بررسی دلایل سرماخوردگی گربه‌

0

سرماخوردگی در گربه ها عمدتا توسط دو ویروس مختلف ایجاد می شود:

در 80-90٪ موارد ، این دو ویروس باعث سرماخوردگی در گربه ها می شوند. با این حال ، گاهی اوقات سایر عوامل عفونی مانند بردتلا ، کلامیدیا ، پاستورلا ، مایکوپلاسما و ریوویروس نیز در 10-20٪ موارد می توانند باعث سرماخوردگی در گربه ها شوند.

گربه ها در هر سنی می توانند به این بیماری ها مبتلا شوند. اما گربه ها و گربه های جوان بیشتر در معرض این بیماری ها هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها ضعیف است.

گربه های مسن ، گربه های واکسینه شده و گربه های مسن با سیستم ایمنی ضعیف (بیماری قلبی ، مشکلات تنفسی ، آسم و غیره) نیز می توانند بیمار شوند.

علائم سرماخوردگی گربه

آیا گربه می تواند سرما بخورد؟

حتی اگر اطلاعات متناقضی در مورد سرماخوردگی گربه ها در اینترنت وجود دارد ، باید بدانید که گربه ها مانند ما نمی توانند ویروس سرماخوردگی را بگیرند!

بیشتر ویروس ها به یک گونه خاص تعلق دارند. یعنی مردم ویروس می گیرند و گربه ها گربه. این بیماری از انسان به گربه و بالعکس به طور کلی قابل انتقال نیست.

گربه ها همچنین می توانند به بیماری FURD مبتلا شوند که به آن زخم های سرد گفته می شود و با ویروس سرماخوردگی در انسان متفاوت است.

بنابراین اگر سرما خورده اید دیگر نگران بیماری گربه خود نباشید. برعکس ، اگر گربه شما سرد باشد ، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند.

البته برخی بیماری ها نیز وجود دارند که می توانند بین گربه ها و انسان شیوع پیدا کنند

مجله دامپروری

می توانید درباره آنها بیشتر بدانید.

چند روش برای سرماخوردگی بین گربه ها وجود دارد؟

سرماخوردگی در گربه ها بسیار مسری است و نحوه انتقال ویروس این است که گربه در تماس مستقیم با بیماری و گربه آلوده است. ویروس از طریق سیگارهای چشم و بینی منتقل می شود و در صورت تماس به گربه بعدی منتقل می شود.

این بیماری در مناطقی که تعداد زیادی گربه نگهداری می شوند مانند مدارس شبانه روزی ، پناهگاه ها ، فروشگاه های حیوانات خانگی و … ظاهر می شود و می تواند با سرعت بیشتری گسترش یابد.

بنابراین ، مهم است که گربه خود را از گربه های بیمار دور نگه دارید ، خدای ناکرده ، او بیمار نمی شود و اگر مجبور باشید گربه خود را برای چند روز نگه دارید.

مجله دامپروری

یکی از بهترین و معتبرترین مدارس شبانه روزی برای گربه ها را انتخاب کنید. البته ، ممکن است گاهی گربه شما در مدرسه شبانه روزی بیمار شود ، بنابراین اگر مجبورید گربه خود را به هتل یا مدرسه شبانه روزی ببرید ، به سطح کیفی آن مدرسه شبانه روزی توجه کنید.

البته به خاطر داشته باشید که بعضی از گربه های شجره نامه مانند گربه ایرانی پوسته های کوتاهی دارند که احتمال سرماخوردگی آنها بیشتر است. اگر می دانید چگونه از گربه های ایرانی پرشین مراقبت کنید ، جای نگرانی نیست. بنابراین من مقاله را پیشنهاد می کنم

مجله دامپروری

این را با دقت بخوانید تا بتوانید به خوبی از این گربه ایرانی مراقبت کنید.

ما یک بار دیگر تأکید می کنیم که انتشار ویروس ها ، ویروس های تبخال و ویروس های کلسی ویروس به انسان غیرممکن است!

