آفتاب پرست ها از جذابترین خزندگان و حیوانات خانگی خاص درباره این خزنده همه چیز را بدانید

0

تردید دارید که نگهداری آفتاب پرست به عنوان حیوان خانگی ایده خوبی هست یا خیر؟ خب، باید بگوییم قبل از خرید آفتاب پرست ها که جای خوبی برای خواندن مطلب آمده‌اید! یادتان باشد برای خرید آفتاب پرست ها فقط به وبسایت چارپا سری بزنید که فروشندگان مجاز را بتوانید جستجو کنید.

احتمالاً خوشحال خواهید شد اگر بگوییم که پاسخ این سوال مثبت است – آفتاب پرست‌ها می‌توانند حیوانات خانگی بسیار خوبی باشند اما قبل از آن که خیلی سریع برای خرید آن اقدام کنید، چیزهای زیادی است که باید در مورد آن‌ها بدانید زیرا این حیوان برای همه افراد انتخاب خوبی نیست. بعد از این مسئله هم موضع خریدن یا به سرپرستی گرفتن آفتاب پرست مطرح می‌شود – اگر وب سایت ما را بشناسید، می‌دانید که ما به سرپرستی گرفتن را به شما توصیه می‌کنیم.

آفتاب پرست به عنوان حیوان خانگی
نگهداری آفتاب پرست در خانه

مطلب را با مسئله مزایا و معایب داشتن آفتاب پرست به عنوان حیوان خانگی آغاز می‌کنیم؛ سپس به سراغ اطلاعات کلی‌تر خواهیم رفت تا به شما در تصمیم‌گیری در مورد این که آیا داشتن آفتاب پرست برایتان مناسب است یا خیر، کمک کنیم.

مزایای داشتن این حیوان

آفتاب پرست‌ها انرژی کمی دارند. در نتیجه به فضا و سرگرمی کم‌تری هم نیاز دارند.

بسیاری از نژادهای آفتاب پرست می‌توانند حدود 10 سال زندگی‌ کنند و این یعنی می‌توانید مدت نستباً زیادی این دوست خوبتان را در کنارتان داشته باشید.

آفتاب پرست‌ها هیچ سر و صدایی ندارند! آن‌ها سحیوانات خانگی آرامی هستند.

معایب داشتن این حیوان

 • برای داشتن آفتاب پرستی سلامت و شاد، رژیم غذایی بسیار خاصی نیاز است.
 • برای نژادهای مختلف، دمای خاصی نیاز است.
 • در صورتی که دامپزشک باتجربه‌ای در نزدیکیتان نباشد، رفع مشکلات سلامتی آن‌ها می‌تواند سخت باشد.
 • وسایل مورد نیاز زیستگاه او گران‌قیمت است.

به طور کلی، اگر اولین بار است که می‌خواهید حیوان خانگی داشته باشید، پیشنهاد نمی‌کنیم که اولین تجربه داشتن حیوان خانگی را با آفتاب پرست آغاز کنید.

آیا می‌توانید ارتباط خوبی با آفتاب پرست داشته باشید؟

اگر به دنبال آفتاب پرست خانگی هستید که بتوانید رابطه خوبی با آن برقرار کنید، این حیوان نمی‌تواند حیوان خانگی خوبی برایتان باشد. آفتاب پرست‌ها به مراقبت زیادی نیاز دارند اما آن‌ها مانند

مجله آموزشی حیوانات

‌ها یا بعضی

مجله آموزشی حیوانات

ها (می‌دانیم که گربه‌ها هم می‌توانند انزواطلب باشند) جواب این مراقبت‌های شما را با نشستن در آغوشتان یا تحسین کردنتان نمی‌دهند.

