آشنایی با ۱۴ حرکت عجیب سگ و معنی آن‌ها

0

شکی نیست که هر سگی شخصیت منحصربفرد و رفتارهای خاص خودشو داره. اما بعضی رفتارها در همه نژادهای سگ وجود داره که برای ما آدما کمی عجیب و غریبه. اگه سگ داشته باشید حتما می‌دونید منظورمون چیه؟ مثلا چرا وقتی از سگتون سوال می‌پرسید سرش رو کج می‌کنه و نگاهتون می‌کنه؟ چرا سگها دمش خودشون رو دنبال می‌کنن و دور خودشون می‌چرخن؟ معنی حرکات سگ چیه و چرا این کارها رو می‌کنن؟ امروز می‌خوایم در مورد رفتارشناسی سگ صحبت کنیم و معنی حرکات سگ رو به شما بگیم. پس در ادامه با ما در پت پرس همراه باشید.

سگ اروم

چرا وقتی با سگم حرف می‌زنم سرشو کج می‌کنه و نگام می‌کنه؟

اکثر سگها وقتی سوالی ازشون پرسیده میشه سرشون رو کج می‌کنن و به ما زل می‌زنن. این حرکت در مورد شنیدن صداها و دیدن چیزهایی که ازش سردرنمیارن هم پیش میاد. این حرکت به ویژه در توله سگها دیده میشه و ظاهر بامزه‌ای به سگ میده. این حرکت چندین معنی داره:

سگ سرشو کج میکنه تا بهتر بشنوه یا بهتر ببینه؛ چون پوزه سگ ممکنه مانع از دید کامل سگ شده باشه یا گوش‌های سگ (مخصوصا سگها با گوشهای خوابیده) مانع از شنیدن کامل شده باشن. پس وقتی ازش سوال می‌پرسید و سرشو کج می‌کنه داره نهایت تلاششو می‌کنه تا منظورتون رو متوجه بشه.

چرا سگم عادت داره همه چی رو بجوه؟

جویدن در توله‌ها به خاطر دندون درآوردن و خارش لثه‌هاشه و کاملا طبیعیه. با خرید اسباب بازی‌های دندونی و تشویقی‌های سفت و جویدنی می‌تونید هم به توله کمک کنید هم وسایل خونه رو از خراب شدن نجات بدید.

اما گاهی سگهای بزرگسال و بالغ هم عادت به جویدن کفش و بالش و … پیدا می‌کنن و مشکلات زیادی رو برای صاحبشون به وجود میارن. در سگهای بالغ این عادت یه مشکل رفتاری حساب میشه و اغلب به خاطر استرس و اضطراب جدایی پیش میاد. مخصوصا سگهایی که مدت زمان زیادی تنها گذاشته میشن عادت به جویدن پیدا می‌کنن.

سگی که دمش دنبال میکنه

چرا سگها دم خودشون رو دنبال می‌کنن و می‌چرخن؟

اینم یکی از حرکات بامزه و عجیب سگهاست که در اکثر نژادهای سگ وجود داره. در اکثر موارد این رفتار یه جور بازی و سرگرمی برای سگه و دلیل خاصی نداره. اما اگه سگتون زیاد این کار رو می‌کنه یا وقتی دمش رو گرفت شروع به جویدنش کرد ممکنه نشونه یه مشکل پوستی یا مقعدی باشه. همچنین مشکلات  و وسواس رفتاری هم می‌تونه باعث این حرکت عجیب سگ باشه. اگه بنظرتون می‌رسه که این کارش چیزی فراتر از یه سرگرمی و بازی ساده است با دامپزشک در موردش مشورت کنید.

چرا سگها روی همدیگه می‌پرن؟

وقتی سگتون یه سگ جدید رو می‌بینه و می‌خواد باهاش دوست بشه ممکنه روی اون بپره. این حرکت کاملا در سگها طبیعیه و برخلاف چیزی که ممکنه فکر کنید همیشه معنای حرکات سگ نشونه رفتار جنسی و تمایل به جفتگیری نیست؛ حتی به معنای تسلط پیدا کردن بر اون یکی سگ هم نیست.

پریدن سگها روی هم یجور بازی و تفریحه. حتی سگتون ممکنه روی شما یا وسایل و اشیاء هم بپره تا توجه شما رو جلب کنه و بهتون بگه: بیا بازی کنیم!

