آسیب‌ها و عفونت‌های چشم در اسب

0

در بیماری ای شیوع اسب بیماری چشمی اسب یکی از مهم ترین نکاتی هست که دارندگان اسب باید مراقب سلامت این عضو ارزشمند جیوان خود باشند.

آسیب‌ها و عفونت‌های چشم در

مجله آموزشی حیوانات

ها با توجه به بزرگی و برجستگی چشم‌های این حیوان بسیار شایع هستند. این تنها یکی از دلایلی است که باید اسب‎های خود را حداقل روزی 2 بار از نزدیک معاینه کنید. شما میتوانید در طول عمر اسب

مجله آموزشی حیوانات

خود از چشم های اسبتان به خوبی مراقبت نمایید اگر بررسی دقیق دوره انجام دهید.

درمان به موقع، بسیاری از مشکلات مرتبط با چشم را در طی چند روز برطرف می‌کند. در بیشتر موارد، یک

مجله آموزشی حیوانات

باید چشم اسب را معاینه کند، اما معمولا می‌توانید خودتان وضعیت کلی را کنترل کنید.

 

 

عفونت‌های چشمی در اسب‌ها

در بیماری خای اسب عفونت‌های باکتریایی و زخم‌های ناشی از جراحت، شایع‌ترین مشکلات چشم در اسب‌ها هستند.

عدم درمان مشکلات چشم می‌تواند به سرعت زیان‌بار گردد. حتی مشکلات جزئی هم در صورت عدم درمان ممکن است منجر به نابینایی شود. وقتی چشم عفونت می‌کند، آنقدر تحلیل می‌رود تا به طور کامل از بین برود. مشکلات چشمی بسیار دردناک هستند؛ از این رو، برای رفاه حال حیوان باید در اسرع وقت درمان را شروع کنید.

 

 

علائم عفونت چشم در اسب‌ها

چشم‌های اسب باید شفاف و درخشان باشند؛ همچنین، پلک‌ها محکم و قسمت داخلی آنها باید صورتی و مرطوب باشد. ریزش اشک باید حداقلی باشد و تنها از گوشه چشم خارج شود. گاهی اوقات، چشم اسب بر اثر باد و گرد و غبار دچار ریزش اشک می‌شود.

علائمی که نیاز به درمان دارند عبارتند از:

 • پارگی پلک
 • پلک‌های متورم
 • آسیب‌دیدگی واضح چشم
 • ایجاد یک لایه سفید بر روی کل چشم یا بخشی از آن
 • قرمز یا ملتهب شدن چشم یا بافت اطراف آن، از جمله صلبیه و پلک
 • ریزش اشک فراوان، که ممکن است نشانه انسداد مجرای اشکی باشد
 • ترشحات غیر طبیعی که شبیه اشک نباشند
 • رشد تومور در اطراف پلک
 • برعکس شدن پلک در کره اسب‌ها که باعث ساییده شدن مژه‌ها بر روی چشم می‌شود

 

 

دلایل عفونت چشم

در صورتی که یک شیء خارجی وارد چشم شود، چشم اسب ممکن است عفونت کند. اگر سطح چشم خراشیده شود، باکتری‌های محیطی سریعا باعث عفونت خواهند شد. این باعث می‌شود که چشم اسب حالت ابری به خود گرفته و قرمز رنگ شود. در این شرایط، اسب ممکن است دچار دوبینی یا ریزش شدید اشک شود. همچنین، ممکن است اجازه بررسی چشم‌هایش را به شما ندهد. این عفونت‌ها باید توسط دامپزشک بررسی شوند تا پماد آنتی‌بیوتیک و سایر روش‌های درمانی را برای رفع عفونت و بهبودی چشم حیوان تجویز نماید.

یوئیتِ دوره‌ای یکی دیگر از عفونت‌های حاد چشم است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به کور شدن اسب شود. این عارضه که «شب‌کوری» نیز نامیده می‌شود، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که بیماری باکتریایی لپتوسپیروز (تب شالیزار) می‌تواند علت آن باشد، هرچند علل دیگری نیز برای آن وجود دارد.