درمان سرماخوردگی گربه

علائم تبخال در گربه ها چیست؟

گربه ها ممکن است علائم مختلف سرماخوردگی داشته باشند و هر گربه علائم مختلفی داشته باشد. معمولاً 3-7 روز پس از آلوده شدن گربه ، آنها بتدریج علائمی را نشان می دهند و روند بیماری 10-7 روز طول می کشد.

با این حال ، به طور کلی ، علائم سرما در مسجد عبارتند از:

زباله
سرفه
جیغ زدن
برای ترشحات تمیز از چشم و بینی تمیز کنید
حرارت
کاهش اشتها
کم آبی و کمبود آب بدن
مهار و تنفس دهان باز
تورم و قرمزی چشم
پلک ها جمع می شوند و در موارد شدیدتر ، مژه ها به هم می چسبند
زخم های دردناک در چشم ، بینی یا دهان
دامپزشک چگونه سرماخوردگی گربه را درمان می کند؟

خوشبختانه ، در بیشتر موارد گربه ها کمتر سرما می خورند و طی 1-2 هفته پس از بیماری بهتر می شوند و گربه از خود مراقبت می کند.

اگر بعد از 2-3 روز علائم بهبودی مشاهده نکردید ، یا اگر گربه شما یکی از جدی ترین علائم مانند آبریزش بینی و چشم و زخم را دارد ، غذا نخورید یا حرکت نکنید ، باید بلافاصله گربه خود را به دامپزشک ببرید.

به ویژه گربه دامپزشکی چشم و دهان را معاینه می کند و با توجه به شدت بیماری درمان لازم را انجام می دهد.

سرماخوردگی گربه مانند اکثر بیماری های ویروسی درمان خاصی ندارد و تنها درمان می تواند بیماری را سریعتر درمان کند. البته دامپزشکان برای جلوگیری از بیماری های ثانویه که می توانند به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن ایجاد شوند ، داروهای ضد باکتری تجویز می کنند.

گربه های پیر و مسن بهتر می توانند با کمک شما با بیماری مقابله کنند. اما سرماخوردگی در گربه ها بسیار خطرناک تر است و حتی می تواند آنها را از بین ببرد. بنابراین ، در صورت وجود این بیماری ، هرچه گربه زودتر در دامپزشک پذیرفته شود ، احتمال بهبودی بیشتر است.

متاسفانه اکثر گربه های ولگرد به دلیل شرایط نامناسب خیلی زود می میرند.

بیشتر گربه های آلوده نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند و دامپزشک می تواند داروهای ضد ویروسی (به ویژه برای ویروس های تبخال) و نسخه هایی مانند آنتی بیوتیک خوراکی یا چشم تجویز کند و از پیش غذا برای کمک به تغذیه گربه استفاده کند.

البته شما به عنوان صاحب گربه نقش مهمی در بهبود سریع سرماخوردگی گربه خود دارید که در قسمت بعدی به آن خواهیم پرداخت.

سرماخوردگی بچه گربه

سرماخوردگی گربه ها را در خانه درمان کنید

گربه ها درمان خاصی برای سرماخوردگی ندارند اما با ایجاد شرایط مناسب می توانید به گربه کمک کنید تا زمان بهبودی را سریعتر پشت سر بگذارد و بهبود یابد.

البته مهمترین نکته این است که گربه خود را نزد دامپزشک ببرید ، بتوانید درمان لازم را برای بیماری تجویز کنید و سپس با مشورت دامپزشک از گربه خود مراقبت های لازم را انجام دهید.

تحت هیچ شرایطی نباید گربه خود را معالجه کنید و بدون مشورت با دامپزشک داروهایی مانند داروهای سرماخوردگی انسانی ، آموکسی سیلین یا آزیترومایسین انسانی را تجویز کنید. این داروها اغلب حاوی موادی هستند که برای گربه ها سمی و خطرناک هستند و باعث مرگ گربه می شوند.

همچنین از قطره های چشمی مانند بتامتازون و دگزامتازون استفاده نکنید. زیرا سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند ، حتی به قرنیه چشم آسیب می رسانند و حتی گربه های نابینا را نیز آسیب می بینند.