تنها در صورتی که جثه سگها با هم خیلی تفاوت داره و سگی که زیر مونده داره اذیت میشه باید اونا رو از هم جدا کرد؛ در غیراینصورت کاملا رفتار طبیعی و نرمالیه و بهتره اجازه بدید به بازیشون ادامه بدن.

البته عادت به پریدن روی آدما رو هم بهتره با آموزش و تربیت سگ از سرش بندازید؛ در غیراینصورت ممکنه روی هر مهمونی که به خونه‌تون میاد بپره و خب، خیلیا ممکنه خوششون نیاد.

چرا سگ‌ها ما رو لیس می‌زنن؟

یکی از شایع‌ترین حرکات سگ اینه که وقتی به ما می‌رسن شروع به لیسیدن سر و صورت ما می‌کنن. همونطور که ممکنه حدس زده باشید لیسیدن سگ راهی برای نشون دادن احساسات و محبتش به ماست و یجورایی بوسه سگی حساب میشه!

سگ‌ها بخاطر جلب توجه یا بخاطر خوشمزه بودن ما هم ممکنه لیسمون بزنن! اکثر صاحبان سگ با این حرکت سگ مشکلی ندارن و حتی خوششون هم میاد. اما اگه ازون دسته آدمایی هستید که دوست ندارید سگتون لیستون بزنه می‌تونید با تربیت و آموزش این عادت رو از سرش بندازید و هروقت لیس زدن رو متوقف کرد بهش تشویقی بدید تا بفهمه که با لیس نزدن می‌تونه تایید شما رو بگیره.

چرا سگها پشت همدیگه رو بو می‌کنن؟

یکی دیگه از حرکات سگ‌ها وقتی به هم می‌رسن بو کردن پشت و مقعد همدیگه است! سگها به لطف سیستم بویایی فوق‌العاده‌ای که دارن می‌تونن بوهای مختلف رو تشخیص بدن و بویایی‌شون حداقل ۱۰ هزار برابر بهتر از ما آدماست. سگها از طریق بو دنیای اطرافشون رو می‌شناسن و بو کشیدن دو تا سگ هم برای آشنا شدن و شناختن همدیگه است؛ چون قسمت مقعد و تناسلی سگها بیشترین تمرکز بو رو داره. جالبه بدونید که سگ با بو کردن پشت اون یکی سگ در مورد جنسیت، خلق و خو، رژیم غذایی و خیلی چیزای دیگه اطلاع پیدا می‌کنه! پس می‌بینید که راه خوب وکاملی برای شناختن سگ دیگه است، نه؟

چاله کندن سگ ها

چرا سگها عادت به چاله کنی و کندن زمین دارن؟

یکی از عادت‌های اذیت کننده سگها عادت به چاله کنیه. این عادت در بعضی نژادها مثل هاسکی بیشتر هم دیده میشه و تا چن دقیقه ازشون غافل می‌شید شروع به کندن چاله در زمین می‌کنن.

سگها معمولا از سر بی‌حوصلگی و کلافگی این کار رو می‌کنن.

بعضی سگها برای مخفی کردن اسباب بازی یا خوراکی مورد علاقه‌شون از دست سگهای دیگه چاله می‌کنن.

همینطور وقتی هوا خیلی گرمه برای پیدا کردن یه جای خنک زیر زمین چاله می‌کنن.

برای اینکه جلوی این کار رو بگیرید اول باید دلیل چاله کندن سگتون رو متوجه بشید. اگه بی حوصله شده پس به اندازه کافی براش وقت نذاشتید و انرژیش تخلیه نشده و اگه بخاطر گرما این کار رو کرده ببرینش یه جای خنکتر.

چرا سگم همش گازم می‌گیره؟

توله‌ها از طریق دهنشون دنیای اطرافشون رو می‌شناسن و موقع بازی و ارتباط برقرار کردن با شما ممکنه گازتون بگیرن. همونطور که خودتون هم می‌دونید این گاز اصلا رفتار خشن و خطرناکی نیست و بیشتر از سر بازیگوشی و محبته، اما باید از همون تولگی بهش یاد بدید که دیگه این کار رو نکنه. چون گاز یه توله سگ خیلی آروم و قابل تحمله، اما چند وقت دیگه که تبدیل به سگ بزرگ و بالغی شد گاز محکمتر و دردناکتری خواهد گرفت.