انواع رایج آفتاب پرست‌ها کدام است؟

آفتاب پرست‌ها چندین نژاد دارند که شناخت تفاوت‌های آن‌ها کمک می‌کند تا در شناخت مراقبت‌های مورد نیاز و مسئولیت‌های نگهداری از آن‌ها آگاه شوید و نژاد مناسب آفتاب پرست را برای خود و خانواده‌یتان تهیه کنید! البته اطلاعاتی که در زیر آمده کلی و عمومی است و باید در مورد نژاد خاصی که به آن علاقه‌مند هستید مطالعه بیشتری داشته باشید تا اطمینان پیدا کنید که نیازهای خاص آن‌ها را می‌توانید پاسخگو باشید.

آفتاب پرست محجبه (آفتاب پرست یمنی)

آفتاب پرست محجبه
آفتاب پرست محجبه (یمنی)

این گونه محبوب‌ترین نژاد در میان کسانی است که می‌خواهند این حیوان را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنند. آفتاب پرست محجبه به این دلیل مشهور است که بیشتر از سایر آفتاب پرست‌ها می‌تواند با شرایط خانه خود را وفق دهد.

عمر این نژاد به عنوان حیوان خانگی معمولاً حدود 6 تا 8 سال است. نرهای این نژاد تا 30 سانتی‌متر هم رشد می‌کنند که این اندازه، بزرگ به حساب می‌آید و به محفظه بزرگتری هم برای نگهداری نیاز دارد.

آفتاب پرست سنگالی

عکس آفتاب پرست سنگالی
آفتاب پرست سنگالی

این نژاد سخت‌ترین نژاد برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی است زیرا حساسیت بسیار زیادی به تغییر دارد.

آفتاب پرست‌های این نژاد معمولاً کوچک‌تر از آفتاب پرست‌های محجبه هستند و فقط 20 سانتی‌متر طول دارند. میانگین عمر این نژاد 5 سال است.

آفتاب پرست جکسون

عکس آفتاب پرست جکسون
آفتاب پرست جکسون

به نظر ما یکی از جالب‌ترین آفتاب پرست‌ها از نظر ‌ظاهری این نژاد است زیرا ویژگی نرهای آن‌ داشتن شاخ است. این نژاد نوازش و دست زدن را دوست ندارد و اگر به او دست بزنید، مضطرب می‌شود. در نتیجه بهتر است به جای دست زدن به این نژاد از آفتاب پرست‌ها فقط آن‌ها را نگاه کنید.

این نژاد می‌تواند 20 تا 30 سانتی‌متر رشد کند. نرهای این نژاد معمولاً 8 تا 10 سال عمر می‌کنند در حالی که مادّه‌های آن‌ها 3 تا 5 سال عمر دارند. توصیه می‌شود که برای نگهداری فقط یک آفتاب پرست جکسون بالغ، محفظه‌ای با اندازه حداقل 46 x 46 x 122 سانتی‌متر تهیه کنید.

آفتاب پرست پلنگی

عکس آفتاب پرست پلنگی
آفتاب پرست پلنگی

این نژاد اگرچه آخرین نژادی است که معرفی می‌کنیم اما کم‌اهمیت نیست. این نژاد روشن‌ترین رنگ را در میان آفتاب پرست‌ها دارد. نرهای این نژاد معمولاً 30 تا 46 سانتی‌متر و مادّه‌های آن 25 تا 35 سانتی‌متر طول دارند. وزن نرهای این نژاد به طور میانگین حدود 140 تا 170 گرم و وزن مادّه‌ها 70 تا 100 گرم است.

اگر از این نژاد خوب مراقبت شود، معمولاً 5 تا 7 سال عمر خواهد کرد.

اطلاعات مهم در مورد آفتاب پرست

آیا آفتاب پرست‌ها گاز می‌گیرند؟

اگرچه گاز گرفتن کار همیشگی آفتاب پرست‌ها نیست ولی آن‌ها می‌توانند این کار را انجام دهند و گاز می‌گیرند. اما باید گفت که این حیوان تنها زمانی انسان را گاز می‌گیرد که عصبانی شود یا احساس خطر کند. بسیاری از آن‌ها قبل از گاز گرفتن صدای هیس ایجاد می‌کنند یا رنگ‌هایشان تغییر می‌کند تا به این ترتیب به شما هشدار دهند – در نتیجه زمانی که این علامت‌ها را دیدید باید از آن‌ها فاصله بگیرید.

