آموزش نه گفتن به سگ!

0

توله سگ کوچولویی که تازه وارد خونه جدیدش میشه با قوانین زندگی تو خونه آشنایی نداره و احتمالا بارها کارهایی انجام میده که اجازه نداره. به همین دلیل یکی از پرکاربردترین کلمه‌های دستوری که صاحب سگ استفاده می‌کنه «نه» گفتنه. اما آیا توله سگها منظور ما رو از کلمه نه می‌فهمن؟ چطوری بهشون یاد بدیم که «نه» یعنی اون کار رو دیگه انجام نده؟ در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید تا در این مورد بیشتر صحبت کنیم و آموزش نه گفتن به سگ رو بهتون یاد بدیم.

آموزش کلمه دستوری نه به سگ

کلمه دستوری نه رو در چه مواقعی استفاده کنم؟

یکی از اولین آموزش‌هایی که سگ باید یاد بگیره اینه که «نه» یا «ولش کن» به این معنیه که باید کاری که داره انجام میده رو متوقف کنه.

اکثر صاحبان سگ به طور ناخودآگاه وقتی سگشون کار بدی انجام میده بهش می‌گن «نه» و دوست دارن زیاد از این کلمه استفاده کنن. و تقریبا برای هر کاری که سگشون انجام میده یا تازه می‌خواد انجام بده اول می‌گن نه!

استفاده زیاد و نابجا از فرمان «نه» تنها باعث گیچ شدن سگتون میشه و تاثیر تربیتیش رو از دست میده.

در حالیکه خیلی از مربیان سگ چندان علاقه‌ای به استفاده از کلمه نه ندارن و معتقدن بار منفی و تنبیهی زیادی داره. در عوض اونا ترجیح میدن با تایید مثبت و تشویق کارهای خوب سگ و نادیده گرفتن کارهای اشتباه و بد سگ رو تربیت کنن.

با اینحال، اگه از کلمه «نه» به جا و به موقع و به اندازه کافی استفاده کنید می‌تونه در تربیت سگ کمکتون کنه.

تشویقی دادن به سگ

مراحل آموزش فرمان نه به توله سگ

  • کلی تشویقی خوشمزه دم دست داشته باشید.
  • به سگتون یه فرمان مثل «بشین» بگید تا توجهش کاملا به شما جلب بشه.
  • بعد یه موقعیت ایجاد کنید که سگتون خیلی دوست داره انجامش بده؛ مثلا یه تیکه غذا روی زمین بندازید.
  • به محض اینکه توله سگ نزدیک غذا شد و خواست بخوردش بهش بگید «نه» یا «ولش کن» و وقتی حواس سگ به شما معطوف شد بهش تشویقی بدید.
  • این تمرین رو بارها باید انجام بدید تا سگ متوجه بشه که اگه کارش رو متوقف کنه و به شما توجه کنه یه خوراکی خوشمزه در انتظارشه.

این تمرین با موقعیت‌های مختلف، هم تو خونه هم بیرون انجام بدید. مثلا اسباب بازی مورد علاقه‌ش رو پرت کنید و وقتی سگ می‌خواد سمتش بره بهش بگید «نه» یا «ولش کن».

یکی از مزایای این آموزش اینه که موقعی که دارید با سگتون پیاده‌روی می‌کنید سگ هر آت و آشغالی که دم دستش ببینه نمیخوره و اگه توجهش به چیزی جلب بشه می‌تونید با گفتن کلمه دستوری نه جلوی این کارش رو بگیرید.

مشکلات رفتاری سگ ها در خانه

نکته مهم: نه گفتن به سگ با لحن آروم و بدون داد زدن!

نکته مهم اینه که کلمه نه رو باید محکم و قاطع بگید؛ اما به هیچ وجه سرش داد نزنید.

چون اگه داد بزنید سگتون فکر می‌کنه دارید تنبیهش می‌کنید، ازتون میترسه و هیچی یاد نمیگیره.

البته میدونیم گاهی ممکنه از دستش عصبانی و کلافه بشید و کنترلتون رو از دست بدید و با داد و فریاد بهش بگید نه! اما سعی کنید آرامشتون رو حفظ کنید.

هرچقدر سگ زودتر این آموزش رو یاد بگیره خرابکاری‌هاش هم کمتر و کنترلش راحتتر می‌شه؛ پس صبور باشید.

یادتون باشه که یه مربی حرفه‌ای همیشه خونسردی خودش رو حفظ می‌کنه و اجازه نمیده سگ کنترل احساساتش رو به دست بگیره. (در این رابطه بخونید:

مجله آموزشی حیوانات

)

سگ در حال پیاده روی با صاحبش

به سگتون یاد بدید برای تشویقی گرفتن به شما نگاه کنه!

وقتی نه گفتن رو به سگ یاد میدیم هدفمون فقط این نیست که اون شی یا غذا یا اسباب بازی رو ول کنه، بلکه بیشتر می‌خوایم با گفتن کلمه دستوری به ما توجه کنه، ازمون حرف شنوی داشته باشه و یجورایی بفهمه که رئیس کیه!

