن او می‌شود. در اینجا هدف آن است که پرنده‌یتان یاد بدهید وسیله‌ای را بردارد، آن را برای شما بیاورد و در دستتان قرار دهد. برای شروع، پرنده را روی انگشتتان بنشانید و یک وسیله براق مثل دکمه یا گیره کاغذ را به او نشان دهید. زمانی که مرغ عشق آن وسیله را با نوکش گرفت، بگویید “بیارش!”. وقتی وسیله را انداخت بگویید “رهاش کن!”. اگر وسیله در دستتان افتاد به او یک تشویقی بدهید. به محض این که این مرحله انجام شد، دستتان را از وسیله دورتر کنید و زمانی که مرغ عشق آن را برداشت، بگویید “بیارش”. دستتان را نزدیک‌تر بیاورید و آماده باشید تا وقتی وسیله را انداخت، آن را بگیرید. به مرور این کار تبدیل به یک حرکت روتین و همیشگی می‌شود که در آن مرغ عشق وسیله را برمی‌دارد، با آن به عقب‌ می‌دود و آن را برای گرفتن تشویقی در دستتان می‌گذارد.

مرغ عشق و بازی رفتن و آوردن
بازی رفتن و آوردن وسایل و رها کردن آن ها

نقطه مشترک این بازی‌ها و ترفندهای آموزشی این است که مرغ عشق عاشق بازی با این وسیله‌ها است. اگر دوست نداشته باشند که بازی کنند، بازی نمی کنند، خیلی ساده است. این یعنی هیچ گونه فشار یا اجباری در این بازی وجود ندارد. یک بازی کاملاً جالب هم برای مرغ عشق و هم برای صاحب او است. اعتماد و تشویقی، کلید این بازی است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.