آیا آفتاب پرست‌ها با کودکان رابطه خوبی دارند؟

کودک و آفتاب پرست
رابطه کودکان با آفتاب پرست

به دلیل این که آفتاب پرست‌ها به طور کلی حیوانات مستقل‌تری هستند و می‌توانند به راحتی مضطرب شوند، بهترین گزینه انتخابی برای کودکان نیستند. این امر به دلیل آن است که کودکان معمولاً دوست دارند به حیوان خانگیشان دست بزنند، آن را لمس کنند و بغلشان کنند و آفتاب پرست‌ها هم معمولاً این نوع توجه و محبت را دوست ندارند. به همین دلیل برای کودکان به عنوان حیوان خانگی گزینه مناسبی نخواهند بود.

نکاتی برای محل نگهداری و مراقبت از آفتاب پرست‌ها

اگرچه هر نژادی برای محل نگهداری و مراقب نیازهای خاص خود را دارد اما نکاتی کلی و عمومی وجود دارد که برای همه نژادها یکسان است.

نگهداری از آفتاب پرست
محل نگهداری آفتاب پرست
 • از آنجایی که این حیوان در طبیعت در داخل درخت‌ها زندگی می‌کند محفظه یا محل زندگی‌اش باید نسبتاً بزرگ باشد و به مقدار کافی برگ و وسایل بالا رفتن داشته باشد تا از وضعیت زندگی خود خوشحال باشد.
 • اطمینان پیدا کنید که برگ‌ها سمی نباشند زیرا آن‌ها بعضی از برگ‌ها را می‌خورند.
 • تهویه برای انتقال هوای تازه به محل نگهداری این حیوان بسیار مهم است.
 • تغییر دما در داخل محل زندگی باعث می‌شود که این حیوان از دمای مختلف لذت ببرد و از محیط زندگی خود خوشحال باشد.
 • هر نوع آفتاب پرستی از نظر رطوبت و دما نیازهای خاص خود را دارد. در نتیجه برای نژادی که تصمیم به خرید آن دارید باید این نیازها را بشناسید.
 • سیستم مه‌پاش یا سیستم قطره چکانی بهترین انتخاب برای رفع نیاز آفتاب پرست به آب است زیرا این حیوان از کاسه یا ظرف آب نمی‌نوشد. اگر نمی‌توانید این موارد را تهیه کنید، گاهی چند تکه یخ را روی صفحه‌ای در بالای محفظه نگهداری قرار دهید و بگذارید قطرات آب یخ روی برگ‌های داخل محفظه بچکد و پایین بریزد.
 • معمولاً آفتاب پرست‌ها برای غذای اصلیشان خوردن انواع حشرات مانند کرم، جیرجیرک، پروانه موم‌خوار و … را دوست دارند. گاهی اوقات نیز از خوردن مقدار کمی سبزیجات مانند برگ اسفناج و گاهی نیز از خوردن مقدار کمی میوه لذت می‌برد. اما در مورد نژادی که تصمیم به خرید آن دارید اطلاعات کامل به دست آورید تا مواد غذایی صحیح و مناسب به او بدهید.
 • آفتاب پرست‌ها باید در محل زندگی خود تنها باشند؛ آن ها موجوداتی منزوی هستند. خانه آن‌ها باید از سر و صدای خانه دور باشد تا استرس در آن‌ها ایجاد نشود.
 • ممکن است پیدا کردن پت شاپی که در نزدیکی محل زندگیتان قرار داشته باشد و تمامی وسایل مورد نیاز برای شاد و سالم بودن آفتاب پرست را داشته باشد کار دشواری باشد، اما قطعاً پت شاپ‌هایی را پیدا خواهید کرد که انواع غذاها و محفظه مناسب برای نگهداری از این حیوان را داشته باشد.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.