همچنین سگها به خاطر اضطراب و استرس، ترس و عصبانیت هم گاز می‌گیرن. آیا می‌تونید دلیل گاز گرفتنش رو تشخیص بدید؟آیا خلق و خو و محیط زندگیش باعث این رفتارش شده؟ اگه گاز گرفتن سگتون به یه مشکل جدی تبدیل شده و کاری از دستتون برنمیاد بهتره از یه مربی حرفه‌ای سگ کمک بگیرید یا کتاب‌های آموزشی تربیت سگ رو مطالعه کنید.

سگ مشکی

چرا سگم قبل از اینکه دراز بکشه یه دور می‌چرخه؟

اینم از عجیب‌ترین حرکات سگ هاست! سگتون میره تو جای خوابش و قبل از اینکه دراز بکشه و بخوابه یه دور می‌چرخه دور خودش!

ریشه  و معنی این حرکت سگ رو باید در رفتار اجداد گرگش جستجو کنیم:

اولین دلیل این کار بخاطر امنیته. سگهای وحشی در طبیعت و روی علف و چمن می‌خوابن و قبل از خواب دور جای خوابشون می‌چرخن تا حشرات و جانورانی مثل مار رو فراری بدن.

همچنین با این کار چمن و علف لگدمال میشه و سگهای دیگه می‌فهمن که این جا متعلق به یه سگ دیگه است.

البته این کار باعث مسطح شدن چمنزار و فراهم کردن یه جای خواب راحت و امن برای سگ و توله‌هاش هم میشه و اگه شی تیز یا سفتی رو زمین باشه سگ متوجه‌ بشه.

نفس نفس زدن سگها

چرا سگها نفس نفس می‌زنن؟

یکی از رایج‌ترین حرکات سگها بیرون آوردن زبونشون و نفس نفس زدنه. اما دلیل این کار چیه واقعا؟

خب جالبه بدونید که سگها عرق نمی‌کنن و گرما و حرارت رو از طریق نفس نفس زدن خارج می‌کنن؛ به خاطر همینه که سگها  معمولا بعد از دویدن و فعالیت بدنی بیشتر نفس نفس می‌زنن. اگه در فصل تابستون دیدید که سگتون داره این کار رو می‌کنه پس حتما گرمش شده، اونو به جای خنک تری ببرید و آب خنک و تازه هم در اختیارش قرار بدید.

البته بعضی سگها به خاطر استرس، ترس و نگرانی هم ممکنه نفس نفس بزنن. حتی نفس نفس زدن زیاد و غیرطبیعی می‌تونه علامت بیماری یا جراحت هم باشه؛ پس حواستون به معنی حرکات سگ عزیزتون باشه.

چرا سگم مدفوع می‌خوره؟!

یکی از بدترین و چندش‌ترین حرکات بعضی سگها همین عادت به خوردن مدفوعه. مدفوع خواری (Coprophagia) یه رفتار عجیب اما متداول در سگهاست که هنوز دلیل مشخص و دقیقی براش پیدا نشده و ما هنوز نمی‌دونیم آخه چرا بعضی سگها باید از خوردن مدفوعشون لذت ببرن!

نظریه‌های مختلفی برای توضیح این رفتار عجیب سگ وجود داره: نشانه اضطراب و استرس، علامت بیماری یا سوتغذیه یا یه جور اختلال تغذیه‌ای همه چیزخواری.

این عادت بد ممکنه از زمان تولگی در سگ شروع بشه و تا بزرگسالی هم ادامه پیدا کنه. این رفتار خیلی در سگ خطرناک نیست، اما کدوم صاحبی پیدا میشه که با مدفوع خوردن سگش مشکلی نداشته باشه؟! بنابراین با کمک گرفتن از یه مربی حرفه‌ای سگ می‌تونید این عادت رو از سرش بندازید.

چرا سگم دهنشو پر از غذا می‌کنه و میره یه جای دیگه غذا رو می‌خوره؟

سگ شما هم از این رفتار و حرکات عجیب داره؟ به نظر می‌رسه این رفتار اول از همه ریشه در زندگی اجدادشون در طبیعت داشته باشه. سگ با این کار می‌خواد غذا رو از دسترس بقیه سگها و رقبا دور کنه و یه جای امن پیدا کنه و غذاشو بخوره. جالبه که همچنان بعد از گذشت هزاران سال از اهلی شدن سگها و فراهم بودن همیشگی غذا باز هم بعضی سگها این عادت آب و اجدادی‌شون رو حفظ کردن.

