راهنمای جامع بیماری پارووویروس سگ ها + درمان و پیشگیری

0

پارواویروس نام یک بیماری واگیردار خطرناک در توله سگ هاست که میتونه در کمتر از ۷۲ ساعت باعث مرگ اون ها بشه. در این مقاله درباره بیماری پارواویروس سگ ها صحبت کرده و درباره علائم، تشخیص بیماری، درمان و پیشگیری اش در توله ها صحبت میکنیم.

بیماری پارواویروس سگ چیست؟

بیماری پاروای سگ ها توسط ویروسی به نام پارواویروس تیپ ۲ در سگ ایجاد میشه.

  • اولین سوال مراجعه کننده ها درباره این بیماری معمولا از من اینه که: سگ من چطوری به پاروا مبتلا شده؟

باید بگم متاسفانه ویروی پاروا ویروسی به شدت واگیردار و مقاوم هست و برای همین در محیط به راحتی پخش میشه. این ویروس از راه استفراغ، مدفوع و بدن سگ های آلوده در محیط پراکنده شده و توسط دست انسان، غذا، ظرف غذا، کفش و … جا به جا میشه و سگ سالم رو بیمار میکنه.

از بین بردن ویروس پاروا از محیط آلوده بسیار سخته و برای همینه که این ویروس انقدر شایعه و هرسال بخصوص در فصل بهار و تابستان سگ های زیادی رو مبتلا میکنه.

پارواویروس سگ ها با حمله به دستگاه گوارش توله سگ، باعث دهیدراته و کم آب شدن بدن، اسهال خونی و استفراغ و در نهایت مرگ سگ میشه.

پارواویروس سگ ها به سیستم ایمنی بدن سگ هم حمله کرده و منجر به ضعیف شدن اون و ناتوان شدن بدن سگ در دفاع در برابر باکتری ها میشه. سگ های مبتلا به پاروا، اغلب به دلیل ابتلا به عفونت های ثانویه باکتریایی یا کم آبی بدن از بین میرن.

پارواویروس سگ

علائم و نشانه های ابتلا به پاروویروس در سگ ها و توله سگ ها

مهم ترین مشخصه های فیزیکی ابتلا به پاروا ویروس علائم زیر هستن.

  • خستگی و بی حالی
  • کاهش اشتها یا بی اشتهایی
  • تب
  • استفراغ
  • اسهال (عموما اسهال خونی)

البته توجه داشته باشید که دیدن این نشانه ها در سگ لزوما ثابت نمیکنه که سگ به بیماری پاروا مبتلاست.

سگ هایی که جدیدا به ویرس پاروو آلوده شدن، در اوایل بیماری وقتی که هنوز نشانه ها شدت نگرفته، توسط صاحبشون جدی گرفته نمیشن و همین باعث تاخیر در درمان و بدتر شدن بیماری میشه.

توصیه دامپزشک

وقتی میبینین توله سگ شما بی حاله، غذا نمیخوره و بالا آورده یا کمی اسهال داره، سریعا ببرینش پیش دامپزشک تا اگر به پاروا مبتلا شده در اسرع وقت درمانش شروع بشه. صبر کردن در اینجور مواقع فقط باعث پیشرفت بیماری و سخت تر شدن درمان و کاهش شانس سگ برای زنده موندن میشه و اگر سگ دیگه ای در منزل باشه احتمال انتقال اون ها به پاروا رو هم افرایش میده.

 

بیماری پاروا ویروس سگ ها چطور تشخیص داده میشه؟

بیماری پاروا ویروس همچون

مجله آموزشی حیوانات

برای تشخیص نیاز به کیت مخصوصی داره. اگر دامپزشک شک کنه که سگ شما به پارواویروس مبتلا شده، اولین کاری که میکنه گذاشتن کیت پاروا هست. این کیت در بیشتر مواقع مشخص میکنه که سگ شما به پاروا ویروس مبتلاست یا خیر.

بیشتر دامپزشک ها آزمایش خون هم برای سگ تجویز میکنن تا شدت بیماری رو مشخص کنن.

برخی از

مجله آموزشی حیوانات

مثل

مجله آموزشی حیوانات

، ژرمن شپرد،

مجله آموزشی حیوانات

و

مجله آموزشی حیوانات

به پاروا ویروس حساس تر هستن و احتمال ابتلاشون بیشتره.

پاروا سگ

آیا پارواویروس سگ ها قابل درمان است؟

بیماری پاروو سگ ها یک بیماری ویروسی هست و مانند بقیه بیماری های ویروسی درمانی براش وجود نداره. اگر سگی به پاروویروس مبتلا بشه، باید دوره بیماری رو طی کنه و زنده بمونه.