چگونه می توانم به گربه خود کمک کنم تا سریعتر بهبود یابد؟

با ایجاد شرایط مطلوب برای گربه و انجام برخی اقدامات کمک کننده ، می توانید به گربه کمک کنید تا در اسرع وقت بیماری را از بین ببرد و بهبود بخشد.

برخی از این فعالیت ها:

می توانید بینی یا چشم گربه را به آرامی با یک توپ کرکی آغشته به آب گرم تمیز کنید. خونریزی به خصوص در گربه ها باعث چسبندگی پلک ها می شود و خطرناک است.
یک مکان راحت برای خوابیدن داشته باشید و روزانه آن را تمیز کنید تا ویروس گسترش نیابد.
کم آبی بدن نشانه سرماخوردگی گربه است و می تواند بیماری را تشدید کند. به همین دلیل گربه شما همیشه آب تمیز و تمیز دارد.
گربه به دلیل کاهش بو نمی خواهد غذا بخورد و اشتها را از دست می دهد. نخوردن و لاغر نشدن یک عامل خطر است که می تواند علائم و حتی مرگ گربه را تشدید کند.
بنابراین او را به خوردن غذاهای بسیار خوشمزه ، گرم و معطر مانند مرغ یا گربه ماهی تشویق کنید.

 

پس از ترمیم کامل ، به گربه خود کمک کنید تا سیستم ایمنی بدن را با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب و مغذی تقویت کند.

درمان سرماخوردگی گربه در خانه

آیا راهی برای جلوگیری از سرماخوردگی گربه ها وجود دارد؟

بله ، خوشبختانه یک روش بسیار ساده و کاربردی برای جلوگیری از بیماری گربه شما وجود دارد و آن واکسیناسیون به موقع و کامل گربه است.

چندین واکسن داده شده در طی 9 هفته به گربه ها ، از سیستم ایمنی بدن گربه ها در برابر بیماری های مختلف مانند تبخال و کلسیویروس محافظت کرده و زندگی شما را آسان تر می کند.

البته هر سال چندین واکسن در بزرگسالی باید به روز شود تا اثربخشی آن حفظ شود.

واکسیناسیون به موقع گربه ها مهم است. زیرا اگر گربه قبلاً به این ویروس ها آلوده شده و بعداً واکسینه شده باشد ، باز هم می تواند آلوده شود.

 

آیا گربه سرد زده می تواند بیمار شود؟

متأسفانه ویروس تبخال حتی پس از درمان کامل نیز در حالت خاموش باقی مانده و در هر سنی و هنگامی که سیستم ایمنی بدن گربه ها ضعیف شود ، می تواند تکرار شود.

عواملی مانند سو mal تغذیه ، استرس شدید (جابجایی در خانه ، ترک گربه ، صدمه به گربه ها ، جراحی ، بیماری و …) نیز می توانند سیستم ایمنی گربه های مسن را تضعیف کنند.

بنابراین ، بهترین کار برای واکسیناسیون کامل گربه ، واکسیناسیون گربه و محافظت از آن در برابر بیماری های مهلک است ، طبق برنامه و وظیفه هر صاحب گربه با وجدان و وفادار.

آیا باید یک گربه سرد را از گربه های دیگر دور نگه دارم؟

بله حتما! گربه ها بسیار مسری و مسری هستند و تماس ناچیز با گربه آلوده می تواند به گربه های دیگر نیز آسیب برساند.

بنابراین ، اگر چندین گربه دارید و یکی از آنها علائم سرماخوردگی دارد ، آنها را در اسرع وقت از گربه های دیگر دور کنید.

همچنین ، اگر گربه جدیدی (مخصوصاً گربه) آورده اید و نمی دانید که واکسن کامل دریافت کرده است ، بهتر است آن را به جای دیدن دامپزشک در حدود 10 روز در مکانی جداگانه از گربه های خود نگه دارید. .

شما چی فکر میکنید

آیا شما تجربه برخورد و کار با گربه های سرد را دارید؟ چگونه می توانید به گربه خود کمک کنید تا بهبود یابد؟ آیا فکر می کنید سرماخوردگی گربه ها یک بیماری خطرناک و کشنده است؟ لطفاً برای ما نظر بگذارید و افکار ، تجربیات و س questionsالات خود را با ما در میان بگذارید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.