البته گاهی هم دلیل این کار اینه که سگ از ظرف غذا یا محل قرارگیری اون خوشش نمیاد و ارتفاع، گودی و جنس ظرف رو برای غذا خوردن دوست نداره.

این رفتار به خودی خود چیز بد و خظرناکی نیست، اما خب همیشه که غذای خشک به سگمون نمیدیم. اگه بهش غذای کنسروی و غذای آبدار بدیم و بخواد یه تیکه از غذا رو ببره یه جای دیگه خونه، تصور کنید چه گندی به خونه زندگیمون می‌زنه! بنابراین جنس ظرف یا موقعیت قرارگیریش رو عوض کنید و یه جایی دور از رفت و آمد بذاریدش، اگه ظرفش پایه‌داره کمی ارتفاعش رو پایین بیارید. اگه ظرفش خیلی مسطح و تخته یه ظرف گودتر براش بذارید و خلاصه سعی کنید بفهمید سگتون چجوری راضی میشه از ظرفش غذا بخوره.

سگ در طبیعت

چرا سگم علف می‌خوره؟

تصور کنید سگتون رو برای گردش به پارک یا طبیعت بردید و یهو می‌بینید با حرص و لع شروع به خوردن و کندن علف می‌کنه! تا حالا با چنین چیزی مواجه شدید؟ البته اصلا جای نگرانی نیست و این حرکت کاملا برای سگ عادی و بی‍ضرره.

دو دلیل برای این حرکت سگ وجود داره:

یکیش اینه که خوردن علف (مخصوصا وقتی درسته قورت داده بشه و جویده نشه) به گوارش و دفع سگ کمک می‌کنه. لبه های تیز علف گلو، سیستم گوارش و روده‌های سگ رو غلغلک میده و تحریک میکنه و مدفوع راحتتر خارج میشه. به این ترتیب سگ به طور غریزی مشکل گوارش خودشو با خوردن علف درمان می‌کنه.

اگرچه سگها معمولا کمی علف می‌خورن و مثلا مثل گاو علف‌خوار نیستن؛ اما گاهی دلیل این کار اینه که سگ از طعم علف خوشش میاد. این سلیقه در برخی نژادهای سگ بیشتر از بقیه ممکنه مشاهده بشه و دوست داشته باشن در رژیم غذاییشون یکم علف و سبزیجات هم وجود داشته باشه.

این رفتار ایرادی نداره و دامپزشکان هم اون رو بی خطر می‌دونن؛ فقط مراقب باشید که چمن و علفی که می‌خوره آلوده به انواع سم‌ها و کود و مواد شیمیایی نباشه تا مشکلی برای سگتون پیش نیاد.

چند نژاد سگ

چرا سگها با شنیدن صدای آژیر آمبولانس یا بعضی آهنگها زوزه می‌کشن؟

ویدیوهای خیلی بامزه‌ای در فضای مجازی از این حرکت سگها وجود داره که با شنیدن یه آهنگ شروع به زوزه کشیدن می‌کنه. خب، باز هم باید سری به اجداد گرگی بزنیم تا ریشه و معنی این حرکت سگ رو بفهمیم. زوزه کشیدن برای گرگها و همینطور سگهای وحشی یه راه ارتباطیه. اونا با زوزه کشیدن حضورشون رو به بقیه که در مسافت دوری قرار دارن اعلام می‌کنه.

وقتی سگتون صدای آژیر یا بعضی سازهای موسیقی مثل کلارینت یا فلوت رو می‌شنوه به خاطر شباهتش با زوزه فکر می‌کنه صدای یه سگ دیگه است و با زوزه کشیدن به سگ فرضی جواب میده.

عادت عجیب سگ شما چیه؟

معنی حرکات سگ که کمی عجیب هستن رو در این مقاله با هم دیدیم. سگ شما چه رفتار عجیب و غریبی داره؟ کدوم یک از حرکات بالا رو سگ شما هم انجام میده؟ به نظرتون سگها چه رفتار عجیب دیگه‌ای دارن که در این مقاله بهش اشاره نشده؟ لطفا برای ما کامنت بگذارید و نظر و تجربیات خودتون رو با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

۴.۱
/
۵
(
۴۳

رای ثبت شده

)

Leave A Reply

Your email address will not be published.