درسته که وقتی سگ آموزش رو درست انجام میده بهش تشویقی میدیم، اما باید بفهمه که چون ما ازش راضی هستیم داریم بهش تشویقی میدیم.

  • پس بعد از چندین بار تمرین، این بار که بهش گفتید نه، بلافاصله بهش تشویقی ندید. سگ کمی منتظر می‌مونه و وقتی می‌بینه خبری نیست احتمال زیاد به شما نگاه می‌کنه. به محض اینکه بهتون نگاه کرد بهش تشویقی بدید.
  • این تمرین رو بارها تکرار کنید تا به مرور وقتی به سگتون می‌گید نه! به شما نگاه کنه.
  • کم کم که سگتون این آموزش رو خوب یاد گرفت استفاده از تشویقی رو کم کنید تا بالاخره به جایی برسید که بدون تشویقی و فقط با گفتن کلمه دستوری نه سگ به حرفتون گوش کنه.

هدف از تمام آموزش‌ها به سگ اینه که صاحبش رو به عنوان رئیس قبول کنه و در تمام شرایط ازش حرف شنوی و فرمانبرداری کامل داشته باشه.

استفاده از تشویقی و کلیکر و … همگی ابزار آموزشی هستن و هدف جلب رضایت شماست. سگ باید یاد بگیره حتی غریزی‌ترین رفتار مثل پارس کردن رو هم باید به فرمان و دستور ما انجام بده. (در این رابطه بخونید:

مجله آموزشی حیوانات

)

نه گفتن به سگ

چرا بهتره از کلمه «نه» کمتر استفاده کنیم؟

هدف ما از آموزش دستور نه به سگ اینکه جلوی یه کاری رو بگیریم؛ یعنی ازش می‌خوایم اون کار رو انجام نده. در حالی که سگها به فرامینی که اونا رو به انجام کاری تشویق کنه بهتر جواب میدن.

پس بهتره در عوض حواسش رو از کاری که نمی‌خوایم پرت کنیم و ازش بخوایم یه کار دیگه انجام بده؛ مثلا بهش بگید «بشین» و بعد بهش تشویقی بدیم. یا یه اسباب بازی جذاب نشونش بدیم تا حواسش پرت بشه و برای بازی کردن پیش شما بیاد.

سگها موجوداتی پرانرژی هستن و نیاز به فعالیت و بازی دارن. اگه به اندازه کافی برای سگمون وقت نذاریم و با سگمون بازی نکنیم مطمئنا کلافه و بی حوصله میشه و شروع به خرابکاری می‌کنه یا عمدا و برای جلب توجه شما کارهایی که نباید رو انجام میده.

در چنین موقعیتی نمی‌تونیم فقط بهش بگیم نه، نه، نه! و انتظار داشته باشیم سگمون مودب و خوش رفتار بشه. ما هم باید شرایط و نیازهای سگمون رو در نظر بگیریم و اگه می‌بینیم کلافه شده برای پیاده‌روی بیرون ببریمش یا با انواع بازی سرگرمش کنیم. (در این رابطه بخونید:

مجله آموزشی حیوانات

)

تربیت سگ

چطور سگم رو درست و اصولی تربیت کنم؟

چیزی که خیلی از ما نمی‌دونیم اینه که مسبب و دلیل خیلی از رفتارهای اشتباه و عادات غلط سگمون خودِ ما هستیم.

با تربیت درست و اصولی از زمان تولگی می‌تونید سگی خوشحال و راضی اما مودب و خوش رفتار داشته باشید. نکته مهم در تربیت سگ اینه که به جا و به موقع و به روش صحیح بهش آموزش‌های لازم رو بدید.

به دلیل اهمیت تربیت سگ، ما یه کتاب راهنمای جامع در مورد تربیت سگ تهیه کردیم که هرچیزی که لازمه در مورد آموزش سگ بدونید رو بهتون یاد دادیم و تمام فرامین اولیه و آموزش قوانین خونه و …. رو مرحله به مرحله آموزش دادیم. با کمک این کتاب می‌تونید خودتون مثل یه مربی حرفه‌ای سگتون رو تربیت کنید.

 

قدم اول برای تربیت سگ رو بردار!

کتاب تربیت سگ (ایبوک)

اگر دوست دارید خود شما مربی سگتون باشید،  ایبوک جامع تربیت سگ که توسط تیم پت پرس تولید شده، به کمکتون میاد!

در این کتاب الکترونیکی از ۰ تا ۱۰۰ تربیت سگ رو  از روز اولی که به منزل شما میاد آموزش دادیم. با خوندنش می‌تونین یه سگ حرف گوش کن و خوش رفتار تربیت کنین.

مجله آموزشی حیوانات

 

نظر شما چیه؟

شما چه تجربه‌ای در این مورد دارید؟ چطوری به سگتون نه گفتن رو یاد دادید؟ وقتی میخواید جلوی کار سگتون رو بگیرید از چه کلمه دستوری استفاده می‌کنید؟ لطفا  برای ما کامنت بذارید و نظر، تجربه و سوالات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان در میون بذارید. ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ میدیم.

۵
/
۵
(
۶

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.