برای همینه که وظیفه دامپزشک در برابر سگ هایی که به پاوراویروس مبتلا شدن اینه که با درمان های حمایتی به سگ کمک کنن در طول دوره بیماری تلف نشه.

درمان بیماری پاروا سگ ها بر روی کنترل عفونت های ثانویه باکتریایی و جبران مایعات و الکترولیت از دست رفته بدن سگ تمرکز داره. برای همین به محض تایید بیماری پاروا، دامپزشک برای سگ سرم، آنتی بیوتیک و داروهایی برای کاهش علائم اسهال و استفراغ تجویز میکنه.

اگر سگی که پاروا داره رو به حال خودش رها کنیم احتمال مرگ اون سگ بالای ۹۰ درصد هست. سگ هایی که بیماری پاروویروس دارن اگر در بیمارستان دامپزشکی بستری بشن نسبت به سگ هایی که در منزل درمانشون رو ادامه میدن شانس بیشتری برای خوب شدن دارن.

اگر سگ شما به بیماری پارواویروس سگ ها مبتلا شده، سریعا از سگ های دیگه ای که در منزل دارید جداش کنید و تمام جاهایی که میخوابه، ظرف غذا و زمین خونه باید با وایتکس (سفید کننده) رقیق شده ضد عفونی بشه.

در مورد سگت سوال داری و از دامپزشکان پت پرس راهنمایی میخوای؟

در ۳ قدم ساده حساب کاربری بساز، شارژش کن، سوالت رو از دامپزشک بپرس و در اسرع وقت جواب بگیر.

مجله آموزشی حیوانات

 

واکسیناسیون سگ

چگونه از مبتلا شدن سگ به بیماری پاروویروس سگ ها پیشگیری کنیم؟

پارواویروس بیماری کشنده و خطرناکیه ولی خبر خوب اینه که برای این بیماری سگ ها واکسن ساخته شده. اگر سگ شما به درستی واکسینه بشه، احتمال ابتلاش به پارواویروس به میزان قابل توجهی کاهش پیدا میکنه.

واکسیناسیون بر ضد پارواویروس در توله سگ ها در ۳ سری انجام شده و اولین دوز واکسن باید در ۸ هفتگی به سگ تزریق بشه. دوز دوم در ۱۰ هفتگی و دوز سوم حدود ۱۶ هفتگی به سگ تزریق میشه.

پس از اون واکسیناسیون به صورت سالیانه ادامه پیدا میکنه (سالی ۱ بار).

حتی اگر پرورش دهنده ای که سگ رو ازش میخرید بهتون بگه که سگ رو واکسینه کرده بهتره حداقل ۲ دوز واکسن به سگتون بزنید.

موقع تزریق واکسن دامپزشک برای سگ یک شناسنامه بهداشتی صادر میکنه که در اون باید تاریخ واکسن ، برچسب واکسن و مهر و امضای دامپزشک درج بشه. اگر پرورش دهنده ای ادعا کرد سگی که به شما میفروشه واکسینه شده حتما ازش شناسنامه رو درخواست کنید. در صورتی که شناسنامه ای دریافت نکردین تمامی مراحل واکسیناسیون رو از اول طی کنید.

واکسیناسیون سگ‌تون خیلی مهمه و روی سلامتی اون تاثیر مستقیم میزاره. اگه هنوز به سگتون واکسن نزدین و یا نمی دونین که باید چه واکسن هایی بهش بزنین بهتره مقاله

مجله آموزشی حیوانات

رو مطالعه کنین.

توصیه دامپزشک

تا وقتی سگ شما تمامی ۳ مرحله واکسیناسیون رو طی نکرده، از خونه بیرون نبریدش و بهش اجازه ندید با سگ های دیگه تماس داشته باشه.

اگر سگ شما بالغ باشه واکسیناسیون در ۲ نوبت براش انجام شده و سپس سالیانه میشه.

 

 

بیماری پاروا سگ

آیا انسان ها میتونن از سگ بیماری پاروا ویروس بگیرن؟

خیر. پاروا ویروس سگ ها به انسان منتقل نمیشه. البته یکی از سویه های ویروس پاروا میتونه در کودکان خارش و حساسیت پوستی خفیف ایجاد کنه ولی این سویه با سویه ای که در سگ ها باعث بروز بیماری پاروا میشه یکی نیست. اما بیماری هایی دیگه ای هستن که میتونه به انسان منتقل بشه؛ که با دونستن اون میتونین از انتقال این بیماری ها جلوگیری کنین. پیشنهاد میکنم مقاله «

مجله آموزشی حیوانات

» مطالعه کنین تا با این بیماری‌ها بیشتر آشنا بشین.

۳.۹
/
۵
(
۱۳

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.