علائم یوئیت شامل دوبینی و حساسیت به نور، ابری شدن چشم و درد شدید است. شدت علائم بالا و پایین دارد و به صورت دوره‌ای تشدید می‌شود.

عفونت ناشی از انگل تلازیا که به عنوان کرم چشم نیز شناخته می‌شود، یکی دیگر از علل بیماری‌های چشمی در اسب‌ها است. اسب‌ها از طریق مگس‌ها به این انگل آلوده می‌شوند. در این شرایط، کرم‌های نازکی را می‌توان در داخل چشم مشاهده کرد. دامپزشک مجبور است مادامی که حیوان بیهوش است، کرم‌ها را به وسیله ابزار جراحی (معمولا یک انبرک) از چشم بیرون بیاورد. خوشبختانه، این عفونت‌های انگلی در بین اسب‌های ایالات متحده نادر است.

 

 

درمان

اگر چشم اسب شما آسیب دیده یا دچار عفونت شده است، در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید. درمانِ به موقع نقش بسزایی در رفع مشکلات چشمی دارد. مادامی که منتظر دامپزشک هستید، می‌توانید این اقدامات را برای کمک به اسب خود انجام دهید:

 • یک ماسک روی صورت اسب بگذارید تا مگس‌ها باعث آزار او نشوند.
 • در صورت امکان، اسب را در محیطی با نور کم مانند اصطبل نگه دارید تا دامپزشک سر برسد.

دامپزشک برای معاینه دقیق چشم احتمالا اسب را بیهوش می‌کند. سعی نکنید چشم اسب را به زور باز کنید، چون اسب‌ها در این حالت بسیار حساس می‌شوند. هر گونه پارگی در پلک اسب باید توسط دامپزشک معاینه شود و پلک‌ها در صورت لزوم بخیه شوند. دامپزشک ممکن است قرنیه را برای تشخیص هر گونه آسیب یا شیء خارجی در چشم (تراشه، خار و خرده‌سنگ) بررسی کند. او می‌تواند سلامت کلی چشم را ارزیابی کرده و مشکلاتی را که با چشم قابل مشاهده نیستند تشخیص دهد.

در صورت تشخیص عفونت، دامپزشک به احتمال زیاد یک پماد یا ژل به شما می‌دهد تا آن را چند بار در روز به چشم اسب بمالید. در بعضی موارد، ممکن است کمی از خون اسب را بکشد و از آن یک محلول برای شستشوی چشم تهیه کند. سرم موجود در خون اسب به عنوان یک ماده درمانی برای بافت چشم عمل می‌کند. در مورد داروها، حتما از دستور دامپزشک استفاده کنید. همچنین، در مواقع پانسمان بهداشت را رعایت نمایید.

 

 

مراقبت در منزل

اگر طی چند روز شاهد بهبودی چشم اسب بودید، درمان را نیمه‌کاره رها نکنید. متوقف کردن درمان قبل از رفع کامل عفونت یا جراحت می‌تواند باعث شیوع مجدد عفونت و احتمالا آسیب بیشتر شود.

هنگام کار با اسبی که مشکل چشم دارد، باید مراقب باشید؛ چون ممکن است بینایی کاملی نداشته باشد و بیش از حد معمول پرش کند. اگر در سمت «کور» او حرکت می‌کنید، با ملایمت با او حرف بزنید تا باعث اضطراب او نشوید.

 

 

چگونه می‌توان از عفونت و آسیب‌های چشمی جلوگیری کرد

محیط نگهداری از اسب

مجله آموزشی حیوانات

باید تا حد امکان عاری از گرد و غبار باشد. اگر یونجه یا زیرانداز اصطبل خشک و غبارآلود است، باید آنها را تمیز کرده یا تعویضشان کنید. لبه‌های تیز آب‌خوری، محفظه‌های فلزی، نرده‌ها و سایر موانع را بررسی کنید. میخ‌های کهنه را که از نرده‌ها یا سایر سازه‌ها بیرون زده‎‌اند، تعمیر کرده یا تعویضشان کنید.

ایمن‌سازی محل زندگی اسب به پیشگیری از آسیب‌های تصادفی چشم کمک می‌کند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.